Plungės dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Oginskių rūmai
Dvaro rūmai
Dvaro rūmai
Vieta Plungė
Įkurtas XVI a.
Rūmų stilius Neogotika
Bajorų giminės Platonas Zubovas,
Mykolas Oginskis

Plungės dvaro ir parko ansamblis yra Plungėje. Dabar dvare yra Žemaičių dailės muziejus. Išlikę dvaro pastatų ansamblis ir parkas, neogotikinės arklidės, žirgynas, veikia senovinio liaudies meno ekspozicija (nuo 1982 metų).

Turinys

Istorija

Skulptūra „Venera su kupidonais“, kunigaikščių Oginskių parkas

Plungės dvaras minimas nuo 1565 m. Priklausė Goštautams, Masalskiams, Potockiams, Zubovams. XIX a. dvarą išpuoselėjo Oginskiai, kai 1873 m. dvarą nupirko kunigaikštis Mykolas Oginskis, kuris 1879 m. pastatydino didingus rūmus, neorenesanso stiliaus (architektas K. Lorencas). Tai buvo Oginskių dvaro rezidenciniai rūmai. 18731902 m. dvare veikė muzikos mokykla. Po kunigaikščio mirties iki 1921 m. dvarą valdė jo žmona Marija Skaržauskaitė-Oginskienė.

Parkas

1930 m. Vytauto Didžiojo ąžuolo sodinimas Plungėje

Plungė garsėja kunigaikščių Oginskių parku. Čia auga Perkūno ąžuolas. Parko plotas: 58,3 hektarai. Manoma, kad parkas įkurtas XVIII amžiaus viduryje.

Perkūno ąžuolas

Pasakojama, kad pagonybės laikais šalia medžio šventąją ugnį kūreno vaidilutė Galinda. Vieną dieną jos mylimasis išjojo ginti tėvynės nuo kryžiuočių ir negrįžo. Galinda vis raudodavo, todėl vaidila, matydama sielvarto apimtą vaidilutę, mokė ją nelieti ašarų ir sakė, kad tik šventoji ugnis gali užgesinti žemiškąją meilę. Kartą Galindai raudant po plačiašakiu ąžuolu, į jį trenkė perkūnas. Ąžuolas sudrebėjo, į jo kamieną prikrito žemių, iš kurių netrukus išaugo ypatingai graži gėlė. Nuo to laiko žmonės ąžuolą vadina Perkūno ąžuolu.

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Plungės dvaras – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka
  • Plungės dvaras
  • „Lietuvos dvarai“. Enciklopedinis žinynas. Sudarytoja Ingrida Semaškaitė. // Vilnius, „Algimantas“, 2010. 317 psl.Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: