Termoreguliacija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Termoreguliacijaorganizmo savybė palaikyti jam optimalią temperatūrą.

Kai karšta, odos kapiliarai išsiplečia ir oda parausta. Tačiau krentant temperatūrai odos kapiliarai siaurėja, kraujas suteka į gilesnius audinių sluoksnius siekiant organizmą apsaugoti nuo peršalimo. Dar labiau žemėjant aplinkos temperatūrai, ima krėsti drebulys, tai raumenų ląstelių darbas, kurio metu išskiriamas papildomas energijos kiekis organizmaui sušildyti.

Esant aukštai temperatūrai odos kapiliarai išsiplečia, priplūsta kraujo ir aplinkai atiduodamas šilumos perteklius. Dar labiau kylant aplinkos temperatūrai oda pradeda prakaituoti, taip labai stipriai atšaldo organizmą nuo perkaitimo.

Žmogaus termoreguliacija

Kaip ir kituose žinduoliuose, termoreguliacija yra svarbi homeostazes dalis. Daugiausiai kūno šilumos gaminama giliuose organuose, ypač kepenyse, smegenyse ir širdies, bei skeleto raumenų susitraukimuose. Žmones galėjo prisitaikyti prie didelę įvairovę turincio klimato, įskaitant karštą-drėgną ir karštą-sausą. Aukšta temperatūra sukelia stiprų stresa žmogaus kūnui, galintį sukelti traumą arba net mirtį. Žmonių prisitaikymas prie skirtingų klimato sąlygų, apima tiek evoliuvicijos sukeltus fiziologinius mechanizmus, tiek ir sąmoningus kultūrinio vystymosi prisitaikymus.

Yra keturi šilumos netekimo būdai: konvekcija, laidumas, radiacija, ir garavimas. Jeigu odos temperatūra yra didesnė nei aplinkos, kūnas gali netekti šilumos spinduliavimo ir laidumo būdu. Bet jei aplinkos temperatūra yra didesnė negu odos, kūnas faktiškai gauna šilumos spinduliavimo ir laidumo būdū. Esant tokioms sąlygoms, vienintelis būdas, kuriuo kūnas gali atsikratyti šilumos yra garavimas. Taigi, kai aplinkos temperatūra yra aukštesnė nei odos temperatūros, viskas, kas neleidžia garuoti sukels vidinę kūno temperatūrą. Per sportinę veiklą, garavimas tampa pagrindiniu šilumos netekimo būdu. Drėgmė veikia termoreguliaciją ribodama prakaito garavimą ,taigi, ir šilumos netekimą. [5]

Oda padeda Homeostazei. Tai ji daro reaguodama skirtingai su karštomis ir šaltomis sąlygomis taip, kad vidinė kūno temperatūra išlieka daugiau ar mažiau pastovi. Vazodilatacija ir prakaitavimas yra pagrindinė transporto rūšis, kuriomis žmonėms bando prarasti per didelę kūno šilumą. Smegenys sukuria daug šilumos per daugybę reakcijų. Net minties procesas sukuria šilumos. Galva turi sudėtingą kraujagyslių sistemą, kurios apsaugo smegenis nuo perkaitimo atnešdamos kraują į ploną galvos odą, leidžiančią šilumai pabėgti. Šių metodų efektyvumas priklauso nuo klimato pobūdžio ir laipsnio, kuriuo individas yra aklimatizvesis.

Taip pat skaitykite



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 103% (+4121-117=4004 wiki spaudos ženklai).