Užsachario Afrika

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Subsacharinė Afrika)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Klimatinis Afrikos žemėlapis:

██ Dykuma

██ Pusdykumė

██ Atogrąžų klimatas

██ Subtropikai arba vidutinių platumų klimatas

Šiaurėje esanti ir raudonai pažymėta Sacharos dykuma priklauso Šiaurės Afrikai, o žemiau jos esanti pusdykumę žyminti oranžinė juosta yra Sahelis.

Užsachario Afrika[1] (arba Subsacharinė Afrika) – geografinis terminas, naudojamas nusakyti Afrikos žemyno daliai, kuri yra į pietus nuo Sacharos, arba grupei Afrikos valstybių, kurios yra visiškai arba dalinai į pietus nuo Sacharos. Užsachario Afrika yra supriešinama su Šiaurės Afrika, kuri skiriasi klimatiniu, religiniu, lingvistiniu ir kitais požiūriais ir yra laikoma arabų pasaulio dalimi. Somalio pusiasalis ir didelė dalis Sudano geografiškai priklauso Užsachario Afrikai, bet šių teritorijų gyventojus smarkiai įtakoja Artimųjų Rytų kultūra ir jos taip pat yra arabų pasaulio dalimi. Sahelis yra pereinamoji zona tarp dykuminio Sacharos ir atogrąžų klimato, klimatinė riba tarp šių dviejų Afrikos dalių. Užsachario Afrika taip pat yra kartais vadinama Juodąja Afrika, kadangi daugelis jos gyventojų yra juodaodžiai.

Turinys

Ekonomika

Užsachario Afrika yra skurdžiausias pasaulio regionas, kenčiantis nuo netinkamo valdymo, vietinės korupcijos ir konfliktų tarp tautų. Kai kurios regiono šalys yra vienos iš mažiausiai išsivysčiusių pasaulyje. Ekonominiam vystymuisi nuolat trukdo maliarija. Dėl prarandamo laiko, ligos gydimui ir prevencijai skirtų pinigų, maliarija sulėtina ekonominį augimą maždaug 1,3 % per metus. Pasaulio bankas apskaičiavo, kad jei liga būtų išnaikinta 1960 m., 2003 m. regiono BVP būtų net 32 % didesnis.

Demografija

2007 m. Užsachario Afrikoje gyveno 800 milijonų žmonių. Dabartinis metinis populiacijos prieaugis yra 2,3 %. Jungtinės Tautos prognozuoja, kad 2050 m. regiono populiacija bus beveik 1,5 milijardo. Užsachario Afrika pasižymi labai dideliu gimstamumu ir vaikų mirtingumu. Pasak 2007 m. apskaičiavimų, 15 % vaikų miršta iki savo penktojo gimtadienio. Nepaisant to, net 40 % Užsachario Afrikos gyventojų sudaro jaunesni nei 15 metų žmonės. Dažniausia vaikų mirties priežastis yra maliarija. Taip pat yra labai paplitęs ŽIV/AIDS virusas.

Religija

Šiaurės Afrikoje dominuoja islamas, o Užsachario Afrika, išskyrus Somalio pusiasalį, yra daugiausiai krikščioniška. Tiesa, tikėjimas šiomis didžiosiomis religijomis dažniausiai yra sumaišytas su tikėjimu vietinėmis, tradicinėmis religijomis ir mitologijomis.

Galerija

Šaltiniai


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai:
  • VP-bot – Vitas Povilaitis - suteikia leidimą kiekvienam ELIP leidėjui pildyti straipsnį.