Reinas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Reinas
Lorelei
Lorelei
Ilgis 1230 km
Baseino plotas 185000 km²
Vidutinis debitas 1060 m³/s
Ištakos Alpių kalnai
Žiotys Šiaurės jūra, Hoek van Holland, Nyderlandai
Šalys Šveicarija, Italija, Lichtenšteinas, Austrija, Vokietija, Prancūzija, Liuksemburgas, Nyderlandai
Commons-logo.svg Vikiteka: ReinasVikiteka

Reinas (ret. Rein, vok. Rhein, pranc. Rhin, it. Reno, ol. Rijn) vienas iš srovingiausių ir reikšmingiausių Europos vandens kelių. Nuo ištakų iki žiočių upės ilgis yra maždaug 1,230 kilometrų, iš jų 883 km tinkami plaukioti. Upės baseino plotas užima 198,735 km² (Duomenys pagal „International River Network“ (IRN)). Vidutinis debitas prie deltos siekia 2,330 m³/s, kas yra tik šiek tiek mažiau nei Nilo debitas. Netoli Emericho (Šiaurės Reino-Westfaleno žemė) didžiausias apskaičiuotas upės srovės debitas (1926 m. duomenys) yra 12,000 m³/s, o mažiausias debitas (1947 m. duomenys) 600 m³/s.

Turinys

Vardas

Reino vardas kilo panašiai kaip ir Ronos upės pavadinimas arba antikinis Volgos pavadinimas Rha, tikriausiai nuo indoeuropietiško veiksmažodžio re arba ri , reiškiančio tekėti atgal. Iš šito šakninio žodžio kilo pvz.: taip pat vokiškas veiksmažodis rinnen (liet. tekėti) arba senovės graikų žodis rhëin, kuris taip pat reiškia tekėti, taip pat iš čia kilo romanų kalbose pasitaikantis žodis upei nusakyti (pvz.: ispaniškai río). Pavadinimas taip pat gali būti kildinamas iš keltiško ro-ean , reiškiančio tekančius vandenis bei plačius vandenis. Galai šią upę vadino Reinos (vėliau: Rēnos), taigi tikėtina, kad šį pavadinimą romėnai pasiskolino iš jų - Rhēnus. Airių kalboje iki šiol išlikęs šis archaiškas žodis - rian - jis reiškia "jūra, marios".

Reino vandens kelias

Reino kilometražas

555 Reino kilometras šalia Lorelei uolų

Žymėjimai abiejuose upės krantuose parodo kilometražą, pagal kurį orientuojasi laivyba ir vyriausybė. Reino žymėjimai prasideda Konstanco miesto tiltų viduryje ir baigiasi 1032,8 kilometru Hoek van Holland‘e (Roterdamo priemestis). Pirmas toks Reino sužymėjimas įvyko 1939 Balandžio 1, pradedant žymėti išilgai nuo Konstanco. Dėl kai kurių žymėjimų reto išdėstymo atsirado papildomi žymėjimai, vadinami „trumpaisiais kilometrais“. Jie yra netoli km 22-23 (-0,400 km) Roxheimo, km 436-37 (-0,365 km) ir virš Binger Locho km 529-30 (-0,475 km). Pagal šį žymėjimą Reino ilgis yra maždaug 1,2 km per didelis. Matuota buvo dešiniu krantu palei srovės kryptį ir čia matavimo žymės stovi maždaug šiek tiek daugiau nei kas 100 m viena nuo kitos.

Reino kilometrų sužymėjimai sužymėti dideliuose ženkluose. 500 metrų žymės žymimos juoda spalva ant balto pagrindo. Trumpesni 100 metrų žymėjimai – maždaug 100 cm x 50 cm dideli stačiakampiai, uždėti ant maždaug 2 m geležinių stulpų . Vokiškame-prancūziškame Reino ruože, tarp Baselio ir Lauterburgo, skaičiavimai pateikti visada dešiniajame krante (žiūrint pasroviui).

Taip pat Reino kilometrų galima rasti ir kitokiuose kelio ir upės žymėjimuose.

Reino baseinas

Intakai

Kairieji Dešinieji

Reino upės slėnis

Reino upės slėnis yra Šiaurinėje Vestfalijoje. Reinas išteka iš Šveicarijos Alpių kalnų ir plukdo savo vandenis į žiotis Šiaurės jūroje prie Roterdamo. Reino slėnis kerta Reinlando plokščiakalnį ir Reino skalūno kalvas. Pačioje siauriausioje ir giliausioje slėnio vietoje Reino slėnio ilgis siekia 130 km (nuo Bingeno iki Bonos). Palei Reino slėnį yra 50 pilių.


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: