Tiberijus Cezaris Augustas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Tiberijus)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Tiberijus Cezaris Augustas
Romos imperatorius
Tiberius NyCarlsberg01.jpg
Julijų-Klaudijų dinastija

Gimė 42 m. pr. m. e. lapkričio 16 d.
Mirė 37 m. e. m. kovo 16 d.

Tėvas Tiberijus Klaudijus Neronas
Motina Livija
Sutuoktinis(-ė) 1)Vipsanija Agripina
2)Julija Vyresnioji
Vaikai

Julijus Cezaris

SPQRomani.svg
Romos imperatorius
Valdė 14 m. - 37 m. (~23 m.)
Pirmtakas Augustas
Įpėdinis Kaligula

Vikiteka Tiberijus Cezaris AugustasVikiteka
Romos imperija valdant Tiberijui

Tiberijus Cezaris Augustas (lot. Tiberius Caesar Augustus, tikrasis vardas Tiberijus Klaudijus Neronas lot. Tiberius Claudius Nero, plačiau žinomas tiesiog kaip Tiberijus, 42 m. pr. m. e. lapkričio 16 d. – 37 m. e. m. kovo 16) – Romos imperatorius (nuo 14 m. e. m.), iš Julijų – Klaudijų dinastijos. Imperatoriaus Augusto posūnis.

Pirmaisiais valdymo metais valdė sutardamas su Senatu, paskui, remdamasis pretorionais, vykdė autokratinę politiką. Imperatoriaus rūmuose didelę įtaką įgijo pretorijaus prefektai (3 dešimtmetyje – Sejanas, 4 dešimtmetyje – Makronas). Stengdamasis provincijose sutvarkyti mokesčių sistemą, už piktnaudžiavimus persekiojo vietininkus ir atpirkėjus; sumažino išlaidas visuomeninėms statyboms ir pramogoms, grūdų ir pinigų dalijimą plebėjams.

Tiberijus yra žinomas kaip vienas geriausių Romos karvedžių, pagarsėjęs savo kampanijomis Panonijoje, Germanijoje, Retijoje, Ilyrijoje. Tačiau taip pat jis pagarsėjo kaip žiaurus, piktas ir atsiskyrėlis imperatorius, niekada rimtai nenorėjęs valdžios. Ypač jo valdymo kokybė krito po sūnaus Druzo mirties 23 m. e. m. Tuomet Tiberijus beveik visiškai nusišalino nuo valstybės reikalų, realią valdžią palikdamas savo patarėjo ir pretorijų viršininko Sejano rankose, o po šio nužudymo už išdavystę – naujojo pretorijų viršininko Sutorijaus rankose.

Depresuotas dėl sūnaus mirties ir atsiskyręs, Tiberijus paskutiniaisiais savo gyvenimo metais tapo net paranojiškas. Jam mirus, valdžia atiteko Kaligulai ir Gemelui, tačiau Kaligula labai greitai Gemelą nužudė ir tapo vienvaldžiu imperatoriumi.

Nuorodos

SPQRomani.svg  Romos imperatorius  SPQRomani.svg
Anksčiau valdė:
Augustas
Tiberijus (14-37)
Julijų–Klaudijų dinastija
Vėliau valdė:
Kaligula
Straipsnių serijos apie Senovės Romą dalis

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: