Robert Hooke

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Robert Hooke

Robertas Hukas (Robert Hooke, 1635 m. liepos 18 d. Freshwater miestelyje, Anglija1703 m. kovo 3 d.) – anglų gamtos tyrinėtojas, garsėjęs savo universalumu.

Gimė 1635 m. Anglijos Freshwater miestelyje. Jo tėvas vadovavo vienai to miestelio bažnyčių, tad Robertas, kaip ir jo trys broliai, kurie visi buvo pastoriais, tikėjosi gauti reikiama išsilavinimą ir prisijungti prie tėvo. Tačiau nuo pat vaikystės Robertą kamavo nuolat pasikartojantys galvos skausmai, tad tėvas, baimindamasis, kad jis nesugebės įgyti reikiamo išsilavinimo, nusprendė leisti Robertui pačiam pasirinkti gyvenimo kelią.

Nuo 13 metų Hooke`as mokėsi Westminsterio mokykloje. 1653 m. jis gavo vietą Oxfordo bažnyčios chore, kur sutiko chemiką ir fiziką Robertą Boyle`ą, kuris jam pasiūlė tapti jo asistentu.

1662-aisiais Hooke`as gavo eksperimentų kuratoriaus vietą naujai įkurtoje Karališkoje draugijoje (Royal Society), kur buvo atsakingas už eksperimentų rengimą jos susitikimų metu.

1665-aisiais jis išleido knygą „Mikrografija“, kurioje pateikė keleto mikroskopinių ir teleskopinių stebėjimų rezultatus bei keletą originalių biologinių pastebėjimų. Jis pirmasis pavartojo biologinį terminą ląstelė (angl. cell), nes stebint augalo ląsteles jos jam pasirodė panašios į vienuolyno celes. Hooke`as dažnai siejamas su ląstelės atradimu, tačiau tuo abejoti verčia pernelyg didelis jo mikroskopo paprastumas.

Tais pačiais 1665 m. Hooke`as užėmė geometrijos profesoriaus postą Greshamo koledže, o taip pat buvo Christopherio Wreno asistentu padedant atstatyti Londono miestą po didžiojo gaisro 1666-aisiais.

Hooke`as mirė Londone, 1680 m. Per savo gyvenimą jis buvo sukaupęs milžinišką sumą pinigų, kurie po jo mirties buvo rasti jo kambaryje.

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Robert Hooke – vaizdinė ir garsinė medžiaga
VikitekaLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: