Portugalijos herbas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Portugalijos herbas

Portugalijos herbas - vienas iš Portugalijos valstybės atributų.

Baltame skydo lauke su raudonu bordiūru kryžiu išdėstyti 5 maži mėlyni skydai. Mažuose skyduose pavaizduota po 5 baltus roundelius (sidabro monetas). Bordiūre - 7 auksinės trijų bokštų pilys. Po skydu - auksinė armiliarinė sfera (dangaus sferos modelis), apsupta auksinėmis šakomis, kurios apačioje perrištos dviem juostomis - raudona ir žalia (tai Portugalijos vėliavos spalvos).

Turinys

Portugalijos herbo skydo evoliucija

Dabartinis Portugalijos herbas buvo priimtas 1911 m. birželio 30 d. kartu su Portugalijos vėliava. Herbas yra ilgos Portugalijos herbų evoliucijos nuo viduramžių rezultatas. Pirmas variantas buvo Burgundijos hercogo Henriko, kurio sūnus tapo Portugalijos grafu Henriku, herbas - mėlynas kryžius sidabro lauke.

Skydeliai ir roundeliai

1143 m. Portugalija buvo pripažinta nepriklausoma Portugalijos karalyste. Todėl vėliau Burgundijos herbe atsirado balti roundeliai, simbolizavę sidabro monetas ir kartu - monarcho kaip suverenios šalies valdovo teisę kaldinti monetas.
Teigiama, kad vienu metu skydas kautynėse nukentėjo, ir skyde buvęs kryžius prarado kai kurias dalis, virsdamas kryžiu išsidėsčiusiais skydeliais su viduje buvusiais roundeliais. Tokį skydą Portugalijos karalius Sančas I paveldėjo iš savo tėvo Alfonso I (Afonso I).

Vėliau, karalius Sebastijonas I sidabrinių roundelių skaičių skydeliuose sumažino nuo 11 iki 5. Penkis baltus roundelius imta aiškinti kaip penkias Kristaus žaizdas.

Pilys

Alfonso III valdymo metais skydą papildė raudonu bordiūru su aukso pilimis. Pilių skaičius kito nuo 8 iki 12 (pvz., Alfonsas XII nustatė, kad jų turi būti 12), bet vėliau Sebastijonas I nustatė, kad jos bus septynios. Pilys būna uždarytos (vartai auksinės spalvos).

Aiškinama, kad jos simbolizuoja maurų pilis, kurias užkariavo Portugalijoje rekonkistos metu.

Armiliarinė sfera

Armiliarinė sfera Portugalijos heraldikoje svarbus elementas nuo XV a. Ji dažnai buvo mobilioji figūra Portugalijos kolonijiniuose herbuose. Armiliarinė sfera buvo navigacijos instrumentas. Ji simbolizavo Portugalijos įtaką Geografinių atradimų amžiais bei Portugalijos kolonijinę imperiją.


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Portugalijos herbas – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: