Puma

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Puma concolor
Puma (Puma concolor)
Puma (Puma concolor)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Carnivora)
Šeima: Katiniai
(Wikispecies-logo.svg Felidae)
Pošeimis: Mažosios katės
(Wikispecies-logo.svg Felinae)
Gentis: Pumos
(Wikispecies-logo.svg Puma)
Rūšis: Puma
(Wikispecies-logo.svg Puma concolor)
Mokslinis pavadinimas
Puma concolor
Linnaeus, 1771
Paplitimas
Paplitimas

Puma (lot. Puma concolor) – antras pagal dydį katinių šeimos plėšrus žinduolis, paplitęs Amerikoje.

Kūno ilgis svyruoja nuo 100 iki 180 cm, uodegos ilgis iki 75 cm, sveria apie 100 kg. Kailis rausvai geltonas (jauniklių būna su tamsiomis dėmėmis); nugara tamsesnė, pasmakrė beveik balta, uodega tamsi. Gyvena miškų pakraščiuose, kalnuose, rečiau stepėse. Aktyvi prieblandoje ir naktį. Minta dažniausiai vidutinio dydžio ir smulkiais stuburiniais gyvūnais. Veda 2-3 jauniklius. Labai išnaikinta. Medžioklė ribojama.

Skirtingai nuo savo rūsčių giminaičių, puma nepuola žmonių. Iš visų plėšrių katininių, šis žvėris ko gero yra pats taikiausias. Bet tai neišgelbėjo pumų nuo baltųjų gyventojų persekiojimo. Indėnai nemedžiodavo pumų – jie jas garbindavo. Jei tikėtume indėnų pasakojimais, pumos anksčiau buvo tokios taikios ir patiklios, kad, būdavo, susitikusios su žmogumi, prišokdavo prie jo siūlydamos pažaisti! O baltasis žmogus dažniausiai atsakydavo šūviu. Taip pat pumas negailestingai naikindavo gyvulių augintojai, laikydami jas auginamų gyvulių pikčiausiais priešais.

Puma priklauso tam pačiam mažųjų kačių (Felinae) pošeimiui kaip ir lūšis, karakalas ir naminė katė. Pati stambiausia iš smulkesniųjų katinių, puma iš šono primena panterą, bet skiriasi nuostabiu ir gracingu stotu. Iš čia kilęs ir Puma concolor rūšies pavadinimas, kuris, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia „vienatonė katė“. Pumos snukis iš priekio baltas, tai ją daro dar panašesnę į naminę katę.

Pumos gyvena pavieniui. Pirmenybę teikia laukinėms vietovėms su tankiais brūzgynais, olomis ir kanjonais, kur yra daug natūralių kliūčių, padedančių medžioklėje. Kiekvienas žvėris saugo nuo 20 iki 70 kvadratinių kilometrų ploto savo medžioklės teritoriją, neįsileisdamas ten varžovų, išskyrus partnerį poravimosi metu. Šiaurės Amerikoje puma neturi natūralių priešų, nebent kartais susigrumia su grizliais dėl medžioklės laimikio.

Jaunikliai


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Puma – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: