Artimieji Rytai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Pietvakarių Azija)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Artimieji Rytai

Artimieji Rytai – istorinis ir kultūrinis regionas tarp rytinių Viduržemio jūros krantų ir Persijos įlankos (Vidurinių Rytų). Artimieji Rytai yra dalis Azijos žemyno, taip pat šiam regionui dažnai priskiriama dalis Šiaurės Afrikos. Regionui pavadinimą davė europiečiai, kuriems tai buvo artimiausias Oriento regionas. Šiuo metu, vengiant europocentrizmo, siekiama vartoti terminą Pietvakarių Azija.

Gana daug neaiškumų sukelia šio termino sankirta su kitu terminu - Viduriniai Rytai. Dažniausiai abu terminai vartojami sinonimiškai, tik skirtingose kalbose labiau paplitęs vienas ar kitas terminas: pvz., anglų kalboje dažnesnis terminas "Middle East" (Vidurio Rytai), o rusų - "Bližnii vostok" (Artimieji Rytai). Kadangi Lietuvoje naudojamos abiejų kalbų terminologijos, susidaro painiava. Kai kuriais atvejais terminai yra atskiriami, Artimaisiais Rytais vadinant Levanto valstybes, o Viduriniaisiais - labiau į rytus nutolusiąsias (ypač Iraną).

Šiame regione yra dideli naftos ištekliai ir nuo XX amžiaus vidurio tai viena jautriausių zonų strategiškai, ekonimiškai, politiškai ir kultūriškai.

Artimieji Rytai neturi tikslių sienų, bet paprastai regionui priskiriamos šios šalys – Bahreinas, Egiptas, Turkija, Irakas, Izraelis, Jordanija, Kuveitas, Libanas, Omanas, Kataras, Saudo Arabija, Sirija, Jungtiniai Arabų Emiratai, Jemenas ir Palestinos teritorijos (Vakarų Krantas ir Gazos Ruožas). Dėl stiprių kultūrinių ir istorinių ryšių prie Artimųjų Rytų kartais priskiriamos ir Magrebo šalys: Alžyras, Libija, Marokas ir Tunisas. Artimus ryšius su regionu turi ir tokios Afrikos valstybės kaip Mauritanija, Sudanas ir Somalis. Turkija ir Kipras, nors ir yra šalia Artimųjų Rytų, paprastai priskiriami Europai.

Gyventojai

Artimuosiuose Rytuose atsirado judaizmas, krikščionybė ir islamas. Pagrindinės regiono kultūros – persų, turkų ir arabų. Dauguma gyventojų musulmonai.

Nuorodos

Symbol star2.svg

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Symbol star2.svg Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: