Plungės Saulės gimnazijos istorija

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

    Plungės Saulės gimnazijos istorija – gimnazijos istorija nuo jos įkūrimo.

    1919 m. dabartinėse gimnazijos patalpose „Saulės“ draugija atidarė keturių klasių „Saulės“ mokyklą. 1921 m. jai suteiktos vidurinės mokyklos teisės. 1925 m. ji išaugo į gimnaziją, kuri iš pradžių veikė Oginskio rūmuose, o vėliau persikėlė į Kapucinų mokyklą, nes Oginskio rūmuose įsikūrė vidurinė žemės ūkio mokykla.

    1929 m. gimnazija tampa valstybine, nepriklausoma nuo „Saulės“ draugijos, bet Švietimo ministerija nutarė Plungės valstybinę gimnaziją uždaryti ir jos vietoje įsteigti mokytojų seminariją. Plungėje palikta tik keturių klasių progimnazija. 1934 m. uždarius mokytojų seminariją, Plungės visuomenė vėl susidūrė su sunkumais leidžiant vaikus mokytis. Nuo 1934 m. rudens Švietimo ministerija paliko Plungėje tik progimnaziją ir iki 1936 m. neleido atidaryti aukštesnių klasių.

    Tuo metu Plungėje dar veikė privati žydų progimnazija. 1928 m. iš Vokietijos į Plungę atvykę vienuoliai kapucinai už Babrungo upės ant kalno savo lėšomis pasistatė mokyklos rūmus, įsirengė bendrabutį, kuriame apgyvendino neturtingus mokinius ir mokė nemokamai, tikėdamiesi iš jų išauklėti vienuolius. Kitiems už mokslus reikėjo mokėti. 1936–1937 m. ši mokykla prijungta prie Plungės valstybinės progimnazijos. Jungtinė progimnazija įsikūrė kapucinų vienuolyno patalpose. Ji buvo perorganizuota į gimnaziją ir veikė iki Antrojo pasaulinio karo.

    1966 m. mokykla gavo 3-osios vidurinės mokyklos vardą, 1996 m. pavadinta „Saulės“ vidurine mokykla, o 1997 m. vėl tapo „Saulės“ gimnazija.

    Gimnazijoje plėtojamas teatrinis sąjūdis, vyksta teatralizuotos tradicinės šventės. Aktyviai ir rezultatyviai dalyvaujama moksleivių olimpiadose bei konkursuose. Leidžiamas sienlaikraštis „Saulėtekis“. Be privalomų anglų ir prancūzų bei pasirenkamų rusų ir vokiečių kalbų, dėstomos lotynų ir italų kalbos.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Edvinas Giedrimas – autorius – 94% (+1934-0=1934 wiki spaudos ženklai).
    • Vitas Povilaitis – redaktorius – 6% (+130-0=130 wiki spaudos ženklai).