Kviečiame visus registruotis, įsijungti, dalyvauti iniciatyvose ir paremti ELIP.

Protistai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
LogoWIKISPECIES.png Protista
Protistai
Vienaląstis pirmuonis (Stylonychia sp.)
su blakstienėlėmis
Mokslinė klasifikacija
Domenas:
Eukariotai
(Wikispecies-logo.svg Eucaryota)
Stylonychia Side view.jpg
Karalystė:
Protistai
(Wikispecies-logo.svg Protista)
Sinonimai

Pagal EOL:

Lietuviškus pavadinimus pateikė: Algirdas Vilkas

Protistai (lot. Protista, pirmuonys) – eukariotų karalystė, nepriskiriamų gyvūnams, augalams ar grybams. Tai daugiau sisteminė nei natūrali grupė. Daugelis protistų yra vienaląsčiai organizmai, tačiau protistams priskiriami ir daugialąsčiai organizmai, neturintys diferencijuotų audinių.

Kolonijinių protistų pavyzdžiu gali būti maurakulis, sudarantis sferines kolonijas, kurių viduje susidaro dukterinės kolonijos. Viduje susidariusios kolonijos išeina į aplinką motininei kolonijai nusenus ir suplyšus.

Vienaląsčiai fagotrofai protistai, dauguma nevykdo fotosintezės, kartais turi keletą plastidžių; paprastai ląstelė be sienelės.

Turinys

Ląstelės sandara

Membrana (sienelės), citoplazma, branduolys, mitochondijos, ribosomos, virškinamosios vakuolės, pulsuojančios vakuolės ir kt. Ląstelės išorinė membrana sudaryta iš 3 sluoksnių. Kartais ji sukietėja ir virsta pelikule, kuri palaiko pastovią kūno formą. Membrana gali būti labai plona ir formos nepalaikyti. Kai kurie pirmuonys turi išorinį skeletą sudaryta iš kalcio karbonato arba silicio dioksido. Pelikulė sudaryta iš plazminės membranos ir po ja esančio citoskeleto, kurį gali sudaryti papildomos membranos, mikrovamzdeliai, mikrofilamentai, baltyminės plokštelės. Pirmuonių citoplazma skirstoma į ektoplazmą ir endoplazmą. Ektoplazma yra arčiau sienelės, skaidresnė ir klampesnė, o endoplazma yra skystesnė ir joje yra daugiau intarpų. Citoplazmoje apie maisto dalelę susidaro virškinamoji vakuolė, iš pradžių jos turinys rūgštus, o vėliau – šarminis. Nesuvirškintos dalelės iš organizmo šalinamos pro bet kurią ląstelės vietą, o jei ją gaubia pelikulė – pro specialią angelę – citoproktą. Gėlame vandenyje gyvenantys pirmuonys turi pulsuojačias vakuoles, kuriomis šalinamas vandens perteklius. Pirmuonys gali turėti vieną ar daugiau branduolių. Pirmuonių branduolyje yra karioplazma, chromatinas ir branduolėliai. Chromatiną sudaro DNR ir baltymai, o branduolėlius – RNR ir baltymai.

Kilmė

Teigiama, jog protistai vystėsi ne kurdami sudėtingus audinius, o tobulindami ląstelės sandarą. Pirmuonių ląstelės palyginus su kitų organizmų ląstelėmis yra gana sudėtingos.

Judėjimas

Protistai gyvena daugiausia vandenyje. Daugelis vienaląsčių protistų prisitaikę judėti žiuželiais arba blakstienėlėmis, o dalis jų gyvena prisitvirtinę, žiuželius ar blakstienėles naudodami maisto dalelėms iš vandens košti.

Žiuželių neturintys protistai neretai juda ameboidiškai, keisdami ląstelės pavidalą. Dalis pirmuonių turi ilgas ataugas, kuriomis tiesiog plūduriuoja vandenyje.

Sistematika

Dumbliai

Pirmuonys

Gleivūnai

Oomicetai

Šaltiniai

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Acellulata (Protista – sinonimas) (ID 1304903). Gyvybės enciklopedija. (EOL)
  2. Acellulata Gyvybės enciklopedija. (angl. Encyclopedia of Life, EOL). EOL sinonimas: Acellulata
  3. Monocytozoa Gyvybės enciklopedija. (angl. Encyclopedia of Life, EOL). EOL sinonimas: Monocytozoa
  4. Primigenum Hogg, 1860 Gyvybės enciklopedija. (angl. Encyclopedia of Life, EOL). EOL sinonimas: Primigenum Hogg, 1860
  5. Protista Haeckel 1866 Gyvybės enciklopedija. (angl. Encyclopedia of Life, EOL). EOL sinonimas: Protista Haeckel 1866
  6. Protoctista Copeland, 1947 Gyvybės enciklopedija. (angl. Encyclopedia of Life, EOL). EOL sinonimas: Protoctista Copeland, 1947
Commons-logo.svg.png Vikiteka: Protistai – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: