Kviečiame visus registruotis, įsijungti, dalyvauti iniciatyvose ir paremti ELIP.

Tėvo diena

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Tėvas su savo vaiku

Tėvo diena – šventė, kurioje švenčiama tėvystė, panašiai kaip ir per motinos dieną – motinystė. Šią dieną oficialiai pirmiausiai pradėjo švęsti JAV, kur tėvo diena švenčiama panašiai kaip ir motinos diena.

Šį judėjimą tėvams pagerbti sukūrė 1910 m. Louisa Dodd. Jos motina mirė gimdydama šeštą vaiką ir tuomet jos tėvas vienas užaugino visus vaikus.

Turinys

Tėvo diena pasaulyje minima

Australija ir Naujoji Zelandija

Šios šalys tėvo dieną švenčia rugsėjo mėn. pirmą sekmadienį.

Austrija

Austrijoje priimta tėvo dieną švęsti birželio mėn. antrą sekmadienį. Per ją, panašiai kaip ir per motinos dieną, perkamos gėlės ir smulkios dovanelės. Šią šventę pradėta švęsti nuo 1956 m.

Belgija, Italija, Portugalija, Ispanija

Italijoje tėvo diena (festa del papà) švenčiama kovo 19 d. (Šv. Juozapas). Kaip katalikiška valstybė, Italija mini Juozapo dieną, nes Juozapas Jėzui atstojo tėvą. Vaikai dovanoja tėvui savo darbo smulkias dovaneles, skaito eilėraščius, atlieka mokykloje ar vaikų darželyje išmoktus vaidinimus.

Brazilija

Čia tėvo diena švenčiama rugpjūčio mėn. antrą sekmadienį.

Bulgarija

Bulgarijoje tėvo dieną švenčiama birželio 20 d.

JAV

1924 m. prezidentas Calvin Coolidge rekomendavo norinčioms to valstijoms įsivesti tėvo dieną. Prezidentas Richard Nixon 1974 m. nurodė tėvo dieną švęsti birželio mėn. trečią sekmadienį. JAV per tėvo dieną vaikai sveikina tėvus, dalyvauja bendrose išvykose su tėvais, kurios dažnai visam gyvenimui lieka jų atmintyje kaip laimingiausios akimirkos.

Taip pat birželio mėn. trečią sekmadienį švenčia: Argentina, Anglija, Kanada, Čilė, Prancūzija, Japonija, Kolumbija, Nyderlandai, Malta.

Kinija, Taivanas

Kinijoje tėvo diena švenčiama rugpjūčio 8 d. Kinų kalboje 8 yra tariamas ba. Taigi 08-08 yra „baba“ kas kinų kalboje tolygu „tėvas“.

Korėja

Pietų Korėjoje tėvo diena vadinama „vaikų diena“. Tai nacionalinė šventė, suteikianti galimybę tėvams su vaikais parkuose bendrauti ir kartu praleisti laiką.

Lietuva

Lietuvoje tėvo dieną švenčiama pirmą birželio mėn. sekmadienį.

Liuksemburgas

Liuksemburge tėvo diena švenčiama spalio mėn. pirmą sekmadienį. Čia taip pat vaikai įteikia tėvams gėlių ir mažas dovanėles.

Šveicarija

Šveicarijoje tėvo diena nešvenčiama, išskyrus Tičino kantoną, kur švenčiama kaip ir Italijoje – kovo 19 d.

Tailandas

Tailande tėvo diena vadinama Wan Phor ir švenčiama visoje šalyje. Ji švenčiama per karaliaus Bhumibol Adulyadej gimtadienį, gruodžio 5 d. Tą dieną pasižymėję tėvai apdovanojami. 2004 m. buvo apdovanoti 327 tėvai. Jeigu gruodžio 5 d. išpuola sekmadienis, tai tėvo diena perkeliama į sekantį pirmadienį.

Turkija

Turkijoje tėvo diena švenčiama trečią birželio sekmadienį.

Švedija

Švedijoje tėvo diena (fars dag) švenčiama antrą lapkričio mėn. sekmadienį. 1931 m. ta tradicija atėjo iš Jungtinių Amerikos Valstijų ir buvo švenčiama taip pat birželio mėn., bet vėliau perkelta į rudenį. Tą pačią dieną švenčiama Estijoje ir kitose Skandinavijos šalyse, išskyrus Daniją, kur švenčiama birželio 5 d. (Konstitucijos diena).

Vokietija

Nuo 1936 m. Vokietijoje tėvo dieną švenčiama Kristaus dangun žengimo diena. Tai yra 10 dienų prieš sekminių šventę. Dangun žengimo diena minima kaip Jėzaus grįžimo pas savo Tėvą diena.

(Jono14,12)

Vikiteka

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: