Tinklinis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Tinklinisolimpinė komandinė sporto šaka, kurioje žaidžia dvi komandos sudarytos iš šešių žaidėjų. Abi komandas skiria tinklas, o žaidėjų tikslas - permušti kamuolį per tinklą į priešininkų teritoriją ir uždirbti taškus pagal tam tikras taisykles.

Visos tinklinio taisyklės yra plačios, tačiau dažniausiai žaidžiama taip: taškai uždirbami, kai kamuolys paliečia priešininkų komandos aikštelės grindis arba priešininkai padaro klaidą. Pirma komanda pasiekusi 25 taškus laimi setą, o pirmoji laimėjusi tris setus, laimi rungtynes. Viena komanda negali liesti kamuolio daugiau nei tris kartus, ir tai turi daryti skirtingi žaidėjai. Dažniausiai žaidžiama rankomis, tačiau taisyklės leidžia kamuolį liesti bet kuria kūno vieta.

Kadangi žaidėjai dažnai šokinėja mušdami kamuolį per tinklą, svarbiausias fizinis veiksmas yra vertikalus šuolis. Tinklinis turi daug įvairių atšakų, iš kurių populiari yra kita olimpinė sporto šaka paplūdimio tinklinis.

Istorija

Tinklinio aikštė

1895 m. vasario 9 d. JAV, Masačiusetso valstijoje William'as G. Morgan'as, kūno kultūros mokytojas sukūrė naują žaidimą Mintonette, kuris buvo skirtas žaisti salėse ir bet kokiam žaidėjų skaičiui. Kai kurias taisykles žaidimas perėmė iš teniso ir rankinio. Mintonette (vėliau pervadintas tinkliniu) buvo sukurtas kaip krepšinio atmaina - jis buvo švelnesnis žaidimas, skirtas vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau vistiek reikalaujantis šiek tiek fizinių jėgų.

Po žaidimo sukūrimo pirmosios oficialios rungtynės buvo surengtos 1896 metais. dabartiniame Springfyldo koledže. Po to žaidimas buvo pervadintas į tinklinį (angliškai dar naudotas atskirais žodžiais "volley ball") ir greitai išplito visose valstijose, o vėliau ir pasaulyje.

Tarptautinė tinklinio fedracija (prancūziškai "Fédération Internationale de Volleyball" (FIVB)) buvo įkurta 1947 m., o pirmasis pasaulio čempionatas vyrams surengtas 1949 m., moterims - 1952 m.

Tinklinio istorija Olimpinėse žaidynėse prasidėjo 1924 m., kai Paryžiuje įvyko amerikietiškų sporto šakų demonstracinės varžybos, kuriose buvo pademonstruotas ir tinklinis. Varžybos buvo sėkmingos, tad 1964 m. tinklinis oficialiai jau buvo olimpinė sporto šaka.

Tinklinis Lietuvoje

Pagrindinis straipsnis – Tinklinis Lietuvoje.

1929 m. Kaune buvo sužaistos pirmosios tinklinio rungtynės tarp Latvijos lietuvių rinktinės (Rygos „Vytis”) ir Šančių rajono komandos.

1990 m. pirmą kartą Lietuvoje įvyko jaunių paplūdimio tinklinio čempionatas. Nuo 1992 m. pradedami rengti Lietuvos čempionatai. 1996 m. įkurta Lietuvos paplūdimio tinklinio draugija.

Iki šiol į nė vienoje Olimpiadoje Lietuva nebuvo delegavusi savo tinklinio komandos. Tačiau 1968 m. Meksike olimpiniu čempionu su TSRS rinktine tapo vilnietis V. Matuševas.

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Tinklinis – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka
Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: