Sikimas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Sikimas
འབྲས་མོ་ལྗོངས་
Sikimo herbas
Sikkim in India (disputed hatched).svg
Laiko juosta: (UTC+5:30)
Valstybė: Vėliava Indija
Centras: Gangtokas
Rajonai: 4
Oficialios kalbos: nepalų, sikimų, lepčų, limbų ir kt.
Gyventojų: 540 493 (2001 m.)
Plotas: 7096 km²
Tankumas (2001): 76 žm./km²
Tinklalapis: sikkim.nic.in
Commons-logo.svg Vikiteka: SikimasVikiteka

Sikimas (angl. Sikkim) – kalnų valstija Indijos Himalajuose. Šiaurėje ribojasi su Tibetu, rytuose su Butanu, vakaruose su Nepalu ir Indijos valstija Vakarų Bengalija pietuose. Sostinė Gangtokas (Gangtok). Gyv. skaičius: 540 493 (2001 m. surašymas). Oficiali kalba – nepaliečių, vyraujanti religija – vadžrajanos krypties budizmas.

Istorija

Pagrindinis straipsnis – Sikimo karalystė.

Sikimas - istorinio Tibeto provincijos regionas Indijos šiaurės rytuose, tarp Nepalo ir Butano. Vietinių gyventojų lepča jis vadintas Nye-mae-el, t. y. "rojumi". Nuo XVII a. kraštą kolonizavę tibetiečiai (bhutijai) jį vadino Denjong, t. y. "ryžių slėniu". Jie čia įkūrė klestinčią karalystę, perėmusią Tibeto civilizacijos pasiekimus.

Šalies istorija iki XIX a. pasižymėjo dažnais konfliktais su kaimynais iš rytų ir vakarų – nepaliečiais ir butaniečiais. XIX a. tai buvo klestinti Himalajų karalystė. Sikimas buvo britų sąjungininkas Nepalo arba Gurkų kare.

Santykius tarp Sikimo vyriausybės ir naujosios Indijos jėgos, britų Rytų Indijos Kompanijos, galima apibūdinti kaip keliančius nuolatinius nesusipratimus. Siena tarp Sikimo ir britų valdomų teritorijų Indijoje niekada nebuvo aiškiai nustatyta. Sikimo vyriausybė bandė protestuoti britų Indijos komisarui dėl mokesčių rinkimo Morango teritorijoje, tačiau tai nedavė rezultatų.

1859 m. du britų gydytojai Kempbelas (Campbell) ir Hukeris (Hooker) atvyko į Sikimo kalnus nepranešę ir negavę Sikimo karaliaus leidimo. Sikimo vyriausybė gydytojus suėmė, o tai išprovokavo britų baudžiamąją ekspediciją prieš Himalajų karalystę, kurios metu 1861 m. buvo aneksuotas visas Dardžilingas ir Morangas, nors karalystė liko egzistuoti kaip nepriklausoma valstybė su sostine Gangtoke.

Religijos

Didžiausi miestai

Himalajai šiaurės Sikime
Indijos valstijos ir teritorijos Flag of India
Valstijos: Andhra PradešasArunačal PradešasAsamasBiharasČatisgarchasGoaGudžaratasDžamu ir KašmyrasDžarkandasHarjanaHimačal PradešasKarnatakaKeralaMadhja PradešasMaharaštraManipurasMeghalajaMizoramasNagalandasOrisaPandžabasRadžastanasSikimasTamil NaduTripuraUtarakhandasUtar PradešasVakarų Bengalija
Teritorijos: Andamanų ir Nikobarų salosČandigarhasDadra ir Nagar HavelisValstybės sostinės teritorijaDamanas ir DiuLakšadvipasPudučerisLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: