Sartų regioninis parkas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Sartu regioninis parkas.png
Sartų ežeras pavasarį
Sartų ežeras vasaros vakarą

Sartų regioninis parkas yra šiaurės rytų Lietuvoje, direkcija Rokiškyje. Parko plotas 4786 ha. Įsteigtas išsaugoti unikalioje dubaklonių sankirtoje susiformavusiam Sartų ežero kraštovaizdžiui, jo gamtinei ekosistemai ir kultūros paveldo vertybėms.

Turinys

Gamtos vertybės

Parke yra unikalus, penktasis pagal dydį Lietuvoje Sartų ežeras su 8 stambiomis atšakomis ir jų tęsiniuose esančiomis protakomis besijungiančių ežerų virtine. Per parką ir Sartų ežerą teka Šventoji. Įdomus kalvotas ir daubotas centrinės ir rytinės parko dalies kraštovaizdis. Vosynos rezervate saugomi seniausi Dusetų girios eglynai, pelkės, įvairios retų rūšių buveinės. Vertingos ir Antazavės šilo bendrijos. Prie žuvininkystės tvenkinių galima stebėti paukščius.

Kultūros paveldas

Parko teritorijoje stūkso Velikuškių ir Pakačinės piliakalniai, čia atsiskleidžia vakarinių ir rytinių aukštaičių etnokultūrinė sandūra, savitas ilgų paežerinių kaimų išsidėstymas. Dusetų mieste, minimame jau XIII a., išlikusi XVIII a. bažnyčia su varpine. Rokėnų kaime yra kompozitoriaus Juozo Gruodžio gimtinė, Gipėnuose – poeto Antano Vienažindžio sodyba - muziejus. Antazavėje – įdomi XVIII a. bažnyčia, dvaro pastatai ir parkas.

Laisvalaikis ir pramogos

Sartai garsėja kiekvieną žiemą ant ežero ledo vykstančiomis žirgų lenktynėmis. Čia geros sąlygos maudytis, žvejoti, keliauti dviračiais ir pėsčiomis. Vandens turistai gali pasirinkti 1–4 dienų maršrutus. Apsistoti galima stovyklavietėse bei stacionariose poilsiavietėse. Ten nuomojamos valtys. Įplaukus į pietinę Sartų ežero dalį galima aplankyti prie rytinės ežero atšakos esančius piliakalnius. Po to 7–8 km ilgio pietvakarine atšaka, prie kurios glaudžiasi Dusetų giria, vėl sugrįžtama į Šventąją. Į Sartų ežerą galima patekti ir Kriaunos upe nuo Obelių.

Parko, kuriame gausu ežerų, direkcija rekomenduoja maudytis prie esančių stovyklaviečių, poilsiaviečių ar kempingų. Geriausiai tinka buriuoti Sartų ir Zaduojo ežerai. Stovyklavietės įkurtos prie Tautesnio, Zalvio ir Sartų ežerų.

Ant Sartų ežero ledo prie Dusetų miesto kiekvienų metų pirmą vasario šeštadienį vyksta populiariausios Lietuvoje žirgų lenktynės. Parke švenčiamos Užgavėnės, Joninės, vyksta Sėlos muzikantų suėjimai, diskotekų vedėjų konkursai, Antazavės kaimo festivalis, Žirgų lenktynės (pirmą vasario šeštadienį), Galiūnų varžybos, Ūkininkų šventė.

Nuorodos


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: