Rožių karai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Tapyba Henry Payne 1908 iš apokrifinės scenos šventyklų sode, nuo Šekspyro pjesės "Henrikas VI 1 dalis", kur rėmėjai konkuruojančios grupuotės pasirenka arba raudonas arba baltas rožes
Lankasterių rožė
Jorkų rožė
Tiudorų rožė

Rožių karai - pilietinių karų serija, kariauta dėl Anglijos sosto 14551487 m. tarp Jorkų ir Lankasterių šeimų. Abi šeimos buvo Plantagenetų dinastijos šakos, kilusios iš karaliaus Edvardo III.

Karuose daugiausia dalyvavo žemvaldžių aristokratai ir jų vasalai. Parama kuriai nors pusei priklausė nuo dinastinių faktorių, tolių kaip vedybos tarp aristokratų, titulai ir valdos. Kartais sunku sekti galios ir lojalumo poslinkius, kai kilmingieji įgydavo ar prarasdavo titulus dėl santuokos ar turto konfiskavimo. Pvz.: Lankasterių patriarcho Džono Gauntiečio pirmas titulas buvo Ričmondo grafas (Tokį titulą vėliau turėjo Henrikas VII), o Jorkų patriarcho Edmundo Langliečio titulas buvo Kembridžo grafas.

Pavadinimas "Rožių karai" atsirado ne tuo metu, bet kilo nuo abiejų šeimų herbų: raudonos Lankasterių rožės ir baltos Jorkų rožės. Terminas paplito XIX a. po Valterio Skoto romano Ana iš Gejerštaino išleidimo. Skotas rėmėsi Šekspyro Henriko IV I dalim, kur dvi nesutariančios pusės pasirinko skirtingų spalvų rožes Šventyklos bažnyčioje.

Nors Rožių karų metu rožės kartais buvo naudojamos kaip simboliai, dauguma dalyvių turėjo tiesioginių savo feodalinių lordų ir gynėjų ženklus. Neoficiali sistema, pagal kurią, feodalas gindavo pasekėjus, jei jie dėvėdavo jo spalvas ir ženklus, buvo vienas iš karaliaus valdžios silpnėjimo, buvusio prieš karus ir iš dalies juos sukėlusio, požymių. Pavyzdžiui, Henriko VII pajėgos Bosvorte kovojo po raudono drakono vėliava, o Jorkų armija naudojo balto šerno simbolį. Tačiau rožių svarbą liudija tai, kad Henrikas VII karų pabaigoje nusprendė sujungti rožes į vieną raudonai baltą Tiudorų rožę.

Priežastys

Karo priežastimis tapo anglų nepasitenkinimas pasibaigusiu šimtamečiu karu ir Henriko VI žmonos, karalienės Margaritos ir jos favoritų vykdoma politika. Karalius Henrikas VI buvo dvasiškai ligotas žmogus ir kartais sunkiai arba visai neatpažindavo net savo sūnų. Nepasitenkinimą pradėjo reikšti Jorko hercogas Ričardas, kuris norėjo tapti Anglijos regentu, o vėliau ir Anglijos karaliumi. Pretenzija buvo susijusi su tuo, kad Henrikas VI buvo Džono Gonto, ketvirto Eduardo III] sūnaus, proanūkis, o Ričardas - Laionelio, trečio Eduardo III sūnaus proanūkis (pagal moteriškąją liniją, pagal vyriškąją - Edmundo, penkto Eduardo III sūnaus, anūkas). Be to Henriko VI senelis Henrikas IV užgrobė sostą 1399 m. ir privertė Ričardą II atsisakyti sosto. Tuo būdu visa Lankasterių dinastija, valdžiusi Angliją yra neteisėta.

Karas

1455 m. prie St. Albans įvyko pirmas karo mūšis. Mūšį laimėjo jorkistai ir Anglijos parlamentas paskelbė Ričardą protektoriumi ir Hendriko VI įpėdiniu. Tačiau 1460 m. Ričardas žuvo mūšyje ties Wakefield'u. Jo sūnus Eduardas 1461 m. tapo Anglijos karaliumi Eduardu IV. Tais pačiais metais Jorkas laimėjo mūšį ties Mortimer-Cross ir Townton. Po paskutinio mūšio Henrikas VI ir jo žmona Margarita pabėgo iš šalies, tačiau netrukus buvęs karalius buvo sučiuptas ir pasodintas Tauerį.

Aktyvūs karo veiksmai atsinaujino 1470 m. kai į lankasterių pusę perėjo grafas Warwick'as ir hercogas Klarencas (jaunesnysis Eduardo IV brolis). Jie gražino Henriką VI į sostą, o Eduardas IV su likusiais broliais pabėgo į Burgundiją, iš kurios sugrįžo jau 1471 m. Tuo metu Klarencas vėl prisijungė prie brolio ir jorkistai laimėjo mūšius prie Barnet ir Tewkesbury. Lankasterių dinastija sužlugo po Henriko VI sūnaus mirties ir paties Henriko VI mirties Taueryje.

Eduardas taikiai valdė iki savo staigios mirties 1483 m. Po jo mirties Anglijos karaliumi trumpam tapo jo sūnus Eduardas V. Tačiau karališkoji taryba paskelbė jį benkartu ir jo brolis Ričardas Glosteris buvo karūnuotas kaip Ričardas III. 1485 m. lankasterių pajėgos, daugiausia prancūzai, vadovaujamos Henriko Tiudoro išsilaipino Velse. Įvykusiame mūšyje prie Bosvorte buvo nukautas Ričardas III ir Anglijos karūna atiteko Henrikui Tiudorui. Jis pradėjo valdyti kaip Henrikas VII. 1487 m. grafas Likcoln dar bandė gražinti karūną jorkistams, tačiau jis žuvo mūšyje prie Stoke.


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Rožių karai – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+7056-156=6900 wiki spaudos ženklai).