Sritis:Futbolas

Puslapis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Futbolas Lietuvai ir pasauliui| (str. FLIP) – tai „Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui“ sritis, skirta išimtinai futbolui. Tai sritis, kurioje rasite plačią futbolo istoriją ir statistiką – tiek Lietuvos, tiek ir Europos bei pasaulio. Didžiausias prioritetas teikiamas UEFA regiono šalių varžyboms, tačiau čia taip pat aprašomi futbolo klubai ir komandos, jų pasiekimai, stadionai, dabarties ir praeities futbolininkai bei treneriai. Grafinė dalis daugiausia atspindi klubų emblemas, o geografinė dalis orientuota į gyvenvietes – jų lokalizaciją ir komandų istoriją.

Įkurti klubai

Kovo 17 diena

Happy Birthday! (su gimtadieniu!)


Emblema Komanda Šalis Miestas Įkūrimo data
SÍ Sørvágur Farerų vėliava Farerai Siorvaguras

1905-03-17

DHC Delft Nyderlandų vėliava Nyderlandai Delftas

1910-03-17

FK Âmbol Bulgarijos vėliava Bulgarija Jambolas

1915-03-17

SV Mevo Olympia Combinatie Nyderlandų vėliava Nyderlandai Bergenas prie Zomo

1917-03-17

Nybergsund IL-Trysil Norvegijos vėliava Norvegija Niubergsiundas

1918-03-17

SV De Meteoor Nyderlandų vėliava Nyderlandai Amsterdamas

1923-03-17

Nagybátonyi SC Vengrijos vėliava Vengrija Batonterenė

1925-03-17

IL Norild Norvegijos vėliava Norvegija Vadsė

1935-03-17

MKS Iskra Pszczyna Lenkijos vėliava Lenkija Pščyna

1951-03-17

FC Lisse Nyderlandų vėliava Nyderlandai Lisė

1981-03-17

Rinktinės

Futbolo varžybos klasifikuojamos pagal svarbą (pasaulio, žemyno, nacionalinės). FIFA organizuoja pasaulio čempionatus, o nuo 2000 m. – pasaulio klubų taurę. Šešios žemynų federacijos organizuoja tarptautinius žemyninius turnyrus (Europos, Afrikos, Azijos, Pietų Amerikos, Šiaurės Amerikos ir Okeanijos čempionatai) ir klubines varžybas, kuriose žaidžia geriausi šalių klubai (pvz., UEFA čempionų lyga Europoje). Nacionalinės federacijos organizuoja varžybas savo šalyse (čempionatus ir taurės varžybas).

Pasaulio čempionai

Europos čempionai

Futbolas Lietuvoje

1911 m. dienos šviesą išvydo žaidimų knyga, kurioje pirmą kartą supažindinama su futbolo žaidimu, 1911 m. rugsėjo 4 d. Kaune įvyko pirmosios futbolo rungtynės, Vilniuje minimi 3 klubai (FK Antakalnis, FK Žvėrynas ir Sokol Vilno). 1911 m. Kaune žaidė dvi „Aro“ („Oriol“) komandos, 1912 m. rugpjūčio 6 d. Kaune įvyko tarpmiestinės rungtynės tarp Vilniaus rinktinės ir Kauno „Aro“, kurias laimėjo vilniečiai 10-5.

Pirmenybes norėta surengti dar 1920 m., tačiau atsirado tik viena norinti dalyvauti komanda. 1922 m. startavo pirmasis Lietuvos čempionatas. 1923 m. šalis priimta į FIFA, 1924 m. žaidė olimpinėse žaidynėse. Sovietmečiu stipriausia komanda buvo Žalgiris Vilnius, 1987 m. laimėjęs TSRS pirmenybių bronzą ir pasaulinės universiados auksą. TSRS rinktinėse 1988 m. Arminas Narbekovas ir Arvydas Janonis tapo olimpiniais čempionais, o Viačeslavas Sukristovas – Europos vicečempionu.

National leagues and cups in UEFA region


Pavyzdinis straipsnis Straipsnis „Futbolas“ yra paskelbtas pavyzdiniu, taigi pripažintas vienu geriausių lietuviškosios Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui straipsnių. Jei matote, kaip pagerinti straipsnį nekenkiant prieš tai darytam darbui, visada prašome prisidėti.

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: