Prohibicija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Prohibicija arba sausas įstatymas (angl. prohibition) – įstatymas, pagal kurį draudžiama arba ribojama gaminti, pardavinėti, importuoti, eksportuoti alkoholinius gėrimus. Terminas taip pat taikomas laikotarpiui, kai veikė šie įstatymai, nusakyti. Labiausiai žinomas įstatymas priimtas JAV 1919 m. ir veikęs iki 1933 m., bet tokie įstatymai buvo taikomi ir kitose valstybėse.

Tokio įstatymo priėmimo motyvai buvo alkoholizmo plitimas, „visuomeninės moralės“, gyventojų gyvenimo prastėjimas, darbo našumo mažėjimas, žaliavų, naudotų spirito gamybai, taupymo poreikis (grūdinių kultūrų).

Vienokie ar kitokie įstatymai, ribojantys alkoholio vartojimą, veikia dešimtyse valstybių. Vienose jie tik riboja alkoholio reklamą bei asmenų, kuriems galima parduoti alkoholį amžių, kitose visai draudžiamas bet koks pardavimas ar vartojimas. Pavyzdžiui, alkoholio vartojimas kai kuriose islamo šalyse draudžiamas pagal Islamo Teisę.

Sausas įstatymas Rusijoje ir TSRS

1914 m. prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui Rusijoje buvo įvestas sausas įstatymas.

Stiprūs alkoholiniai gėrimai buvo pardavinėjami tik restoranuose.

Kaip atsakas atsirado daug įstatymo apėjimo būdų. Norint įeiti į įstaigą, kurioje pardavinėjo degtinę, reikėjo, kad kliento išvaizda atitiktų „reikalavimus“. Už nedidelį mokestį buvo galima gauti baltą apykaklę „nuomai“, kuri leisdavo netrukdomai įeiti. Atsirado praktika pardavinėti gėrimus arbatinukuose kaip arbatą ar grafinuose kaip girą.

Labai greitai prekeiviai pradėjo prekiauti spiritu per vaistines. Buvo nurodyta spiritą pardavinėti tik pagal receptus, bet ir tai buvo lengvai apeinama.

Aktyviai pasireiškė ir parfumerijos gamintojai. Pasirodė daug specialių odekolono rūšių, kurie buvo skirti daugiausia „vidiniam vartojimui“. Tuo pat metu pradėjo plisti narkotikai.

Sausas įstatymas ir degtinės monopolija Rusijoje išsilaikė iki 1925 m.

1985 m. gegužės 16 d. TSRS Aukščiausios tarybos prezidiumas išleido įstatymą „Dėl kovos su girtuoklyste ir alkoholizmu“, liaudyje pavadintu „Pusiau sausu įstatymu“. Tada pavyko kažkiek sumažinti gėrimą, bet padidėjo praktiškai TSRS laikais neegzistavusi narkomanija, nelegalios naminukės gamyba[reikalingas šaltinis].

Sausas įstatymas JAV

Pirmi alkoholio vartojimo draudimai buvo priimti Šiaurės Amerikos valstijose nuo XIX a. vidurio. Nuo 1846 m. iki 1855 m. sausas įstatymas buvo įvestas 13 valstybių, bet paskui jį atšaukdavo ir paskelbdavo antikonstituciniu.

XIX a. spiritinių gėrimų priešininkai pradėjo įgauti politinę jėgą ir siekti atitinkamų ribojimų. 1905 m. sausas įstatymas veikė Kanzase, Meine, Nebraskoje ir Šiaurės Dakotoje, 1912 m. jau apėmė devynias valstijas, 1916 m. - 26 valstijas. JAV įstojus į Pirmą pasaulinį karą vadovybė stengėsi gelbėti grūdų atsargas ir prohibicijos šalininkai pasiekė draudimą gaminti spiritinius gėrimus.

1917 m. JAV kongresas priėmė ir nukreipė patvirtinti valstijoms projektą dėl Konstitucijos Aštuonioliktos pataisos apie „sauso įstatymo“ įvedimą. 1917 m. rugsėjo mėnesį valstybėje buvo sustabdyta viskio gamyba, 1919 m. gegužės mėn. nustota varyti alų.

1919 m. priimtas Volsterio įstatymas, reglamentuojantis priverstinį Aštuonioliktos pataisos priėmimą (nors jį ir vetavo JAV prezidentas V. Vilsonas).

1919 m. liepos 1 d. JAV teritorijoje buvo visiškai uždrausta spiritinių gėrimų gamyba, 1920 m. sausio 16 d. įsigaliojo Aštuonioliktoji JAV Konstitucijos pataisa (Eighteenth Amendment to the United States Constitution). Antialkoholinės priemonės buvo labai nepopuliarios, be to, jos iš esmės pablogino nacionalinę ekonomiką ir padidino organizuotą nusikalstamumą. Gangsterių grupės (butlegėriai) pelnėsi iš kontrabandos ir pogrindinės prekybos, kuri nebuvo apdedama mokesčiais. Spaudžiant visuomenei 1933 m. gruodžio mėnesį buvo priimta Dvidešimt pirma Konstitucijos pataisa, panaikinusi visuotinį „sausą įstatymą“.

Atskirose valstijose ribojimai buvo palikti. Oklahomos, Kanzaso ir Misisipės valstijos liko „sausos“ iki 1948 m. Misisipės valstija paskutinė nuėmė ribojimus 1966 m.

Sausas įstatymas kitose valstybėse

XX a. pirmoje pusėje sausas įstatymas įvestas kai kuriose šalyse:


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: