Puslapis:Linkuvos gimnazijos laikraštėlis Varpelis 1.pdf/2

    Puslapis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Šis puslapis buvo peržiūrėtas

    Sename druskos kristale – stebuklingas radinys

    Jungtinių Valstijų mokslininkai atgaivino bakteriją, kurios amžius – 250 mln. metų. Ji tikriausiai yra seniausias kada nors atrastas gyvas organizmas.

    Bakterija Bacillus permians, kuri gyveno milijonus metų prieš dinozaurus, rasta ramybės būsenos mažyčiame lašelyje druskos kristale, kuris buvo senovinėje uolienoje, paimtoje iš požeminės olos netoli Karlsbado Naujoje Meksikoje.

    “Biologijos požiūriu tai itin reikšminga“, - sakė Vest Česterio universiteto Pensilvanijoje mikrobiologas Russellas Vreelandas.

    Iki šiol mokslininkai neturėjo galimybių tirti tokios senos gyvybės paslapčių.

    “Dabar turime bent vieną tokį senovinį organizmą ir galime ištirti tai, ko negalėjome anksčiau“, pridūrė R.Vreelandas.

    Jei bakterija galėjo atgyti po tie laiko, galima spėti, kad bakterijų sporos išlieka gyvybingos neribotą laiką. Taip pat galima manyti, kad organizmai gali išgyventi tiek, kad nukeliautų į kitas planetas.

    “Jei organizmas yra “supakuotas” į kristalą, kuris kokiu nors būdu, pavyzdžiui, dėl susidūrimo su meteoritu, būtų išmestas iš Žemės, galbūt galėtų gyvas nukeliauti į kitą planetą ar net į kitos žvaigždės planetų sistemą”, -sakė R.Vreelandas.

    Dabar mokslininkai lygina senovinę bakteriją su dabartinėmis ir ieško dar senesnių organizmų. “Pradėjome tirti 500 ir 800 mln. metų uolienų pavyzdžius“, - sakė R.Vreelandas.

    Atvira pamoka 9 a. klasėje

    Spalio 14 d. mūsų mokykloje mokytojos R. Ašmenavičienės kabinete ketvirta pamoka buvo neįprasta. Vyko atvira lietuvių literatūros pamoka “Simboliai lietuvių tautosakoje”. Tai naujų metodų taikymo ir dalykų (literatūros-dailės-muzikos) integracijos pavyzdys.Šią pamoką stebėjo rajono lituanistai. Pamokoje dalyvavo 9a. klasės mokiniai. Mes pakalbinome dvi šios klasės mokines Eglę Kriukaitę ir Justiną Garbštaitę apie tai, kaip jiems sekėsi.

    1.Kaip prasidėjo pamoka?

    –Lietuvių kalbos mokytoja Rasa Ašmenavičienė mums padėjo atrakinėti simboliniu raktu (raktas buvo pamokoje) tautosakos lobių pažinimo kelius.

    2.Ar ruošėtės šiai pamokai ?

    –Taip. Mūsų klasės mokiniai iš anksto gavo užduotis, kruopščiai tyrinėjo literatūrą. Ruošėmės maždaug mėnesį laiko. Visi labai sąžiningai dirbome.

    3.Kokias užduotis gavote?

    –Kiekvienas gavome tam tikrą užduotį. Vieni turėjo aiškintis spalvų ir medžių prasmes tautosakoje, kiti dainavo dainas, piešė pasaulio medį, aiškinosi vainiko reikšmę tautosakoje, piešė kraičio skrynią. Vaikinai dainavo dainą apie ąžuolą ir aiškino jo prasmę. Kiekvienas savo individualų darbą turėjo kuo aiškiau, įdomiau, patraukliau pateikti pamokos metu.

    4.Ką pamokoje veikė rajono lituanistai?

    –Rajono lituanistai stebėjo pamoką ir užsirašinėjo pastabas. Jie, ko gero, pastebėjo ir mūsų jaudinimąsi ir užplūdusį palengvėjimą po to, kai su savo darbu supažindinę kitus, atsisėsdavome į suolą.

    5.Ar labai bijojote?

    –Taip. Visi labai jaudinomės ir bijojome, lyg prieš egzaminą. Prieš pamoką pro šalį ėjusi muzikos mokytoja V. Klupšienė taip pat pastebėjo, kad labai jaudinamės, ramino mus ,bet rankos mums vis tiek drebėjo.

    6.Kaip mokytoja įvertino jūsų pasiruošimą šiai pamokai?

    –Kiekvienas klasės mokinio pasiruošimas ir dalyvavimas pamokoje buvo įvertintas pačiu aukščiausiu balu dešimtuku.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3676-0=3676 wiki spaudos ženklai).