Rytų pretorinė prefektūra

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Rytų pretorinė prefektūra
PRAEFECTURA PRAETORIO ORIENTIS
ὑπαρχία τῶν πραιτωρίων τῆς ἀνατολῆς
337 – VII a.
Praetorian Prefectures of the Roman Empire 395 AD.png

Prefektūra 395 m. (pažymėta pilkai)

Valstybė: Rytų Romos imperija
Administracinis centras: Konstantinopolis
Diecezijos: 5 ()

[[Kategorija:Šablonas:Country data Rytų Romos imperija istoriniai administraciniai vienetai]]

Rytų pretorinė prefektūra (lot. Praefectura praetorio Orientis), Anatolijos pretorinė prefektūra (gr. ὑπαρχία τῶν πραιτωρίων τῆς ἀνατολῆς) – vėlyvosios Romos imperijos, vėliau Bizantijos imperijos administracinis vienetas, viena iš trijų (vėliau keturių) pretorinių prefektūrų.

Ji apėmė teritorijas Balkanuose (Trakiją), Mažojoje Azijoje, Sirijoje ir Egipte: buvo dabartinių Bulgarijos, Turkijos, Sirijos, Libano, Izraelio, Egipto, rytų Libijos teritorijose.

Raida

Prefektūra buvo įkurta 337 m., po Konstantino mirties, kuomet trys jo sūnūs pasidalino imperiją į tris prefektūras. Rytų prefektūra atiteko jo sūnui Konstancijui II, ir pradžioje ją sudarė keturios diecezijos. 395 m. padalinus Romos Imperiją į dvi dalis, prefektūra priskirta Rytų Romos imperijai. Tai tapo svarbiausia imperijos prefektūra, kurios administracinis centras Konstantinopolis sutapo su visos imperijos sostine. Jos prefektas pagal statusą buvo antrasis žmogus po imperatoriaus.

Pretorinė prefektūra nunyko VII a., kuomet neteko teritorijų Trakijoje (jas nukariavo slavai), Egipte ir Sirijoje (jas nukariavo Kalifatas). Prefektūros likučiai Mažojoje Azijoje ir Balkanuose buvo perorganizuoti į temas.

Sandara

Prefektūrai priklausė 5 diecezijos:


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3130-0=3130 wiki spaudos ženklai).