Tartusas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Tartusas
arab. طرطوس ‎
طرطوس.JPG

Miesto panorama


Tartusas
Koordinatės: 34°53′0″N 35°53′0″E / 34.88333°N 35.88333°E / 34.88333; 35.88333 (Tartusas)
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3)
Valstybė: Vėliava Sirija
Muchafaza: Tartuso muchafaza
Gyventojų: (2008 m.)
Commons-logo.svg Vikiteka: TartusasVikiteka

Tartusas (arab. طرطوس = Ṭarṭūs) – miestas šiaurės vakarų Sirijoje, 220 km nuo Damasko, antras pagal svarbą šalies uostamiestis (po Latakijos) prie Viduržemio jūros; muchafazos centras. Veikia tarptautinis oro uostas, yra geležinkelio stotis. Svarbus prekybinis centras, eksportuojama medvilnė, nafta tiek į Sirijos, tiek iš Irako. Verčiamasi turizmu. Yra Rusijos karinė jūrų bazė.

Tartuso senamiestyje yra išlikę senovinės architektūros pastatų, senovinė kryžininkų katedra (dabar muziejus). Apylinkėse gausu archeologinių, architektūros paminklų: kryžiuočių pilis Markabas, senovinis Safitos miestas, Arvado sala ir pilis, Hosn Suleimano šventykla, Amrito griuvėsiai ir kt.

Istorija

Miesto istorija prasideda 2 tūkstantmetyje pr. m. e., kai buvo įkurta finikiečių kolonija Aradas, o priešais ją – Antiaradas (t.y. dabartinis Tartusas). Valdant Konstantinui I čia suklestėjo Mergelės Marijos kultas, III a. pastatyta koplyčia. 636 m. miestą užėmė arabai.

Miestas buvo užimtas I-ojo kryžiaus žygio metu Raimundo IV ir pavadintas Tortosa, netoliese įkurta Markabo pilis. 1123 m. kryžininkai pastatė Tortosos Mergelės bažnyčią, į miestą patraukė daug piligrimų. 1152 m. tamplieriai miestą įtvirtino, pastatė tvirtovę. 1188 m. Saladinas atkovojo Tartusą, tačiau tamplieriai sugebėjo ji susigrąžinti ir išlaikyti iki 1219 m. Tai buvo paskutinė kryžininkų tvirtovė žemyninėje Sirijoje (Arvadas išsilaikė dar ilgiau).


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3126-0=3126 wiki spaudos ženklai).