Serafimas Morkūnas

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

    Serafimas Morkūnas (g. 19591961) — Linkuvos K.Požėlos vidurinės mokyklos direktorius.

    Prisiminimai

    Cquote2.png

    Daug savo energijos ir jėgų mūsų mokyklai paaukojo ilgametis mokyklos direktoriaus pavaduotojas Serafimas Morkūnas, gebėjęs kolegoms suteikti optimizmo, vilties ir tikėjimo, turėjęs puikų humoro jausmą.


    Kolegos

    Cquote1.png
    Vaizdas:Cquote2.png

    Naujas režimas reikalavo naujų mokomųjų dalykų, iš mokymo programų išstumtas tikybos mokymas, lietuvių literatūros klasikų kūriniai. Nebuvo vadovėlių, stigo sąsiuvinių, mokymo programų, mokytojai diktuodavo, mokiniai užsirašinėdavo ant vyniojamojo popieriaus. Mokytojams privaloma studijuoti sovietinę marksistinę pedagogiką. Didelė mokytojų kaita, vienas po kito keičiami mokyklos direktoriai: V.Valiušaitis, B.Gaigalas, J.Skrupskelis, P.Baltušis, S.Morkūnas.

    1946-1949 m.m. ištuštėjo klasės, nes kai kurie mokiniai kartu su tėvais buvo ištremti į Sibirą, kiti slapstėsi nuo trėmimo ar suėmimo. Vyresniųjų klasių mokiniai negalėjo susitaikyti su okupacinės valdžios diktatu, todėl stengėsi priešintis naujajai propagandai: buvo slapta leidžiamas laikraštėlis „Nepavergtos mintys“, suoluose ar vadovėliuose dažnai atsirasdavo proklamacijų, raginančių priešintis okupantams, po J.Paleckio apsilankymo mokykloje patraukta tiesiai į šv. Mišias bažnyčioje, vienaip ar kitaip paminima Vasario 16-oji. Laikraštėlio leidėjai – E.Macytė, Maldutis, Kazlauskaitė – buvo susekti ir suimti, tardyti, nuteisti kalėti ar ištremti.

    1949 m. Linkuvos gimnazija pertvarkoma į vienuolikos klasių vidurinę mokyklą. Klasių vadovų darbas pradedamas vertinti pagal pionierių ar komjaunuolių skaičių klasėje, pagal tai, kiek patys remia partiją, stoja į jos gretas.

    1950 m. prie vidurinės mokyklos prijungiama anksčiau atskirai veikusi pradinė mokykla. Iki 1950 m. Linkuva priklausė Šiaulių apskričiai, mokykla – apskrities švietimo skyriui. Po Lietuvos SSR administracinio perskirstymo nuo 1950 iki 1959 m. Linkuva tampa rajono centru su savo švietimo skyriumi, kuriam nuo šiol priklauso ir vidurinė mokykla.

    Apie 1953 m. buvusios pradžios mokyklos pastate įrengiama sporto salė, naujais įrengimais papildomos dirbtuvės, fizikos kabinetas, pradedama tvarkyti mokyklos aplinka: sodinami medeliai, įrengiami gėlynai.

    1953 m. gegužės 25 d. Lietuvos SSR AT Prezidiumo Pirmininko Justo Paleckio įsaku Linkuvos vidurinei mokyklai suteikiamas Karolio Požėlos vardas, nors šis revoliucionierius Linkuvoje nei mokėsi, nei kada nors gyveno.

    Mokinių skaičius palaipsniui didėja. Apie 1956 m. mokyklos bendrabutis rekonstruojamas: įrengiamas vandentiekis, atidaroma valgyklėlė, poilsio kambarys, mokinių kambariuose – radijo taškai. Vėliau bendrabutis plečiamas, perkeliamas į kitus pastatus.

    1959 m. Linkuvos rajonas panaikinamas, mokykla atitenka Pakruojo rajono švietimo skyriui. Dirbama dviejuose pastatuose ir dviem pamainom. Antroji pamaina – tai vakarinis darbo jaunimo mokymas.


    http://vgrybo.lt/failai/istorija.pdf

    Cquote1.png

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Emilija Stanevičienė – autorius – 99% (+3286-0=3286 wiki spaudos ženklai).
    • Vitas Povilaitis – redaktorius – 1% (+45-0=45 wiki spaudos ženklai).