Podolės vaivadija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pavadinimas::Podolės vaivadija{{#set:Vardininkas=Podolės vaivadija}}
lenk. Województwo podolskie
ukr. Подільське воєводство
lot. Palatinatus Podoliae

Blank.png

1434 – 1793

Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg

90px|
PodolskieIRP.JPG

Vaivadija ATR žemėlapyje 1569-1793 m. (raudona)

Valstybė: Abiejų Tautų Respublika
Provincija: Provincija::Mažosios Lenkijos provincija
Administracinis centras: Podolės Kamenecas
Pavietai: 3 ({{{admVienetoKiekisMet}}})
Vaivada: Podolės vaivada
Plotas: 17 770 km² ({{{plotasmetai}}})

[[Kategorija:Šablonas:Country data Abiejų Tautų Respublika istoriniai administraciniai vienetai]] {{#set:Page has default form=Istorinis administracinis vienetas}} Podolės vaivadija (lenk. Województwo podolskie) – 14341793 m. – Lenkijos karalystės karūnos Mažosios Lenkijos provincijos administracinis teritorinis vienetas. Sostinė Podolės Kamenecas. Vaivadijos teritorija šiuo metu padalinta tarp dabartinės Ukrainos Chmelnickio, Černivcių ir Vinycios sričių. Podolės vaivadija apėmė tik pusę istorinės Podolės regiono (kita pusė priklausė Braclavo vaivadijai), todėl ji dar vadinama Vakarų Podolės vaivadija.

Vaivadija šiaurėje ribojosi su Voluinės vaivadija, vakaruose su Rusios vaivadija, rytuose su Braclavo vaivadija, pietuose su Modovos kunigaikštyste. ATR senate vaivadija turėjo du Senato pareigūnus: vaivadą ir kaštelioną.

Istorija

Podolės vaivadija buvo sukurta 1434 m. iš čia egzistavusios Podolės kunigaikštystės, kuri savo ruožtu suformuota 1363 m., kuomet LDK prisijungė Podolės regioną. 1430 m. kunigaikštystę po karo su Švitrigaila prisijungė Lenkijos karalystė, kuri po trejų metų įvykdė administracinę reformą ir ją pavertė vaivadija. Kadangi LDK neatsisakė savo teisių į vaivadijos teritorijas, jos priklausomybė Lenkijai dar kartą buvo patvirtinta 1569 m. Liublino sutartimi. Ji priskirta administruoti Mažosios Lenkijos provincijai.

XVI a. vaivadijoje buvo 37 miestai, 1578 m. 650 kaimai. Vėliau kaimų skaičius mažėjo dėl nuolatinių krymo totorių antpuolių. 1672–1699 m. Podolę buvo užėmusi Osmanų imperija, kuri čia sukūrė Podolės ejaletą, labiausiai į šiaurę nutolusį savo imperijos administracinį vienetą. Tik 1699 m. Lenkijai pavyko susigrąžinti žemes ir atkurti vaivadiją.

Po Antrojo Abiejų Tautų Respublikos padalijimo Podolė atiteko Rusijos imperijai, kuri čia sukūrė Podolės guberniją.

Pavietai

Vaivadiją sudarė trys pavietai

Taip pat skaitykite


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: