Rokiškio dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Rokiškio dvaras
Dvaro rūmai
Dvaro rūmai
Vieta Rokiškis
Įkurtas XIX a.
Rūmų stilius Klasicizmas
Bajorų giminės Krošinskiai,
Tyzenhauzai,
Aleksandras Pšezdzieckis
Savininkas Rokiškio krašto muziejus

Rokiškio dvaras stovi Rokiškyje. Ansamblį sudaro 16 pastatų (dvaro rūmai, svečių namai, vartininko namelis, kumetynas ir kt.) ir parkas. Nuo 1940 m. dvare įsikūręs Rokiškio krašto muziejus.

Istorija

Dvaras minimas 1499 m. Ldk Aleksandro rašte dėl girios kirtimo. XVI a. Žygimantas Senasis dvarą padovanojo didikams Krošinskiams. Seniausi dvaro rūmai neišliko, nėra aiški ir tiksli jų vieta. Kartais Krošinskiai vietovę išnuomodavo arba užstatydavo skolas kitiems didikams. Paskutiniajam vyriškosios giminės linijos atstovui Juozapui Krošinskiui nesugebėjus grąžinti skolų, dvaras 1715 m. atiteko Tyzenhauzams – paskutinė jų atstovė našlė E. Krošinskienė ištekėjo už grafo I. Tyzenhauzo. Pastarieji čia įkūrė medžioklės dvarą, taip pat nuomojo jį kitiems didikams. 1770 m. jie perkėlė savo rezidenciją iš Pastovių ir ėmėsi naujo dvaro bei miesto kūrimo.

1792 m. jau buvo mūrijamos ir tinkuojamos sienos iš akmenų ir plytų, o 1801 metais rūmai baigti statyti (architektas nežinomas). Tai buvo klasicizmo stiliaus dviejų aukštų pastatas: pirmasis aukštas buvo skirtas svečiams ir ūkio reikmėmis, o antrasis – reprezentacijai. Spėjama, kad rūmų architektas buvo Laurynas Stuoka-Gucevičius.

Už rūmų 1797 m. įkurtas 16 ha parkas, šalia įrengtas tvenkinys ir pradėtas kurti zoologijos sodas. 1880 m. mirus R. Tyzenhauzui ir visus turtus paveldėjus sesei M. Tyzenhauzaitei, kuri buvo 1842 m. ištekėjusi už lenkų turtuolio Aleksandro Pšezdzieckio, dvaras atiteko Pšezdzieckiams. 1905 m. jų iniciatyva centrinis pastatas buvo perstatytas pagal architektų K. Jankovskio ir P. Lilpopo projektą ir įgijo baroko elementų: paaukštintos ir perplanuotos vidaus erdvės, fasadams ir interjerui suteikta lenkiško romantizmo bruožų. 1940 m. paskutiniai kilmingi dvaro savininkai Pšezdzieckiai pasitraukė iš Lietuvos.

Nuo 1952 metų dvaro rūmuose įsikūręs Rokiškio krašto muziejus [1], kuriame yra apie 60 tūkst. eksponatų. Muziejuje veikia dvaro buities, unikalių L. Šepkos medžio darbų, dailės ekspozicijos. 1997 metais Rokiškio krašto muziejui suteikta teisė kurti Aukštaitijos meno galeriją. Nuo 1995 metų čia įsikūrusi Aukštaičių akademijos buveinė.

Šaltiniai

  • „Lietuvos dvarai“. Enciklopedinis žinynas. Sudarytoja Ingrida Semaškaitė. // Vilnius, „Algimantas“, 2010. 349 psl.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+3131-46=3085 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 2% (+54-20=34 wiki spaudos ženklai).