Trakija (Romos provincija)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Trakija
lot. THRACIA

Blank.png

46 – VII a.

Blank.png

REmpire-Thracia.png
Valstybė: Romos imperija Romos imperija
Diecezija (nuo IV a.): Trakijos diecezija
Administracinis centras: Perintas

Trakija (lot. Thracia) buvo Romos provincija, kurios vakaruose buvo Makedonija), šiaurėje - Mezija, rytuose - Juodoji jūra, pietuose - Marmuro jūra. Dabar ši teritorija priklauso Europinei Turkijai, pietinei Bulgarijai ir šiaurės rytų Graikijai (Rytų Makedonijos ir Trakijos periferija).

Raida

Roma istorinę Trakiją nukariavo per keletą kartų: pirmiausia per Makedonijos karus, o vėliau - per Mithridato karus. 11 m. pr. m. e. Roma pavertė trakų Odrisidų karalystę savo kliente, ir čia įtvirtino savo remiamą sapėjų dinastiją. Taip Trakija pavirto nuolatine Romos satelitine valstybe. Karalius Raskuporius žinomas dėl suteiktos pagalbos Pompėjui ir Cezariui, o vėliau rėmė respublikos armijas prieš Oktavianą ir Antonijų per paskutines Romos respublikos dienas. Žinomi Raskuporio įpėdiniai buvo įklimpę į politinį skandalą ir buvo nužudyti kaip jų romėnai vadai.

Provincija oficialiai įkurta kuomet 46 m. odrisidų karalystė panaikinta. Tai įvyko, kuomet žmona nužudė Trakijos karalių Roimitalką III. Istorinis Trakijos regionas buvo padalintas tarp dviejų provincijų. Trakijos provincija buvo valdoma prokuratorių, o vėliau pretorijų prefektų. Pagrindinis Romos valdžios centras buvo Perinte. Miestų trūkumas Trakija pavertė sunkiai valdoma sritimi, bet ilgainiui ji suklestėjo. Tačiau romanizacija Trakijoje nevyko, nes buvo išplitusi graikų kultūra.

III a. pabaigos administracinių reformų metu Diokletianas padalino provinciją į keturias dalis. Šiaurės vakarinė jos dalis buvo toliau vadinama Trakija, bet jos centras jau buvo Filipopolis. Atskirtosios trys provincijos buvo Rodopė (pietvakarinė Trakija), Europa (pietrytinė Trakija) ir Hemiontas (šiaurės rytų Trakija). Jos visos priklausė didesnei Trakijos diecezijai.

Mežesnioji Trakijos provincija panaikinta, ją nukariavus bolgarams.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3760-0=3760 wiki spaudos ženklai).