Rytų Azija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Tolimieji Rytai)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Rytų Azija yra Azijos regionas, šiuolaikinis tradicinio europietiško termino Tolimieji Rytai, apibūdinančio regiono geografinę vietą Europos požiūriu, variantas.

Turinys

Regiono apibrėžimai

Regiono apibrėžimai ir teritorijos skiriasi, priklausomai nuo to, kuriuo aspektu jis bus apibrėžiamas. Egzistuoja keletas variantų.

Kultūrinis regionas

Pagrindinis straipsnis: Sinosfera

Kultūrinė Rytų Azija

Kultūrinė Rytų Azija tapatinama su sinosfera, kurią nulėmė tai, kad didelei daliai Azijos tautų ilgą laiką įtakos turėjo Kinijos kultūra, ir čia paplito klasikinė kinų kalba (arba raštas), konfucianizmas arba neokonfucionizmas, kiniškos pakraipos mahajanos budizmas, daosizmas bei kiti elementai. Ši įtaka taip pat pastebima architektūros stiliuje, tradicinėje muzikoje, šventėse, etikoje ir kt.

Šis kalbos, politinės filosofijos ir religijos derinys būdingas Kinijai, Korėjai, Japonijai bei Vietnamui. Tačiau Kinija šiuo atveju traktuojama ne kaip valstybė, o kaip kultūrinis regionas, apimantis dabartinės Kinijos Liaudies Respublikos rytinę dalį, atskiriant nuo jo Tibetą, Sindziangą, Vidinę Mongoliją, kurie nepriklauso Kinijos kultūrinei sferai.

Sinosferą sudaro šie kultūriniai subregionai:

Politinis regionas

Rytų Azija kaip politinis regionas

Nors sinosferos valstybės tarpusavyje nėra susijungusios į jokią politinę sąjungą, politiniam regionui yra priskiriamos šios valstybės:

Šios šalys priskiriamos Rytų Azijai geografine prasme:

Šiuo atveju Vietnamas priskiriamas prie Pietryčių Azijos, kaip ASEAN dalis. Mongolija Rytų Azijai priskiriama kaip istorinė Čingų dinastijos Kinijos dalis.

Šio regiono plotas – maždaug 6 640 000 km², arba 15 % Azijos žemyno. Čia gyvena daugiau 1.5 milijardo žmonių, apie 40 % Azijos gyventojų, arba ketvirtis viso pasaulio gyventojų. Šis regionas – viena iš tankiausiai apgyvendintų vietų pasaulyje. Rytų Azijos gyventojų tankumas, 230/km², yra penkis kartus didesnis už pasaulio vidurkį.

Išplėstinė Rytų Azija

Politinė Rytų Azija (tamsiai žalia) ir išplėstinė Rytų Azija (šviesiai žalia)

Šiuo atveju prie politinės Rytų Azijos gali būti pridedamos ir šios teritorijos:

Regiono svarba

Regionas - vienas tankiausiai gyvenamų pasaulyje, įgaunantis vis didesnę ekonominę ir politinę galią. Jo reikšmė auga taip, kad imama kalbėti apie XXI a kaip apie "Azijos amžių", kur šio regiono šalys turėtų vyrauti pasaulyje.

Regiono tyrimai

Augant regiono reikšmei, visame pasaulyje populiarėja Rytų Azijos studijos. Lietuvoje šio regiono studijas nuo 2007 m. vykdo VDU Regionistikos katedra, Azijos studijų centras. Vilniaus Universiteto Orientalistikos centro viena veiklos sričių taip pat yra Rytų Azijos studijos.


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Rytų Azija – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: