Ventos regioninis parkas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Ventos regioninis parkas.png
S. Daukanto muziejus Papilėje
Ventos regioninio parko administracijos pastatas Viekšniuose
Ventos regioninio parko informacinis stendas Viekšniuose

Ventos regioninis parkas yra šiaurės vakarų Lietuvoje, direkcija Viekšniuose. Plotas 10 630 ha. Parkas įkurtas 1992 m. siekiant išsaugoti Ventos paslėnių kraštovaizdį, gamtinę ekosistemą ir kultūros paveldo objektus.

Turinys

Gamtos vertybės

Parkas įsikūręs Ventos upės ir jos intakų Virvytės, Dabikinės, Avižlio, Uogio, Žerkčio slėniuose su natūraliomis pievomis, senomis giriomis ir giraitėmis. Didelės kilpos, statūs šlaitai, atodangos su suakmenėjusia fauna įspūdingai atsiveria Ventos upės slėnyje. Virvytės ir Uogio slėniuose išliko labai retos Lietuvoje slėnių pievos, turtingos saugomų rūšių. Yra nedidelių natūralių užliejamų paupių pievų.

Parke, prie Ventos yra vertinga Papilės atodanga, kurioje atsiveria juros periodo dariniai su gausiomis tuometinės faunos liekanomis. Tai unikali atodanga, kurią tyrė daugelis mokslininkų, o rašytojas Dionizas Poška apie 1863 m. čia surinko pirmuosius išmirusių juros periodo gyvūnų liekanų pavyzdžius.

Priešais Papilės piliakalnį auga 15 kamienų liepa. Parkas garsėja elniais.

Kultūros paveldas

Parko teritorijoje yra Papilės, Rekčių ir Gyvolių piliakalniai, daug senkapių, kultūros, istorijos ir technikos paminklų. Saviti senieji Papilės ir Viekšnių miesteliai.

Čia veikia tautos žadintojo, istoriko ir rašytojo Simono Daukanto, aviacijos pradininko Aleksandro Griškevičiaus muziejai, viena seniausių Žemaičiuose vaistinė-muziejus, yra garsiųjų profesorių Mykolo, Vaclovo ir Viktoro Biržiškų memorialinis muziejus bei jų šeimai pastatytas paminklas.

Galima aplankyti tautodailininkų Lengvianio, Ivnčiankos, Sniegenos galerijas, senąsias Viekšnių kapines, garsaus režisieriaus Juozo Miltinio tėviškę Ramoniškės kaime, apžadų kapelius Šiurkiškėse, Pavirvytės medinį dvaro pastatą ir parką, Šiaudinės XVIII a. bažnyčią ir jos senąją varpinę.

Laisvalaikis ir pramogos

Po parką galima keliauti savu automobiliu ar dviračiu, o mėgstantiems vandens turizmą didelį įspūdį padarys kelionės plaustu ar valtimi Ventos ir Virvytės upėmis.

Parke švenčiamos Joninės, vyksta lauko teatras Juozui Miltiniui atminti, Vasaros palydos Ventoje.

Literatūra

NuorodosLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: