Puerto Rikas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Estado Libre Asociado de Puerto Rico
Commonwealth of Puerto Rico
Flag of Puerto Rico.svg Coat of Arms of Puerto Rico.svg
(Detaliau) (Detaliau)
Puerto Rikas žemėlapyje
Valstybinė kalba ispanų, anglų
Sostinė San Chuanas
Didžiausias miestas San Chuanas
Valstybės vadovai Anibal Acevedo Vila
Plotas
 - Iš viso
 - % vandens
 
9 1049,104 km²
910,400 ha
3,515.054 mi²
km² (169)
1,6 %
Gyventojų
 - 2012 m. [1]
 - Tankis
 
4 025 305 (126)
442.15442.15 žm./km²
4.422 žm./ha
1,145.169 žm./mi²
žm./km² (21)
BVP
 - Iš viso
 - BVP gyventojui
2005 (progn.)
72,37 mlrd. $ (68)
18 500 $ (-)
Valiuta JAV doleris
Laiko juosta UTC-5
Nepriklausomybė

Valstybinis himnas Puerto Riko himnas
ISO kodas PR
ISO3 kodas PRI
ISO skaitmeninis kodas 630
FIPS kodas RQ
GeoName kodas 4566966
Interneto kodas .pr
Šalies tel. kodas +1-787, +1-939
Commons-logo.svg Vikiteka: Puerto RikasVikiteka

Puerto Riko sandrauga (Puerto Rikas; ispaniškai: Estado Libre Asociado de Puerto Rico), tai savivaldi, neinkorporuota JAV teritorija. Išsidėsčiusi šiaurės rytų Karibų jūros baseine, į rytus nuo Dominikos respublikos.

Turinys

Istorija

Pagrindinis straipsnis: Puerto Riko istorija, Karibų jūros regiono istorija

Kai europiečiai pirmą kartą atvyko į Puerto Riką, saloje gyveno tainų genties indėnai. Tainai salą vadino „Borinquén“.

Pirmas europiečių kontaktas su vietos gyventojais įvyko 1493 m. lapkričio 19 d. dieną, Kristupo Kolumbo antros kelionės į Antilų salas metu. Iš pradžių sala buvo pavadinta San Juan Bautista sala, šv. Jono Krikštytojo garbei, bet laikui bėgant salai prilipo Puerto Rico (isp. „Turtingas uostas“) vardas; tuo tarpu San Juan (San Chuanas) liko salos dižiausio miesto ir sostinės pavadinimas.

Ispanų konkistadoras Juan Ponce de León tapo pirmuoju Puerto Riko gubernatoriumi, kuris užėmė savo postą. Faktiškai pirmasis paskirtasis gubernatorius buvo Vicente Yáñez Pinzón, bet jis taip ir neatvyko į salą.

Sala buvo greitai kolonizuota ir tapo svarbi Ispanijos imperijos citadele Karibų jūroje. Bet XVII ir XVIII amžių ispanų kolonistų žvilgsniai nukrypo į žemynines teritorijas, taip sala ir nuskurdo.

Ispanija buvo suinteresuota apsaugoti salą nuo savo europietiškų priešų, per šimtmečius sala buvo smarkiai fortifikuota. Kad apsaugoti San Juan uostą buvo pastatytos La Fortaleza, El Castillo San Felipe del Morro ir Fort San Cristobal tvirtovės. Prancūzai, olandai ir anglai ne kartą bandė užgrobti Puerto Riką, bet nesugebėdavo ilgai išlaikyti okupuotos salos.

Pastaruoju metu atsiranda vis daugiau Puerto Riko nepriklausomybės šalininkų.

Politinė sistema

Puerto Riko valstybės galva - JAV prezidentas. Vykdomąją valdžią sudaro vyriausybė, vadovaujama gubernatoriaus, o įstatymų leidžiamąją valdžią sudaro dviejų rūmų parlamentas, sudarytas iš senato ir atstovų rūmų. Puerto Rikas turi vieną atstovą JAV Kongrese, kurs neturi balso teisės.

Administracinis suskirstymas

Pagrindinis straipsnis: Puerto Riko savivaldybės

Kadangi Sandrauga suvienyta su JAV, Puerto Rikas neturi jokių pirmo lygio administracinių vienetų, kaip yra apspręsta JAV Vyriausybės. Puerto Rikas yra suskirstytas į 78 savivaldas, kiekviena savivalda turi savo merą ir savivaldos įstatymų leidžiamąjį organą, kuris yra renkamas ketverių metų kadencijai.

Geografija

Pagrindinis straipsnis: Puerto Riko geografija

Puerto Riko žemėlapis
Centrinė Kordiljera

Puerto Rikas yra mažiausia Didžiųjų Antilų salyno dalis, taip pat pagrindinė Puerto Riko sala su mažesnėmis salomis, tokiomis kaip Vjekesas, Kulebra, Mona, Desečeo ir Kacha de Muertos. Iš trijų paskutinių salų tik Vjekese ir Kulebroje gyvenama ištisus metus. Monos saloje negyvenama ištisus metus, išskyrus Puerto Riko Gamtinių išteklių departamento tarnautojus. Pageidaujantys gali aplankyti salą ir pakeliauti po salą pesčiomis, gavę reikiamus dokumentus.

Puerto Riko salos centrinė dalis kalnuota - ja driekiasi Centrinė Kordiljera (La Cordillera Central), kurios aukščiausia vieta yra Puntos kalnas (Cerro de Punta, 1338 m). Kita svarbi viršukalnė yra El Yunque, kurią supa El Junkės nacionalinis miškas. Prie šiaurinės ir pietinės pakrantės driekiasi žemumos.

Puerto Rikas išsidėstęs tropinio klimato juostoje. Didžiąją metų dalį lygumose vyrauja 24-28 °C temperatūra, kalnuose keletą laipsnių vėsiau. Šiauriniuose ir rytiniuose pavėjiniuose šlaituose iškrenta 1400–2500 mm kritulių, pietiniuose ir vakariniuose šlaituose - 800 mm kritulių per metus. Dažni uraganai (nuo birželio iki lapkričio).

Puerto Rike nėra ežerų, tikrai 17 dirbtinių tvenkinių. Upės trumpos, šiaurėje vandeningos, prasideda Centrinėje Kordiljeroje ir teka link vandenyno. Pagrindinė upė - La Plata.

Salos šiaurinėje dalyje vyrauja tropinės džiunglės, mišrieji miškai, tuo tarpu pietuose - sausi krūmynai. Puerto Rike (1998 m. duomenimis) yra 239 augalų, 16 paukščių, 39 roplių ir varliagyvių endeminės rūšys. Paminėtnos šalies simboliu laikomos endeminės Coquí (Eleutherodactylus sp.) varlės, puertorikinės amazonės ir kt. Dauguma gyvūnų ir augalų sagoma El Junkės nacionaliniame miške.

Ekonomika

Pagrindinis straipsnis: Puerto Riko ekonomika

1948m. JAV pradėjo įgyvendinti planą, kuris turėjo įveikti ekonomikos sunkumus. Maži mokesčiai ir pigi darbo jėga pritraukė JAV kompanijas, ir ilgainiui tas planas padėjo pakelti salos pragyvenimo lygį.

Jūrų kelias į Panamos kanalą ir iš jo eina pro Puerto Riką, todėl salos laivyba ir prekyba klesti, nes sostinė San Chuanas yra vienas didžiausių gamtinių Karibų jūros uostų. Pagrindinės pramonės šakos yra naftos chemija, tekstilė, vaistų gamyba ir maisto pramonė. Auginama kava, ananasai, bananai, cukranendrės, kukurūzai, pupiniai augalai, ryžiai, daržovės. Gyvulininkystė. Nedideli vario ir mangano rūdų telkiniai. Išvystytas turizmas. Daug JAV kompanijų investavo kapitalą į Puerto Riko ekonomiką, todėl salos ūkis kuo toliau, tuo labiau priklauso nuo apdirbamosios pramonės ir paslaugų sferos. 89 % Puerto Riko eksporto išvežama į JAV.

Demografija

Imigracija į Puerto Riką

Pagrindinis straipsnis: Puerto Riko demografija

Dauguma gyventojų – ispanakalbiai. Neseni genetiniai tyrimai, įrodė įdomią Puerto Riko gyventojų kilmę. Kaip parodė mitochondrinis DNR tyrimas, kad net 61 proc. gyventojų turi indėnų moterų kilmę [2]. Likusieji 27 ir 12 proc. atitinkamai afrikiečių ie europiečių moterų kilmę. Iš kitos pusės, Y- chromosomos analizė, kuri sutampa su vyriškos pusės genų palikimu, parodė kad apie 70 proc. Puerto Rikiečių galėtų atsekti europos vyrų geneologinę kilmę, 20 proc. afrikiečių ir tik mažiau negu 10 proc. vietinių čiabuvių vyrišką kilmę.

Vyraujanti kalba - ispanų. Anglų kalbą moka tik ketvirtadalis Puerto Riko gyventojų. 1991 m. gubernatorius Rafael Hernández Colón ispanų kalbą paskelbė vienintele vyriausybės kalba, ir dėl to liaudyje sulaukė didelio populiarumo, tačiau vėliau vėl buvo grąžinta anglų kalba.

Dominuojanti religija - katalikybė. Taip pat yra protestantų, daugiausia tarp atvykėlių iš JAV. Yra išpažįstančių animistines Afrikos religijas.

P social sciences.png
P social sciences.png
Demografinė raida tarp 1980 m. ir 2012 m.
1980 m. 1990 m. 2000 m. 2004 m. 2005 m. 2006 m. 2007 m. 2012 m.
3 196 520 3 522 047 3 808 610 3 895 101 3 911 810 3 927 776 3 941 459 4 025 305

Kultūra

Pagrindinis straipsnis: Puerto Riko kultūra

4 mln. salos gyventojų vienija Puerto Riko kultūra: ispanų kalba, tradicija, šokiai, dainos ir literatūra. Iki XXI a. pradžios salos kultūra buvo apmirusi, bet dabar vėl sužydėjo. Šalis garsėja savo dainininkais (iš Puerto Riko yra kilę Ricky Martín, Mark Anthony, Jennifer Lopez, Julio Iglesias ir kt.), aktoriais, gražuolėmis (Puerto Riko atstovės yra laimėjusios Mis Pasaulis, Mis Visata karūnas keletą kartų). Puerto Rike populiarios sporto šakos yra beisbolas, futbolas, krepšinis, tinklinis, boksas.

Šaltiniai

  1. World Gazetteer.
  2. Martínez Cruzado, Juan C. (2002). The Use of Mitochondrial DNA to Discover Pre-Columbian Migrations to the Caribbean:Results for Puerto Rico and Expectations for the Dominican Republic. KACIKE: The Journal of Caribbean Amerindian History and Anthropology [On-line Journal], Special Issue, Lynne Guitar, Ed. Available at: http://www.kacike.org/MartinezEnglish.pdf [Date of access: 25 September, 2006]
Symbol star2.svg

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Symbol star2.svg Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: