Pionieriai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pionierių ženkliukas
Pionerių grupė (1983 m.)

Pionieriai (rus. Всесою́зная пионе́рская организа́ция и́мени В. И. Ле́нина) – tai 1922 metais Tarybų Rusijoje Nadeždos Krupskajos skautų pavyzdžiu sukurta vaikų nuo 10 iki 15 metų organizacija. Organizacija gyvavo iki TSRS suirimo.

Vėliau TSRS pionierių pavyzdžiu kai kuriose valstybėse irgi buvo sukurtos pionierių organizacijos, kurios buvo pionierių judėjimo dalis. Daugiau kaip 10 valstybių jos iki šiol egzistuoja.

TSRS pionieriai

Pionierių šūkis buvo всегда готов!, o LTSR - visada pasiryžęs. Įprastinė pionierių uniforma buvo balti marškiniai ir tamsios kelnės ar sijonas. Kartais šią aprangą papildydavo pilotė. Pagrindiniai skiriamieji ženklai buvo raudonas trikampis kaklaraištis ir pionieriaus ženkliukas.

TSRS pionieriai turėjo savo laikraštį „Pionierskaja pravda“. LTSR pionierių organizacija leido laikraštį „Lietuvos pionierius“.

Buvo tikimasi, kad pionieriai, sulaukę 14 metų ar kiek vėliau, stos į komjaunuolius.

Lietuvoje

Lietuvoje pionierių organizacija susikūrė 1922 m. tai buvo negausios pionierių grupės, veikusios pusiau legaliomis sąlygomis. 1940 m. susidarė visos sąlygos pionierių organizacijos veiklai. 1940 m. rugpjūčio 24 d. Kauno sporto salėje įvyko pirmasis pionierių sąskrydis - laužas. Jo metu Lietuvos pionieriai davė iškilmingą pasižadėjimą. Didžiojo Tėvynės karo išvakarėse Lietuvos pionierių organizacija jungė apie 43500 narių.


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Pionieriai – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: