Tarakono Ispanija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Tarakono Ispanija
lot. HISPANIA TARRACONENSIS

Blank.png

13 – 459

Blank.png

Roman Empire - Tarraconensis (125 AD).svg
Valstybė: Romos imperija Romos imperija
Administracinis centras: Tarakonas
Provincija po Diokletiano reformų (oranžinė spalva)
Romėnų amfiteatro griuvėsiai Taragonoje

Tarakono Ispanija (lot. Hispania Tarraconensis) buvo viena iš trijų romėnų provincijų Iberijos pusiasalyje. Provincija apėmė didžiąją dalį Iberijos pusiasalio Viduržemio jūros pakrantės bei centrinį plokščiakalnį. Pietinė Ispanija, dabartinis Andalūzijos regionas, priklausė Betikos Ispanijai. Palei Atlanto vandenyną buvo Lusitanijos provincija, kuri didžiąja dalimi atitinka šiuolaikinę Portugaliją ir Estremadūrą.

Istorija

VIII-VI a. pr.m.e. Viduržemio jūros pakrantę kolonizavo finikiečiai ir kartaginiečiai. Vėliau pakrantėje savo kolonijas steigė ir graikai. Romėnai pasirodė II a.pr.m.e.

Romos imperijos provincija vadinosi Tarraconensis, ji po Augusto reorganizacijos 27 m.pr.m.e. pakeitė vėlyvosios respublikos laikais egzistavusią konsulo valdomą Artimosios Ispanijos provinciją.

Provincijos sostine buvo Tarakonas (šiuolaikinė Taragona Katalonijoje). Po Kantabrų karų (29-19 m.pr.m.e.) visas Iberijos pusiasalis pateko romėnų valdžion. Šiaurinėje Iberijos pusiasalio pakrantėje (Kantabrijoje) gyvenę kantabrai buvo nugalėti vėliausiai. Imperijos provincijos gubernatoriumi nuo 61 m.e.m. buvo trumpai kaip imperatorius valdęs Servijus Sulpicijus Galba. Tarakono Ispanijos prokuratoriumi 73 m.e.m. buvo Plinijus Vyresnysis. Valdant Diokletianui 293 m. Tarakono Ispanija buvo padalinta į tris mažesnes provincijas: Galesiją, Kartaginos Ispaniją ir Tarakono Ispaniją. Tarakono Ispanijos provincija išsilaikė iki V a. barbarų invazijų, prasidėjusių 408 m., kai į Iberijos pusiasalį įsiveržė vandalai, svebai ir alanai. Barbarų invazijos paskatino baskų ir kantabrų sukilimus. Provincija galutinai žlugo Iberijos pusiasalyje susikūrus Vestgotų karalystei.

Ūkis

Tarakono Ispanijos eksportą sudarė mediena, auksas, geležis, švinas, alavas, cinoberis, marmuras, keramika, vynas ir alyvuogių aliejus.

Miestai

Svarbiausi miestai:Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai:
  • VP-bot2 – Vitas Povilaitis - suteikia leidimą kiekvienam ELIP leidėjui pildyti straipsnį.