Tos pačios lyties asmenų santuoka

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
LGBT straipsniai Vikipedijoje
Gay flag.svg
Bendros sąvokos
Homoseksualai (Gėjai · Lesbietės) · Biseksualai · Transseksualai
Kultūra
Socialiniai LGBT judėjimai · Gėjų klubas · Homoseksualų eitynės · LGBT simboliai · Karinė tarnyba · Tos pačios lyties asmenų santuoka · Homoseksualų tėvystė

Tos pačios lyties asmenų santuoka (homoseksualų santuoka, gėjų santuoka) - santuoka, sudaroma tarp dviejų vyrų arba dviejų moterų, suteikianti homoseksualioms poroms tokias pačias teises kaip ir heteroseksualių porų sudarytose santuokose. Kai kuriose šalyse yra sukurtas atskiras (specialus) partnerystės institutas homoseksualioms poroms.

Turinys

Pagrindimas

Tos pačios lyties asmenų santuokos šalininkai grindžia savo nuomonę universalia žmogaus teisių samprata, teisinės ir socialinės lygybės siekiu.[1][2] Priešininkų argumentai dažnai grindžiami socialinėmis tokių santuokų pasekmėmis[3], tradicijomis, politiniais ar religiniais įsitikinimais[4][5]. Didžiosios religinės bendruomenės – daugelis krikščionybės atšakų, islamas ir judaizmas – jokių homoseksualių sąjungų nepripažįsta ir nelaimina.

Istorija

Pasaulio kultūrose buvo įvairių tos pačios lyties santykių formų – nuo neformalių, kurių valstybė nesankcionavo, iki santykių, kurie būdavo įforminami ritualais. Nors praktika, kai tos pačios lyties poroms suteikiama dalis ir visos susituokusių heteroseksualių porų teisės, yra palyginti nesena, rašytiniai šaltiniai liudija apie ilgą tokių santuokų istoriją visame pasaulyje[6][7]. Tos pačios lyties asmenų santuokų būta Senovės Egipte, Senovės Graikijoje (Atėnuose, Tėbuose, Kretoje ir Spartoje), Senovės Romoje, Kinijoje (maždaug nuo XVI a.), Japonijoje, Pietryčių Azijoje, Australijos aborigenų gentyse, Indijoje, Pietų Amerikoje, Centrinėje Amerikoje, Šiaurės Amerikos indėnų gentyse, Viduramžių Rytų Europoje, Portugalijoje (XVI a.), vėlyvaisiais Viduramžiais Europoje, Balkanuose (XIX a. pradžioje), Anglijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Kanadoje (tarp moterų transvestičių XIX a.), JAV (tarp transvestitų porų apie 1900 m.) ir Afrikoje (iki mūsų dienų)[8].

Santuoka

Homoseksualų teisinė padėtis pasaulyje.

██ Nėra informacijos

Homoseksualūs santykiai legalūs:

██ Leidžiama sudaryti santuoką

██ Pripažįstamos kitų tipų sąjungos

██ Pripažįstamos kitose teritorijose sudarytos santuokos

██ Neleidžiama sudaryti jokių sąjungų

Homoseksualūs santykiai nelegalūs:

██ Nedidelės bausmės

██ Sunkios bausmės

██ Įkalinimas iki gyvos galvos

██ Mirties bausmė

2001 m. balandžio 1 d. Nyderlandai tapo pirma šiuolaikine valstybe pasaulyje, įteisinusia tos pačios lyties asmenų santuokas. Iki 2010 m. jas įteisino dar 9 valstybės:

Tos pačios lyties santuokas taip pat registruoja penkios JAV valstijos (Masačiūsetsas, Konektikutas, Ajova, Vermontas ir Naujasis Hempšyras) ir sostinė Vašingtonas bei Meksikos sostinė Meksikas. Užsienyje sudarytas homoseksualias santuokas pripažįsta Izraelis, Prancūzija, Aruba, Nyderlandų Antilai, Meksika ir keturios JAV valstijos (Kalifornija, Merilandas, Niujorkas ir Rod Ailandas).[10]

Tos pačios lyties asmenų teisė sudaryti santuoką ar partnerystę

Europos Žmogaus Teisių Teismas iki 2010 m. buvo daugelyje bylų paskelbęs, kad tos pačios lyties asmenų poros pagal Konvenciją nepatenka į „šeimos“ sąvoką ir joms nėra taikoma „šeimos gyvenimo“ apsauga, priešingai nei „asmeninio gyvenimo“ apsauga.

Pirmoji byla, kurioje teismas susidūrė su klausimu, ar tos pačios lyties partneriai turi teisę tuoktis, buvo Schalk ir Kopf prieš Austriją (2010 m.)[11]. Teismas vienbalsiu nustatė, kad tokios santuokos draudimas nėra Konvencijos pažeidimas, tačiau pripažino, kad Konvencijos 12 straipsnis nebūtinai reiškia „vyro ir moters“ santuoką – tokių santuokų įteisinimas yra ne Europos Tarybos, o jos valstybių narių kompetencija (61 straipsnis).

Byloje P. B. ir J. S. prieš Austriją[12] Teismo nuomone, „... neracionalu laikytis nuomonės, kad, priešingai nei skirtingų lyčių poros, tos pačios lyties poros negali turėti „šeimos gyvenimo“ pagal 8 straipsnį. Todėl ieškovų santykiai – tos pačios lyties sugyventinių pora – patenka į „šeimos gyvenimo“ sąvoką lygiai taip pat, kaip patektų skirtingų lyčių pora toje pačioje situacijoje“.

Alternatyvos

Civilinės sąjungos ir partnerystės

1989 m. spalio 1 d. Danija tapo pirmąja valstybe pasaulyje, suteikusia panašias į santuokos teises homoseksualams. Institucija pavadinta „registruota partneryste“ (registreret partnerskab) ir suteikė panašias teises (su išimtimis) į tas, kurios prieinamos heteroseksualioms susituokusioms poroms. Danijoje ji prieinama tik tos pačios lyties asmenims.

2010 m. dar bent 20 suverenių valstybių yra įsteigusios panašias civilines institucijas, prieinamas tos pačios lyties (kartais ir skirtingų lyčių) asmenims:

Australijoje, Meksikoje, JAV ir Venesueloje tokias sąjungas galima sudaryti tik kai kuriuose administraciniuose vienetuose.

Neregistruotos partnerystės

Neregistruota partnerystė yra kita alternatyva tos pačios lyties poroms, paprastai automatiškai suteikianti ribotas teises valstybės atžvilgiu dviem kartu gyvenantiems asmenims. 2009 m. yra keletas šalių, kuriose įteisinta neregistruota tos pačios lyties asmenų partnerystė: Argentina, Australija, Austrija, Brazilija, Kolumbija, Kroatija, Izraelis, Portugalija, Pietų Afrika.

Tos pačios lyties neregistruotų partnerysčių pripažinimas

Iki 2003 m. liepos mėn. Europos Žmogaus Teisių Teismas nebuvo pripažinęs, kad nevienodas teisės taikymas susituokusioms ar kartu gyvenančioms heteroseksualioms poroms ir tos pačios lyties partneriams pažeidžia Konvenciją. Teismas atmesdavo nuomonę, kad tos pačios lyties partneriai sudaro šeimą, ir leisdavo Europos Tarybos narėms taikyti mažiau palankias sąlygas tos pačios lyties poroms.

Byloje Simpson prieš Jungtinę Karalystę (1986 m.) Europos žmogaus teisių komisija neįžvelgė Konvencijos pažeidimo, o paraišką paskelbė nepriimtina. Bylos ieškovė buvo iškeldinta iš viešojo būsto po partnerės mirties. Komisija nusprendė, jog ieškovės teisė į asmeninį gyvenimą (Konvencijos 8 straipsnis) nebuvo pažeista, nes „jos partnerė mirusi, o pareiškėja gyvena viena“[13].

Analogiškoje byloje Röösli prieš Vokietiją (1996 m.)[14], kurio paraišką Teismas atmetė, nustatyta, jog homoseksualios poros negali pretenduoti į Konvencijos 8 straipsnio apsaugą, o įstatymas, pagal kurį ieškovui nesuteikta teisė išsinuomoti mirusio partnerio buto, skirtas tam, kad valstybė galėtų apsaugoti šeimą.

Europos žmogaus teisių komisija atmetė keturis tos pačios lyties porų skundus – X ir Y prieš Jungtinę Karalystę (1983 m.), W. J. ir D. P. prieš Jungtinę Karalystę (1986 m.), C. ir L.M. prieš Jungtinę Karalystę (1989 m.) bei Z. B. prieš Jungtinę Karalystę (1990 m.). Visose šiose bylose Britanijos homoseksualų partneriams užsieniečiams nebuvo leista pasilikti šalyje. Komisija nutarė, jog nesuteikiant teisės partneriams pasilikti šalyje Jungtinė Karalystė EŽTK Konvencijos nepažeidė.

Byloje Mata Estevez prieš Ispaniją (2001 m.)[15] Teismas be nagrinėjimo paskelbė Matos Estevezo – homoseksualaus ispano, kurio partneris, išgyvenęs kartu 10 metų, mirė automobilio avarijoje, – skundą dėl to, kad valstybė jam atsisakė suteikti našlio pensiją. Teismas sutiko, kad situacija būtų kitokia, jei partneris būtų buvęs priešingos lyties, tačiau paskelbė, kad Ispanijos valdžios įstaigų atsisakymas suteikti našlio pensiją ne tik nepažeidė teisės į asmeninį gyvenimą, bet ir nebuvo diskriminacinis.

Karner prieš Austriją (2003 m.)[16] buvo pirmoji su tos pačios lyties partneriais susijusi byla, kurią Teismas sutiko svarstyti. Ieškovas buvo Siegmundas Karneris – homoseksualus austras, gyvenęs su savo partneriu pastarojo vardu nuomojamame bute nuo 1989 m. ir dalijęsi su juo buto išlaidas. Partneris mirė 1994 m., paskyręs Karnerį turto paveldėtoju. Tačiau buto šeimininkas pradėjo nuomos sutarties su Karneriu nutraukimo procedūrą.

Apygardos ir Vienos regiono teismai Nuomos įstatymo sąvoką „gyvenimo partneris“ interpretavo taip, kad ji apėmė ilgai išgyvenusius kartu tos pačios lyties partnerius, bet Austrijos Aukščiausiasis Teismas nesutiko su šia interpretacija. Pirmą kartą istorijoje Europos Žmogaus Teisių Teismas pripažino, kad tai diskriminacija lytinės orientacijos pagrindu ir Konvencijos pažeidimas.

Santuokų ir registruotų partnerysčių palyginimas

Šalyje įteisinant tos pačios lyties asmenų santuokas, iš teisės aktų tėra panaikinamos nuostatos, draudžiančios tuoktis tos pačios lyties žmonėms ir pašalinamos nuorodos į sutuoktinių lytį, todėl homoseksuali santuoka teisiniu požiūriu niekuo[17] nesiskiria nuo heteroseksualios santuokos mokesčių, paveldėjimo, imigracijos, įsivaikinimo, baudžiamosios teisės, giminystės ir pan. atžvilgiu.

Homoseksualų santuokos ir registruotos partnerystės apima tas pačias gyvenimo sritis, tačiau skiriasi suteikiamų teisių kiekis ir pobūdis. Vieni LGBT teisių aktyvistai priima registruotų partnerysčių įteisinimą kaip galutinį laimėjimą, kitų nuomone, šis institutas „išlaiko homoseksualų, kaip antrarūšių piliečių, statusą“[18]. Kai kurie homoseksualių sąjungų priešininkai nepritaria ir homoseksualų partnerystėms, nes, jų nuomone, tai yra ta pati santuoka, tik kitu pavadinimu[19].

Registruotų partnerysčių steigimas įstatymų leidėjams leidžia atskirti heteroseksualių ir homoseksualių sąjungų institutus bei pastarajam pritaikyti daugiau apribojimų. Pvz., Čekijos vienalyčių partnerysčių institutas suteikia paveldėjimo, sprendimų priėmimo už sergantį partnerį, galimybės neliudyti prieš savo partnerį ir alimentų teises, bet nesuteikia įsivaikinimo, našlio pensijos, bendros nuosavybės ir kt. teisių. Prancūzijos civilinės partnerystės (PACS) faktiškai turi „sutarties“, kurią galima bet kada šalių susitarimu nutraukti, statusą. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad susituokęs asmuo Prancūzijoje partnerystės sudaryti negali, tačiau jei tuokiasi partnerystę sudaręs asmuo, jo partnerystė netenka galios automatiškai. JK partnerystės nuo santuokų iš esmės skiriasi tik pavadinimu[20]. Vokietijos registruotos partnerystės suteikia homoseksualams visas santuokos teises, išskyrus įsivaikinimo, mokesčių lengvatų ir kai kurias kitas teises[21]. 2008 m. Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimu tos pačios lyties partnerių nelygybė skiriant našlio pensijas yra diskriminacinė, jei partnerystės institutas šalyje panašus į santuoką[22], todėl šios srities diskriminacija Vokietijoje buvo panaikinta.

Tos pačios lyties asmenų santuokų institutai yra visiškai suderinami tarptautiniu mastu, t. y. bet kurioje šalyje, kurioje leidžiama tos pačios lyties asmenų sąjunga, susituokusios vienalytės poros santuoka yra visiškai pripažįstama bet kurioje kitoje šalyje, kuri šias santuokas yra įteisinusi ar pripažįsta. Registruotų partnerysčių kitos šalys dažnai nepripažįsta, net jei jų institutai yra panašūs.

Europa

 Recentism.svg  Manoma, kad šis straipsnis skiria per mažai dėmesio istorijai ir per daug - esamai padėčiai bei naujienoms.
Jei galite, plačiau aprašykite straipsnio objekto istoriją, gali būti verta sutrumpinti esamos padėties ir naujienų aprašymą. Taip pat galite padėti susitarti dėl sprendimo diskusijų puslapyje.
Tos pačios lyties asmenų sąjungų statusas Europoje.

██ Leidžiama santuoka

██ Leidžiamos registruotos partnerystės

██ Galioja neregistruotos partnerystės

██ Įteisinimas šiuo metu svarstomas

██ Homoseksualios sąjungos nereglamentuojamos

██ Homoseksualioms santuokoms galioja konstitucinis draudimas

Iš 27 Europos Sąjungos narių 15 teisiškai pripažįsta homoseksualias poras. Vadovaujantis Europos Sąjungos piliečių judėjimo teise, suteiktą ir poroms, yra buvę pasiūlymų dėl homoseksualių santuokų ir partnerysčių abipusio pripažinimo[23]. Panašus pasiūlymas pateiktas 2003 m., tačiau buvo atmestas 5 balsų persvara[24].

2010 m. gruodžio 1 d. ES teisingumo komisarė Viviane Reding patvirtino, kad visi laisvą asmenų judėjimą reglamentuojantys ES teisės aktai, taikomi santuoką sudariusiems Sąjungos piliečiams, lygiai taip pat galioja ir tos pačios lyties poroms. Ji taip pat pabrėžė, jog valstybės narės neprivalo priimti kokių nors papildomų nuostatų dėl homoseksualių porų[25].

Nors Italijoje nacionaliniu lygmenu nepripažįstamos jokių tipų tos pačios lyties asmenų sąjungos, 33 Italijos savivaldybės įsteigė civilinių sąjungų registrus (registri delle unioni civili), kurių reikšmė daugiau simbolinė, nors teisės homoseksualioms poroms savivaldybės atžvilgiu kartais yra suteikiamos[26].

Prancūzijos homoseksualios sąjungos vadinamos „civilinio solidarumo paktu“ („pacte civil de solidarité“) ir Prancūzijos teisėje laikomos „sutartimi pagrįsta dviejų suaugusių asmenų partneryste... sudaroma siekiant vesti bendrą gyvenimą“[27]. Nors vėlesnis šio tipo sąjungų reglamentavimas ištaisė kai kurias spragas, šiuo metu PACS mokesčių atžvilgiu skiriasi nuo santuokos. Tik nuo 2009 m. vidurio Prancūzija ėmė pripažinti kitose šalyse sudarytas partnerystes. Joje nuo 2007 m. taip pat pripažįstamos užsienyje sudarytos homoseksualios santuokos[28].

Lietuva

Pagal Konstitucijos 38 straipsnį Lietuvoje „Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu“.

Įstatymai įtvirtina draudimą tuoktis tos pačios lyties asmenims. Santuoką leidžiama sudaryti tik su skirtingos lyties asmeniu (Civilinio kodekso (CK) 3.12 straipsnis).

LR CK nenumato partnerystės galimybės tos pačios lytiems asmenims. Kodeksas (XV skyrius „Bendras gyvenimas neįregistravus santuokos“) nustato turtinius santykius tik tarp vyro ir moters, kurie, įregistravę savo partnerystę įstatymų nustatyta tvarka, bendrai gyvena ne mažiau kaip vienerius metus neįregistravę santuokos (sugyventiniai), turėdami tikslą sukurti šeiminius santykius (LR CK 3.229 straipsnis)[29].

Esama svarstymų, kad Lietuvos civilinis kodeksas (CK 1.25 straipsnio 4 d.) leidžia Lietuvoje pripažinti užsienyje sudarytas homoseksualias Lietuvos piliečių santuokas su užsieniečiais[30] [31]. Praktikoje vadovaujantis Teisingumo ministerijos patvirtintų civilinės metrikacijos taisyklių[32] 81 punktu, tokios santuokos nėra įtraukiamos į civilinės metrikacijos įstaigų apskaitą.

Šiaurės Amerika

Homoseksualios santuokos Kanadoje įteisintos 2005 m., 1999 m. leista sudaryti civilines sąjungas. Kanadoje sutuoktiniams netaikomas pilietybės ar leidimo gyventi reikalavimas.

Tos pačios lyties asmenų sąjungų statusas JAV.

██ Leidžiamos tos pačios lyties asmenų santuokos

██ Leidžiamos sąjungos, suteikiančios panašias į santuokos teises

██ Leidžiamos sąjungos, suteikiančios ribotas teises

██ Pripažįstamos kitur sudarytos tos pačios lyties santuokos

██ Tos pačios lyties sąjungos nei uždraustos, nei leidžiamos

██ Tokias santuokas draudžia valstijos statutas

██ Tokias santuokas draudžia valstijos Konstitucija

██ Ir tokias santuokas, ir bet kokias kitokias sąjungas tarp tos pačios lyties asmenų draudžia valstijos Konstitucija

Nors santuoka JAV nėra federalinė valdžios kompetencija, tos pačios lyties santuokų pripažinimas federaliniu lygmeniu nuo 1996 m. uždrausta priėmus „Santuokos apsaugos įstatymą“ (Defence of Marriage Act, DOMA)[33] (įstatymas paskelbtas prieštaraujančiu Konstitucijai 2010 m. liepos 8 d.[34]). Juo suteikiama teisė atskiriems teritoriniams vienetams nepripažinti tos pačios lyties santuokų ir panaikinamas tokių santuokų galiojimas visos šalies mastu: susituokusios tos pačios lyties poros negali naudotis jokia federaline sutuoktiniams suteikiama privilegija. Tačiau atskiri teritoriniai vienetai tokias santuokas ar kitokio pobūdžio sąjungas registruoti ir suteikti valstijos lygmens privilegijas gali. Iš 50 valstijų iki 2010 m. 5 ir Kolumbijos apygarda įteisinusios tos pačios lyties santuokas, 3 įvairiais lygiais pripažįsta kitur sudarytas homoseksualias santuokas, 9 (Kalifornija, Koloradas, Havajai, Meinas, Merilendas, Nevada, Naujasis Džersis, Oregonas, Vašingtonas (valstija) ir Viskonsinas) leidžia registruoti kitų tipų sąjungas. Kalifornija taip pat pripažįsta tos pačios lyties asmenų santuokas, sudarytas iki 2008 m. lapkričio 4 d. (tokios santuokos valstijoje buvo registruojamos iki šios dienos), o vėlesnėms kitose teritorijose sudarytoms santuokoms suteikia visas valstijos santuokos teises, išskyrus pavadinimą.

Šaltiniai

 1. "Should Same-Sex Marriages be Legalized?." Nuoroda tikrinta 2009-09-12.
 2. "An Overview of the Same-Sex Marriage Debate." Nuoroda tikrinta 2009-09-12.
 3. "Meilės negana: 5 priežastys, kodėl tos pačios lyties santuokos pakenks vaikams." Nuoroda tikrinta 2009-09-12.
 4. "Anglijos bažnyčia įspėja Švedijos bažnyčią dėl tos pačios lyties asmenų santuokų." Nuoroda tikrinta 2009-09-12.
 5. "Bažnyčia gina pamatines santuokos vertybes." Nuoroda tikrinta 2009-09-12.
 6. http://books.google.com/books?id=mlFp0nFhvbwC&dq=Ritualized+Homosexuality+Herdt&printsec=frontcover&source=bn&hl=en&ei=MBbOSvmjIIOa8Aao5PT6Aw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4#v=onepage&q&f=false
 7. http://books.google.com/books?id=1ha9GgWNmy0C&pg=PT1#v=onepage&q&f=false
 8. http://books.google.com/books?id=hR0_CoNj6GAC&pg=RA1-PA16&hl=en#v=onepage&q&f=false
 9. http://www.lanacion.com.ar/nota.asp?nota_id=1284883
 10. http://www.hrc.org/issues/marriage.asp
 11. http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp?item=1&portal=hbkm&action=html&highlight=Schalk%20%7C%20Kopf%20%7C%20v.%20%7C%20Austria&sessionid=63365657&skin=hudoc-en
 12. http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp?item=1&portal=hbkm&action=html&highlight=P.B.%20%7C%20J.S.%20%7C%20v.%20%7C%20Austria&sessionid=63365104&skin=hudoc-en , 30 punktas
 13. http://www.stonewall.org.uk/at_home/immigration_asylum_and_international/2681.asp
 14. http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp?item=3&portal=hbkm&action=html&highlight=R%F6%F6sli%20%7C%20v.%20%7C%20Germany&sessionid=63364679&skin=hudoc-en
 15. http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp?item=1&portal=hbkm&action=html&highlight=Mata%20%7C%20Estevez%20%7C%20v%20%7C%20Spain&sessionid=63365915&skin=hudoc-en
 16. http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp?item=2&portal=hbkm&action=html&highlight=Karner%20%7C%20v.%20%7C%20Austria&sessionid=63365921&skin=hudoc-en
 17. Išskyrus Portugaliją, kur draudžiama įsivaikinti
 18. Heteronormos hegemonija. Kaunas, 2007 m. Autorius: Roman Kuhar, p. 189
 19. http://www.msnbc.msn.com/id/6338458/
 20. http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/politics/4497348.stm Couples who become partnered will have the right to exactly the same legal treatment across a range of matters as a married couple would expect.
 21. http://www.gesetze-im-internet.de/bundesrecht/lpartg/gesamt.pdf
 22. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:62006J0267:LT:HTML
 23. [1], 75-75 punktai. Pranešimą parėmė 274 Europarlamentarai (prieš 269, 14 susilaikė).
 24. [2]
 25. http://www.europarl.europa.eu/sides/getAllAnswers.do?reference=P-2010-7422&language=EN
 26. http://www.arcigay.it/tutti-registri-delle-unioni-civili
 27. [3]
 28. [4]
 29. Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas (Statusas: Aktuali redakcija 2010-10-26)
 30. "Manytina, kad užsienio šalyje Lietuvos piliečio teisėtai sudaryta santuoka su tos pačios lyties asmeniu, kuris santuokos sudarymo metu buvo tos valstybės pilietis arba toje valstybėje turėjo nuolatinę gyvenamąją vietą, Lietuvoje pripažįstama." Šeimos politikos ir teisės iššūkiai Europoje, 46 psl.[5]
 31. http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/ltrofimoviene-apie-vienalytes-santuokas-ir-ju-ignoravimo-pasekmes.d?id=39362417
 32. Civilinės metrikacijos taisyklės
 33. [6]
 34. http://www.hrc.org/14624.htm


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: