Prince

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Prince
Prince ant albumo „Dirty Mind“ (1980) viršelio
Prince ant albumo „Dirty Mind“ (1980) viršelio
Biografija
Pilnas vardas Prince Rogers Nelson
Dar žinomas Artistas, anksčiau žinotas kaip Prince, Simbolis, Love Symbol, Artistas
Gimė 1958 m. birželio 7 d. (65 m.)
Kilmė Mineapolis, Minesota, JAV
Žanras Funk, Rokas, Pop, Repas, New wave
Užsiėmimas Atlikėjas, dainų autorius, aktorius, prodiuseris
Instrumentai Vokalas, gitara, klavišiniai
Kūrinių kalba(-os) anglų
Aktyvumo metai 1959- iki dabar
Įrašų kompanija Warner Bros, Paisley Park, EMI, Arista Records, NPG, Columbia Records

Prince (liet. Princas, tikrasis vardas – angl. Prince Rogers Nelson, g. 1958 m. birželio 7 d. Mineapolyje, JAV), kai kuriuo karjeros periodu vadintas kaip Artistas, anksčiau žinotas kaip Princas – JAV popmuzikos atlikėjas, dainų autorius, prodiuseris, aktorius. Tai vienas iš garsiausių ir populiariausių pasaulio solo popmuzikos atlikėjų. Prince muzikinę karjerą pradėjo 1976 m., o superžvaigždės statusą įgijo su 1984 m. albumu „Purple Rain“, bei sudarė su Michael Jackson ir Madonna didyjį 80 -ųjų pop superžvaigždžių trejetą.

Prince savo kūryboje plačiai maišė funk, roką, R&B. 80-ųjų pradžioje jo kūryboje buvo ryški New Wave įtaka, paremta ritmo mašinomis ir sintezatorių garsais, o 90-ųjų pradžioje Prince dažnai į dainas įtraukdavo repo partijų. Per visą savo karjerą Prince neprarado dainose JAV juodaodžių muzikinės kultūros kolorito. Tarp įkvėpėjų – James Brown, Stevie Wonder, Jimi Hendrix.

Prince per savo karjerą pardavė daugiau nei 80 mln. įrašų ir dažnai būdavo įvertinamas kaip geriausiai koncertuojantis pasaulio solo atlikėjas. Albumai kaip „Sign 'O' the Times“(1987) ir „Purple Rain“(1984) nuolat įtraukiami į geriausių visų laikų albumų sąrašus. Tarp žymiausių Prince dainų: „Little Red Corvette“(1982), „When Doves Cry“(1984), „Purple Rain“(1984), „Kiss“(1986), „Cream“(1991), „The Most Beautiful Girl in the World“(1995).

Biografija

Iki 1981: Muzikinė pradžia

Prince Rogers Nelson gimė 1958 m. birželio 7 d. Mineapolyje, JAV Minesotos valstijoje. Prince tėvas John L. Nelson buvo dainų autorius ir pianistas, motina Mattie Shaw – džiazo dainininkė. Prince nuo pat jaunų dienų pradėjo muzikuoti ir 1976 m. įrašė pirmuosius demo įrašus, kurie buvo išsiuntinėti įvairioms įrašų kompanijoms. Warner Bros. susidomėjo ir pasirašė su Prince kontraktą 3 albumams, bei sutartimi suteikė jam kūrybinę laisvę.

Debiutinis albumas „For You“, įrašytas Los Andžele, pasirodė 1978 m. Visų dainų autorius buvo Prince, o kaip tikina albumo viršelis, 27 instrumentų partijas albume jis, taip pat, sugrojo vienas. Tuo metu Prince pradėjo rinkti muzikantus gyviems pasirodymams ir pirmasis pasirodymas su grupe įvyko 1979 m. sausio 5 d. Los Andžele.

1979 m. išleistas albumas „Prince“. Daina „I Wanna Be Your Lover“ tapo pirmuoju Prince dideliu hitu, pasiekusiu 11 vietą JAV topuose. Pirmieji Prince albumai buvo paaugliško pop ir funk pavyzdžiai, kuriuose jaučiama disco stiliaus įtaka ir net iš toli nerodė, kokio masto kūrėju Prince galėtų virsti ateityje, tačiau jau tuo metu stebino instrumentuotės gausa.

1980 m. pasirodė albumas „Dirty Mind“, kuriame Prince pirmakart parodo talentą, kuris jam padės tapti pasauline žvaigžde titulinėje dainoje „Dirty Mind“, bei tuos tematikos bruožus, kaip perdėtą muzikos ir įvaizdžio seksualizavimą, kurie lydės Prince visą likusią jo karjerą. Daina „Uptown“ pasiekė JAV top5.

Albumas „Controversy“, pasirodęs 1981 m., buvo truputį nuviliantis, bet tarsi atsikvėpimas prieš kokybinį Prince muzikos šuolį. Prince surengė pirmuosius reikšmingesnius savo koncertinius pasirodymus, bei sudalyvavo apšildant The Rolling Stones.

1982–1986: Šuolis į superžvaigždės statusą

Prince singlo „Purple Rain“ viršelyje su įprastu tuo metu sceniniu įvaizdžiu.

1982 m. Prince išleido pirmą tikrą savo klasikinį, subrendusio kūrėjo albumą „1999“. Dainos „1999“, „Little Red Corvette“, „Delirious“ pasiekė JAV top20, o albumas – JAV top10, bei buvo parduotas daugiau nei 3 mln. kopijų tiražu. „1999“ laikomas vienu iš esencinių popmuzikos albumų. Jo struktūrą atkartos daugelis vėlesnių Prince albumų. Bandydamas kompensuoti muzikantų trūkumą Prince vienas pirmųjų naudojo ritmo mašinas, bei praturtino įrašus sintezatoriniais garsais kaip, pvz., dainoje „Let’s Pretend We’re Married“. Dainos „Little Red Corvette“ videoklipas tapo vienu pirmųjų dažnai transliuojamų juodaodžių videoklipų per MTV kanalą.

Augančio populiarumo paskatintas Prince išmėgino aktoriaus rolę filme „Purple Rain“ apie save patį. Filmas ir to paties pavadinimo albumas pasirodė 1984 m. „Purple Rain“ tapo vienu populiariausių visų laikų albumų su vienomis garsiausių popmuzikos dainų, kaip „When Doves Cry“ (JAV – 1 vieta) ir „Purple Rain“ (JAV – 2). Pats albumas JAV topo viršūnėje išbuvo 24 savaites, bei pateko į JK top10. Prince pirmasis pasiekė poziciją, kai JAV filmas, daina ir albumas, priklausantys tam pačiam atlikėjui, užima pirmąsias topų vietas tuo pačiu metu. Albumas parduotas pasaulyje virš 20 mln. kopijų tiražu (vien JAV daugiau nei 13 mln.) ir padarė Prince viena popmuzikos ikonų, konkuruojantį su Michael Jackson. Albume, taip pat, žiba dainos kaip „Let’s Go Crazy“ (JAV – 1 vieta), „Take Me with U“, „I Would Die 4 U“. 1985 m. Prince apdovanotas 3 Grammy apdovanojimais, o už „Purple Rain“ – Oskaru už geriausią filmo dainą.

Tuo metu Prince suformavo savo grupę The Revoliution, su kurios pagrindiniais muzikantais muzikavo nuo 1980 m. Su The Revoliution atlikėjas koncertavo ateinančius porą metų. 1985 m. pasirodė albumas „Around the World in a Day“ (JAV – 1 vieta). Albumas skamba kaip „Purple Rain“ tąsa su daina „Raspberry Beret“ (JAV – 2 vieta), o su daina „Pop Life“ (JAV – 7 vieta) Prince visai nelinksmai apmąsto savo superžvaigždės padėtį. 1986 m. išleistas albumas „Parade“ (JK – 4 vieta, JAV – 3) kartu su Prince antruoju filmu „Under the Cherry Moon“. Hitas „Kiss“ (JAV – 1 vieta) žymi Prince muzikos posūkį iš pop į labiau funk orientuotą muziką. Metų gale Prince išvaikė The Revoliution.

1987–1990: Nuo Pop iki Funk

Prince ant „Lovesexy“ viršelio

1987 metai buvo ypač produktyvūs Prince. Paruoštas dvigubas albumas „Sign 'O' the Times“ (JK – 4 vieta, JAV – 6) su hitais „Sign 'O' the Times“ (JAV – 3) ir, su Sheena Easton sudainuotu, „U Got the Look“ (JAV – 2), tačiau geriausios albumo akimirkos užfiksuotos dainose „Hot Thing“, „It“. Albumas, kuriame Prince išbando daugybę stilių, šiuo metu kritikų laikomas geriausiu jo darbu. Koncertinio turo metu nufilmuotas trečias Prince filmas „Sign 'O' the Times“ pavadinimu.

Tolimesnį Prince persikvalifikavimą iš pop į labiau funk dainininkus žymėjo albumas „The Black Album“, kurio Prince net ir neišleido, nes esą savo vizijose buvo perspėtas, kad šis albumas yra blogas. Warner Bros. albumą išleis tik 1994 m. Į pamainą „The Black Album“ Prince įrašė „Lovesexy“ (JK – 1 vieta, JAV – 11), kuris nors ir turėjo dainą kaip „Alphabet St.“ (JAV – 8 vieta), tačiau buvo silpniausias Prince darbas netgi nuo 1979 m.

Nors silpstantį populiarėjimą JAV kompensavo didėjantis tarptautinis dėmesys, Prince visgi siekė susigrąžinti populiarumą namų (JAV) rinkoje. Tim Burton pakvietimas įrašyti kelioliką takelių būsimam, išankstinio ažiotažo supamam, filmui „Batman“ buvo puiki progą tai padaryti. Ir, iš tikro, skubomis įrašytas pramoginio pobūdžio ir dar silpnesnis darbas nei „Lovesexy“ 1989 m. „Batman“ (JK – 1 vieta, JAV – 1), pasiekė JAV topų viršūnę kaip ir takelis „Batdance“. Įkvėptas filmo takelio sėkmės Prince 1990 m. sukūrė savo ketvirtą filmą ir išleido albumą tuo pačiu pavadinimu „Graffiti Bridge“ (JK – 1 vieta, JAV – 6) su hitu „Thieves In The Temple“ (JK – 7 vieta, JAV – 6). Metų pabaigoje Prince subūrė naują grupę pavadinimu The New Power Generation (NPG), pagal to paties pavadinimo dainą iš „Graffiti Bridge“.

1991–1995: Sceninio vardo pakeitimas ir paskutiniai hitai

Albumo „Love Symbol Album“ viršelis, su mistiniu simboliu, kuriuo Prince pasivadino 1993 m.

Pirmas su nauja grupe įrašytas albumas „Diamonds and Pearls“ (JK – 2 vieta, JAV – 3) iškart tapo labai sėkmingu su hitais „Cream“ (JAV – 1 vieta), „Diamonds and Pearls“ ir „Gett Off“. Prince suteikiė daug vietos repo partijoms savo kūryboje, nors tenka pripažinti, jos skamba gana prastai. 1992 m. Prince išleido labiausiai į šokių muziką orientuotą savo albumą, kuris buvo reprezentuotas mįslingu simboliu ant viršelio. Albumas šiuo metu įvardijamas kaip „Love Symbol Album“ (JK – 1 vieta, JAV – 5) ir turi bene geriausias Prince šokių muzikos dainas „I Wanna Melt with U“, „The Max“ ir hitą „7“. Tačiau pirmieji nenusisekę ir skandalingi albumo singlai (kaip „Sexy M.F.“) suvedė Prince į konfliktą su leidybine firma Warner Bros.. Prince netgi apsiskelbė leidybinės kompanijos „vergu“.

1993 m. išleistas pirmas Prince dainų rinkinys – trigubas „The Hits/The B-Sides“ su 2 naujomis dainomis „Pink Cashmere“ ir „Peach“. Tais pačiais metais Prince pakeitė savo sceninį vardą į simbolį (žr. „Love Symbol Album“ viršelį). Kadangi simboliui nebuvo pavadinimo dainininkas pradėtas vadinti įvairiais vardais, iš kurių populiariausias – „Artistas, anksčiau žinotas kaip Princas“. Warner Bros. buvo priversta išsiuntinėti visoms žiniasklaidos priemonėms disketę su šiuo simboliu. Norėdamas greičiau atsikratyti sutarties su Warner Bros. Prince įrašė lengvo pamuzikavimo albumą „Come“ ir davė leidimą išleisti „The Black Album“. Abu įrašai 1994 m. parduoti ypač prastai.

1995 m. Prince nepriklausomoje įrašų kompanijoje Simbolio pseudonimu išleido singlą „The Most Beautiful Girl in the World“ (JK – 1 vieta, JAV – 3), kuris tapso pirmuoju ir vieninteliu Prince Nr.1 hitu D. Britanijoje, bei, apskritai, sėkmingiausiu jo karjeros singlu tarptautiniu mastu. Tačiau tolimesni nesutarimai su įrašų kompanija net kelioliką kartų privertė atidėti albumo „The Gold Experience“ išleidimą. Galų gale pasirodęs albumas laikomas bene geriausiu Prince darbu po „Sign 'O' the Times“. Tačiau paskutinė albumo daina „Gold“ kaip ir užbaigia klasikinį Prince kūrybos periodą. Prince tikėjosi, kad „Gold“, panašiai kaip „Purple Rain“, turėtų atverti naują puslapį jo karjeroje, laisvoje nuo įrašų kompanijos diktato, tačiau vėliau jau nebesukurs nieko, kas muzikine prasme būtų arti jo kūrybinėms viršūnėms.

1996–2003: Artistas, anksčiau žinotas kaip Princas

Tolimesnę Prince karjerą niekas geriau neapibūdina, kaip žiniasklaidos vartojamas jo sceninis pavadinimas – „Artistas, anksčiau žinotas kaip Princas“. 1996 m. pasirodė paskutinis su Warner Bros. išleistas albumas „Chaos and Disorder“, kuris buvo į porą „Come“ ir nevertinamas rimčiau kaip tiesiog gero muzikanto pamuzikavimas su gera grupe.

Prince 1996 m. įkurė asmeninę įrašų firmą NPG Records ir per EMI išplatino trigubą diską „Emancipation“, kuris ir kritikų, ir fanų sutinktas kaip didelis nesusipratimas. Prince, turėdamas šimtus savo neišleistų dainų, įtraukė į albumą kitų atlikėjų koverių. Toliau atlikėjas nemažino produktyvumo ir vieną po kito leido daugiadiskius albumus, anksčiau neišleistų ir naujų įrašų, tuo sukeldamas sąmyšį tarp fanų, kurie, panašu, tiesiog pavargo nuo daugybės naujų dainų.

Papildomai sumaišties įnešė ir Prince įrašų platinimo schema, pavyzdžiui, 1998 m. 5 CD rinkinį „Crystal Ball“ internetu „iš anksto“ užsisakę fanai gaudavo jį mėnesiais vėliau, nei rinkinį būtų galėję įsigyti parduotuvėje. Nors Prince kaip niekad dažnai pasirodydavo per TV reklamuodamas savo muziką, tačiau sulaukdavo netgi priešingo efekto negu tikėjosi. Pvz., apie albumo „New Power Soul“ išleidimą netgi nebuvo žinoma plačiai. Prisijungimas prie Prince internetinio puslapio buvo padarytas tokia painia schema, kad daugelis jame ir nesivargindavo registruotis.

1999 m. Prince, norėdamas atgaivinti smunkančius albumų pardavimus, pasirašė sutartį su Arista Records ir išleido albumą „Rave Un2 the Joy Fantastic“, bei 2000 m. oficialiai susigrąžino buvusį sceninį pseudonimą – „Prince“. Naujo tūkstantmečio proga perleista daina „1999“. Tačiau 2001 m. įvykęs Prince „atsivertimas“ į Jehovos liudytojų religinę bendruomenę suteikė progos žiniasklaidai dar pasišaipyti iš besiblaškančios superžvaigdės. 2001 m. albumą „The Rainbow Children“ Prince pripildė religinės tematikos tekstais, visiškai nederančiais prie per 2 dešimtmečius seksualizuoto muzikos stiliaus. O 2003 m. išleido studijinių džiazo nuotaikos instrumentinių kompozicijų albumą „N.E.W.S“.

2004 – iki dabar: Naujas įvaizdis

Prince 2009 metais

2004 m. buvo pažymėti Prince grįžimu į populiariąją sceną. Atlikėjas pasirodė Grammy apdovanojimuose ir atliko „Purple Rain“ kartu su tuo metu naujosios klausytojų kartos mėgstama atlikėja Beyonce Knowles. Panašu, kad Prince ryžtingai siekė susigrąžinti populiarumą reklamuodamasis su to dešimtmečio žvaigždėms, kaip Outkast ir Timbaland, bei pasirodydamas populiariuose sporto Superbowl ir TV šou American Idol renginiuose. Taip pat, sugrįžimas buvo pažymėtas nauja įvaizdžio dalimi – kuklumu. Kuklus Prince? Publikai tai buvo neįtikėtinai keista matyti.

Vieno albumo projektas su Columbia Records „Musicology“ (JK – 5 vieta, JAV – 5) galų gale vėl iškėlė Prince į topus, bei nusipelnė kritikų pagyrų. Albumas pelnė 2 Grammy apdovanojimus, o Prince surengė „Musicology“ koncertinį turą, kurio metu žurnalo The Rolling Stone duomenimis įvertintas kaip geriausiai apmokamas pasaulio atlikėjas.

Paskatintas komercinės sėkmės Prince 2005 m. pasirašė sutartį su Universal įrašų kompanija ir išleido albumą „3121“. Albumas tapo vieninteliu Prince, debiutavusiu iškart JAV topų 1 vietoje. Pasižymėjęs dainomis kaip „Lolita“ ir „Fury“ albumas vertinamas kaip geriausias Prince vėlesniųjų metų. 2006 m. išleistas albumas „Planet Earth“ (JAV – 3 vieta).

Vėliau Prince išleis nuosaikiai įvertintus albumus: 2008 m. – „21 Nights“, 2009 – „LotusFlow3r“ ir „MPLSound“, 2010 – „20Ten“. 2007 m. Prince apkaltino Youtube ir eBay internetinius portalus autorinių teisių pažeidimais ir sąmoningu porno, bei smurtinės informacijos skleidimu. Galų gale atlikėjas liepė pašalinti visus neautorizuotus jo kūrinių ir jo asmens įvaizdžio panaudojimus internetinėje erdvėje, įskaitant ir fanų mėgėjiškus koncertų įrašus ir pan. Ir šiuo metu daugumos Prince dainų ir videoklipų nėra populiariausiuose interneto tinklalapiuose. Taipogi, 2010 m. Prince uždarė ir savo oficialų tinklalapį internete.

Asmeninis gyvenimas

Per savo karjerą Prince žiniasklaidos tradiciškai buvo siejamas su daugybę kitų garsenybių moterų su kuriomis dirbo, kaip Madonna, Kim Basinger, The Bangles merginomis ir t. t. 1996 m. Prince vedė savo grupės pritariančią vokalistę Mayte Garcia. Tačiau gimęs poros sūnus Boy Gregory buvo su genetiniu kaulų defektu ir mirė po savaitės nuo gimimo. Pora išsiskyrė 1999 m. 2001 m. Prince vedė Manuela Testolini, su kuria savo ruožtu išsiskyrė 2006 m. Šiuo metu atlikėjas palaiko santykius su savo protežė – dainininke Bria Valente.

Prince nuo 2001 m. priklauso Jehovos liudytojų religinei bendruomenei, o maisto atžvilgiu yra vegetaras.

Įdomūs faktai

  • Prince yra parašęs ir daug dainų kitiems atlikėjams, tarp kurių Madhouse, Alicia Keys, Martika. 1986 m. The Bangles atlikta „Manic Monday“ (JK – 2 vieta, JAV – 2) ir 1990 m. Sinéad O'Connor atlikta „Nothing Compares 2 U“ (JK – 1 vieta, JAV – 1) tapo pasauliniais hitais. 1989 m. Prince prisidėjo prie Madonnos albumo „Like a Prayer“ įrašų.
  • Būsimo JAV viceprezidento Al Gore žmona Tipper, išgirdusi dainą „Darling Nikki“ iš albumo „Purple Rain“, įkūrė Tėvų muzikos priežiūros centrą, kuris privertė įrašų kompanijas žymėti diskus specialiais lipdukais, kuriais nurodoma, kad juose esama turinio, netinkamo vaikams. Centro sudarytame „žalingiausių“ dainų sąrašo pirmąją vietą užėmė „Darling Nikki“ (daina apie lengvai atsiduodančią merginą).
  • Albumas „Purple Rain“(1984) sulaukė ypač didelio kritikų dėmesio. Žurnalai „Time“, „Tempo“ įvertino jį kaip geriausią dešimtmečio albumą, „Vanity Fair“ – kaip geriausią visų laikų filmo muzikinį takelį. Žurnalas The Rolling Stone įvertino antru geriausiu dešimtmečio albumu (faktiškai pirmu, nes aukščiau įvertinto The Clash London Calling oficiali išleidimo data priklauso kitam dešimtmečiui).
  • 1997 m. D. Britanijos dienraštis The Guardian įtraukė „Sign 'O' the Times“ į 100 geriausių visų laikų albumų sąrašą 86-oje vietoje.[1]
  • 2003 m. JAV žurnalo The Rolling Stone sudarytame „500 Greatest Albums of All Time“ (500 Šauniausių visų laikų albumų) sąraše „Purple Rain“ skirta 72-oji vieta, „Sign 'O' the Times“ – 93, „1999“- 163, „Dirty Mind“ – 204.[2]
  • 2004 m. žurnalo The Rolling Stone sudarytame „500 Greatest Songs of All Time“ (500 Šauniausių visų laikų dainų) sąraše „When Doves Cry“ skirta 52-a vieta, „Little Red Corvette“ – 108, „Purple Rain“ – 143, „1999“ – 212, „Kiss“ – 461.[3]
  • Simbolis, kuriuo Prince vadinosi 19932000 m. laikotarpiu, buvo sudarytas iš vyriškojo ir moteriškojo pradų simbolių.
  • 2010 m. JAV žurnalas „Time“ įtraukė Prince tarp 100 įtakingiausių pasaulio asmenybių.

Diskografija

  • 1978 For You
  • 1979 Prince
  • 1980 Dirty Mind
  • 1981 Controversy
  • 1982 1999
  • 1984 Purple Rain
  • 1985 Around the World in a Day
  • 1986 Parade
  • 1987 The Black Album
  • 1987 Sign 'O' the Times
  • 1988 Lovesexy
  • 1989 Batman
  • 1990 Graffiti Bridge
  • 1991 Diamonds and Pearls
  • 1992 The Love Symbol Album
  • 1994 Come
  • 1995 Gold Experience
  • 1996 Chaos and Disorder
  • 1996 Emancipation
  • 1998 New Power Soul
  • 1999 Rave Un2 the Joy Fantastic
  • 2001 The Rainbow Children
  • 2002 One Nite Alone… Live! (koncertinis)
  • 2003 N.E.W.S
  • 2004 Musicology
  • 2006 3121
  • 2007 Planet Earth
  • 2008 21 Nights
  • 2009 LotusFlow3r
  • 2009 MPLSound
  • 2010 20Ten

Videografija

  • 1984 Purple Rain (rež. Albert Magnoli)
  • 1986 Under the Cherry Moon (rež. Prince)
  • 1987 Sign o' the Times (rež. Prince)
  • 1990 Graffiti Bridge (rež. Prince)

Nuorodos

Leidiniai apie Prince

  • Draper, Jason (2008). Prince: Life & Times. Jawbone Press. ISBN 978-1-906002-18-3.
  • Hahn, Alex (2004). Possessed: The Rise And Fall Of Prince. Billboard Books. ISBN 0-8230-7749-7.
  • Jones, Liz (1998). Purple Reign: The Artist Formerly Known as Prince. Birch Lane Press. ISBN 978-1-55972-448-7.
  • Uptown (2004). The Vault – The Definitive Guide to the Musical World of Prince. Nilsen Publishing. ISBN 91-631-5482-X.

Šaltiniai

  1. "The Guardian 100 Best Albums Ever by The Guardian (1997)." 'The Guardian'. Nuoroda tikrinta 2010-04-03.
  2. "The RS 500 Greatest Albums of All Time." 'Rolling Stone': November 18, 2003. Nuoroda tikrinta 2010-04-06.
  3. "The RS 500 Greatest Songs of All Time." 2004-12-09. Nuoroda tikrinta 2010-04-10.




Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+24060-28=24032 wiki spaudos ženklai).