Ruponių pradinė mokykla

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Ruponių pradinė mokykla
    Ruponių pradinė mokykla
    Gyvenvietė: Ruponiai

    Ruponių pradinė mokykla – dieninė, pradinio mokymosi bendrojo lavinimo mokykla, veikusi Ruponiuose (dabar Pakruojo rajone).


    Istorija

    Ziniūnų pradžios mokykla

    Žmonės vadindavo dvaru. Apie 2 km, už Ruponių. Pradinėje mokykloje įvairiais metais dirbo mokytojai: S.Freibergienė, K. Šeperauskienė, K. Olšauskienė. Vėliau mokyklą pervadino į Gedžiūnų, po to atidarė mokyklą Ruponiuose.

    Ruponių pradinė mokykla

    Cquote2.png

    Nuotraukoje mano pirmoji mokytoja Kazimiera Olšauskienė švenčia savo 70-metį. Užrašyta: 1979.I. 28. Vadinasi, mokytoja buvo gimusi 1909 m. Deja, labai mažai apie ją težinau.

    Mokytoja Kazimiera Olšauskienė dirbo Ruponių pradinėje mokykloje 1947-1971 m.
    Ji yra mokiusi ir gerokai už mane vyresnius, taigi Ruponių kaimo pradinėje mokykloje turbūt dirbo daugiau, nei 2 dešimtmečius. Buvau viena iš paskutiniųjų jos mokinių, paskutiniųjų ketvirtokų. Mokslo metai baigėsi turbūt 1971 m. gegužės 24 d. Visi žinojom, kad mokyklą uždaro.
    Ruponių pradinės mokyklos ketvirtokai su mokytoja Kazimiera Olšauskiene (1971 m.) I eilė iš kairės: Kristina Stankevičiūtė, Danguolė Jurgelionytė, mokytoja, Irena Narvydaitė, Lina Žukauskaitė, II eilė iš kairės Arvydas Bitėnas, Rimas Jarašūnas, Donata Mitaitė, Valentinas Stančiauskas

    Ką kalbėjom klasėje, neprisimenu, po visko buvom susiruošę į Linkuvą fotografuotis. Įsiminiau mokytojos žodžius sporto aikštelėje: „Jūs dar turėsit kitus mokytojus, aš kitų mokinių - jau ne“. Labai greitai mokytoja išsikėlė į Druskininkus. Žinau, kur senosiose Druskininkų kapinėse jos kapas. Aplankydavau ją jau būdama studentė, be abejo, ji pasakojo šį tą apie save, bet neužsirašiau. Prisimenu tik, kad mokslams skolinosi pinigų iš kunigo, o, pradėjusi dirbti, skolą grąžino. Nuėjusi į 5 klasę miestelio vidurinėje, aš nesijaučiau kvailesnė už tenykščius vaikus ir pažymiai nesuprastėjo.

    Ruponių pradinė mokykla 1968 m. (visos 4 klasės!), I eilė iš kairės: Valentinas Stančiauskas, Regina Jarašūnaitė, Vida Stankevičiūtė, Aleksė Gelažiūtė, Danutė Buidovaitė, Kristina Stankevičiūtė, Roma Mockūnaitė, Lina Žukauskaitė, Rita Garnytė, Danguolė Jurgelionytė. II eilė iš kairės: Mockūnaitė (?), Donata Mitaitė, Arvydas Bitėnas, Rimas Jarašūnas, mokytoja Kazimiera Olšauskienė, Rimas(ar Kęstutis?) Buidovas, Irena Narvydaitė, Vaidutis Jurgelionis, Kęstutis Sabalis, Kęstutis Narvydas, Laikūnas (?), Valentinas Mitė. III eilė iš kairės: Algis Žukauskas, Albinas Jarašūnas, Rimas Narvydas, Vytautas Lukšas, Gediminas Bitėnas.

    O mūsų pradinė buvo senoviška: didelis ištremto ūkininko Jono Brazdžiūno namas kaimo viduryje, viename jo gale gyvena mokytoja su vyru, kitame – mokykla. Bandau prisiminti: iš koridoriaus tiesiai – į salę, ten šokdavom „Bitute pilkoji“, būdavo papuošta eglutė, gal ir sportuodavom, neprisimenu. Gal salėje, o gal viename iš mokytojos kambarių žiemą, per ilgąją pertrauką, iš didelio indo mokytojos vyras pilstydavo mums arbatą. Vieną žiemą gaudavom ir po pusę didelio pakelio sausainių (tarsi kolūkis nupirko). Šiaip – pradinukams keturios pamokos, mokykla čia pat, neišalkdavom, mamos įdėdavo sumuštinį ar tų pačių sausainių. Į dešinę iš koridoriaus – klasė, kurioje kartu mokėsi visi: ir pirmokai, ir ketvirtokai. Turbūt užteko dviejų suolų eilių. Suolai juodi, atlenkiamom lentutėm, su duobute rašalinei ir įduba pieštukui ar plunksnakočiui. Kas buvo ar nebuvo pakabinta ant sienų, neprisimenu. Tarsi žemėlapis, bet ar jo vieno užteko? Ir iš klasės, ir iš salės galima įeiti į biblioteką-pionierių kambarį. Toji biblioteka – didelė knygų spinta; kas kambary pionieriška, neprisimenu. Mokyklos varpelis buvo ne metafora, o tikras varpelis, kuriuo mokytoja, stovėdama ant laiptukų, sukviesdavo mus į klasę, švarius gražius ar suplukusius besiaučiant, purvinus ar snieguotus.

    Mokytojai ir tėvai - tie žmonės, už kuriuos esu nuoširdžiai dėkinga likimui.


    Donata Mitaitė.

    Cquote1.png


    Cquote2.png
    Zenonas Stanevičius Ruponių pradinėje mokykloje

    1952-1956 m. mokiausi Ruponių kaimo pradinėje mokykloje. Namas buvo ilgas, su veranda (gonku). Kitame namo gale gyveno mokytojos šeima: vyras (buvo ūkvedys, kūreno pečius ir viską tvarkė), du sūnūs (Algis ir Henrikas). Algis tuo metu dar mokėsi kartu su mumis mokykloje. Mokytoja man neatrodė sena, bet buvo labai griežta: jei jos sūnus nusikalsdavo, tai ir už ausies papešdavo... Prieš mokyklą kieme buvo didelis pastatas, gal sandėlys ar klėtis. Dar atokiau kieme - tvartas. Toliau nuo gatvės - sodas. Buvo pasakyta prie obelų nelįsti, neskinti obuolių. Galima pasiimti tik nukritusį. Labai norėjosi slyvų, nes namuose jų neturėjom, tai, anksčiau atėję į pamokas, lėkdavom patikrinti, ar nėra nukritusių slyvų. Papurtyti medžio neleisdavo.

    Mokytojos visi mokiniai klausė. Klasėje buvo didelė, gal 1 m. ilgio liniuotė. Mokytoja dažnai stovėdavo, į ją pasirėmusi. Tada, jei kurį mokinį pabardavo ar ką pakeltu tonu kuriam pasakydavo, visiems labai baisiai ta liniuotė atrodė.

    Suolų buvo dvi eilės. Visų keturių klasių mokiniai sėdėjo grupėmis.

    Per muzikos pamoką mokinės Liumaitė ir Šeiningaitė labai gražiai dainuodavo dainą „Jei ne auksinės vasaros“ (http://dainutekstai.lt/r2964/aidas-giniotis-jei-ne-auksines-vasaros-partizanu-daina.html). Ši melodija ir žodžiai paliko gilų įspūdį.

    Baigiant 4 klasę, teko laikyti egzaminus. Su dviračiais važiavome į kitą mokyklą, gal į Gataučius. Ten ir laikėme tuos egzaminus. Atėjęs į Linkuvos vidurinę, jaučiausi nedrąsiai, bet žinios visai nesiskyrė nuo linkuvių penktokų.


    Zenonas Stanevičius.

    Cquote1.png


    Mokiniai baigę Ruponių pradinę mokyklą

    Nuotraukos

    Nuorodos

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Emilija Stanevičienė – autorius ir redaktorius – 95% (+8967-6=8961 wiki spaudos ženklai).
    • Vitas Povilaitis – redaktorius – 5% (+510-0=510 wiki spaudos ženklai).