Varpas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Žygimanto varpas Krokuvoje
Varpų gamyba 1586 m.

Varpas - mechaninis įtaisas garsui generuoti, naudojamas kaip priemonė akustiniamss signalams skleisti arba muzikos instrumentas. Priskiriamas idiofonams. Tai tuščiaviduris, į kūgį panašios formos korpusas, kuriame kabo judama šerdis. Tai muzikos instrumentas, kurį galima girdėti iš toliausiai.

Dažniausiai gaminamas iš metalo, rečiau iš medienos ar keramikos. Varpai vartojami bažnyčiose, jiems pakabinti statomos varpinės.

Darniai skambančių varpų komplektas vadinamas kariljonu.

Skambinimas varpais

Yra trys pagrindiniai skambinimo varpais būdai:

  • seniausias būdas – įsiūbuoti varpo metalinį kūgį taip, kad jo viduje pakabinta šerdis pati imtų daužytis į varpo šonus vienodu ritmu. Taip dažniausiai skamba bažnyčių varpai;
  • Rusijoje nuo seno varpininkai įsiūbuodavo šerdį taip, kad ji atstrenktų į kūgį;
  • jei varpas skamba pranešdamas laiką, jo niekas nesiūbuoja: varpas suskamba tuomet, kai į jo šoną trinkteli tam tikri plaktukai.

Istorija

Varpai, pakabinti aukštuose bokštuose, nuo seno kviesdavo žmones susirinkti, drauge džiaugtis, švęsti, melstis, gintis nuo priešų.

Patys skambiausi varpai buvo liejami iš bronzos, tačiau dėl brangumo, sunkiais laikais varpus liedino iš plieno ir ketaus. XIX a. pr. Švedijoje varpai buvo daromi iš stiklo, kai kur - iš molio, o 1928 m. Meisene (Vokietija) meistrai padarė 37 porcelianinių varpų kolekciją - nuo mažiausio iki didžiausio.

Vienam varpui nulieti reikėdavo 2-3 metų. Meistrui tai būdavo didelė atsakomybė, nes negalima iš anksto apskaičiuoti garso skambesio. Kiekvieno varpo baigimas būdavo didelis įvykis.

Manoma, kad seniausias varpas Lietuvoje yra išlikęs Semeliškių bažnyčioje – čia jis aidi nuo 1430 metų. Sunkiausias pasaulyje varpas yra Maskvos kremliuje ir vadinasi „Varpų karalius“ (rus. car' kolokol; 17331735 m. nulietas tėvo ir sūnaus Matorinų). 2004 m. pastatytas Sergijevo Posado mieste (Rusija) varpas sveria 72 tonas, o garsas girdimas net už 100 km. Kinijoje yra dar didesnis varpas – jis sveria 108 tonas.

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Varpas – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: