Valė kantonas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Valė kantonas
pranc. Valais
vok. Wallis
Valais-coat of arms.svg
Kanton Wallis auf der Schweizer Karte.png
Laiko juosta: (UTC+1)
Valstybė: Vėliava Šveicarija
Centras: Sionas
Rajonų skaičius: 13
Gyventojų: 298 580 (9 pagal dydį m.)
Plotas: 52245,224 km²
522,400 ha
2,016.986 mi²
km²
Tankumas (9 pagal dydį): 5757 žm./km²
0.57 žm./ha
147.63 žm./mi²
žm./km²
Tinklalapis: www.vs.ch
Commons-logo.svg Vikiteka: Valė kantonasVikiteka

Valė (pranc. Valais, vok. Wallis - Šveicarijos kantonas pietvakarinėje šalies dalyje. Tai vienas didžiausių Šveicarijos kantonų - 3-as pagal plotą, o pagal gyventojų skaičių - 9-as.

Geografija

Domas (kairėje), Materhornas (centre) ir Veishornas (dešinėje)

Valė kantonas įsikūręs Šveicarijos pietvakariuose. Vakaruose ribojasi su Prancūzija, pietuose - su Italija, šiaurėje ribojasi su Berno, Vo kantonais, rytuose - su Urio ir Tičino kantonais.

Kantono pagrindinis slėnis - Ronos slėnis, kuris eina ištisai per visą Valė. Ronės upė išteka rytinėje kantono dalyje, o įteka į Ženevos ežerą kantono vakaruose.

Penkios šio kantono viršūnės viršija 4000 metrų aukštį. Valė kantone stūkso aukščiausia Šveicarijos viršūkalnė - Monte Roza / Diufūro kalnas, kuri siekia 4634 metrų aukštį. Taip pat yra ir Materhornas, kurio aukštis - 4478 metrai. Valė kantone daug ledynų - iš Ronės ledyno išteka Ronos upė.

Istorija

Burgundijos kunigaikštis Rudolfas III atidavė Siono vyskupui žemes 999 metais.

Valė priemė protestantizmą, o 1529 metais Valė tapo Šveicarijos Konfederacijos nare. 1628 metais, Valė formaliai tapo respublika. Siono vyskupas prarado savo galias 1789 metais, kai Napoleonas Bonapartas įsiveržė į kantoną ir įkūrė Valė Respubliką, kurią inkorporavo į Šveicarijos Konfederaciją iki 1802 m., nes vėliau Valė regionas tapo nepriklausoma Rodanijos Respublika. 1810 m. Napaleonas aneksavo respubliką ir prijungė prie Prancūzijos Imperijos kaip Simplono departamentą. Nepriklausomybė vel buvo atkurta 1813 metais, o 1815 metais Valė prisijungė prie Šveicarijos ir tapo kantonu.Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai:
  • VP-bot – Vitas Povilaitis - suteikia leidimą kiekvienam ELIP leidėjui pildyti straipsnį.