Sąjūdis Druskininkuose

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Enciklopedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite; apie sutvarkymą galite pranešti specialiame Enciklopedijos projekte.

Sąjūdis DruskininkuoseLietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Druskininkų iniciatyvinė grupė.

Iniciatyvinės grupės įkūrimas

Atgimimo laikotarpio užuomazgas Druskininkuose aptinkame 1988 m. birželio 6 d. Tą dieną Druskininkuose apsilankė prof. Česlovas Kudaba. Tada buvo įkurtas Kutūros fondas. Algimantas Čekuolis, viešėjęs Druskininkuose, patarė Kornelijui Plateliui įsitraukti į Sąjūdžio kūrimo darbus. Tų pačių metų rugpjūčio mėnesio pradžioje per slaptą susitikimą buvo įsteigta „LPS Druskininkų iniciatyvinė grupė“.

Iniciatyvinės grupės nariai:

  • Kornelijus Platelis (rašytojas)
  • Andrius Mosiejus (mokytojas)
  • Algirdas Valavičius (miškininkas)
  • Vytautas Valentukevičius (pedagogas)
  • Vida Baltrušaitytė (ratelio vadovė)
  • Gintaras Žilys (inžinierius)
  • Kęstutis Bieliukas (kompozitorius)
  • Gintaras Čekauskas (inžinierius)
  • Vytautas Janonis (architektas)
  • Vidas Povilanskas (gydytojas)
  • Gintaras Valavičius (inžinierius)
  • Saulius Lukošiūnas (režisierius)

Veikla

Mėnesio pabaigoje į „Girios aido“ teritorijoje vykusį mitingą susirinko tūkstančiai druskininkiečių. Mitingo vadovas – Algirdas Valavičius. Po mitingo iniciatyvinės grupės nariai pasklido po įmones, organizacijas, kuriose buvo kuriamos grupelės, stendai, buvo platinama spauda.

Meno gaminių įmonės „Ūla“ salėje kiekvieną trečiadienį vyko druskininkiečių susirinkimai.

Spalio mėnesio viduryje surengta miesto sąjūdininkų konferencija. Slaptu balsavimu druskininkiečiai išrinko LPS Druskininkų miesto tarybą. Po konferencijos pasodintas Sąjūdžio ąžuolynas. Spalio pabaigoje Druskininkų bažnyčioje pašventinta Lietuvos vėliava. Tada, spalio 30 d., pirmą kartą Druskininkų istorijoje suplevėsavo Lietuvos trispalvė.

1989 m. vasario 15 d. pirmą kartą Druskininkuose buvo švenčiama Lietuvos Nepriklausomybės paskelbimo diena. Per Nepriklausomybės dienos minėjimą buvo surinkta 620 rublių aukų. Ta proga pasirodė „Druskonio“ laikraščio pirmasis numeris. Iš viso buvo išleista 12 laikraščio numerių.

Gruodžio mėnesio pradžioje įkuriama Politinių kalinių ir tremtinių organizacija. Jai vadovavo Gražina Baliutavičienė. Kaip rašo Vytautas Valentukevičius knygoje „Sąjūdžio žingsniai Druskininkuose“: „akcija „Baltijos kelias“ – vienas įspūdingiausių Sąjūdžio renginių, kuriai buvo ruošiamasi kelias savaites. Per akciją buvo renkami parašai, pasmerkti Molotovo-Ribentropo paktą, taip pat buvo organizuojamas piketas prie Ratnyčios kryžkelės ir daug kitų renginių.

1990 m. rugpjūčio 23 d. pirmojo šaukimo Tarybos deputatai-sąjūdininkai su gausia druskininkiečių delegacija aktyviai dalyvavo akcijoje „Europos kelias“. Lazdijų pasienio postas buvo užtvindytas žmonių jūra. Anot V. Valentukevičiaus, 1991 m. sausio mėnesio įvykiai buvo paskutinė sunkių darbų našta. Šimtai Druskininkų sąjudininkų budėjo prie Parlamento ir televizijos bokšto.

Daugiau apie pirmuosius Sąjūdžio žingsnius Druskininkuose Vytauto Valentukevičiaus knygelėje „Sąjūdžio žingsniai Druskininkuose“, kuri išleista 1998 m.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+3557-44=3513 wiki spaudos ženklai).