Verakruso valstija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Verakruso valstija
Veracruz
Flag of Veracruz.svg Coat of arms of Veracruz.svg
Veracruz en México.svg
Laiko juosta: (UTC-6)
------ vasaros: (UTC-5
Valstybė: Vėliava Meksika
Centras: Chalapa
Gyventojų: 7 110 200 (2005 m.)
Plotas: 7169971,699 km²
7,169,900 ha
27,682.984 mi²
km²
Tankumas (2005): 9999 žm./km²
0.99 žm./ha
256.41 žm./mi²
žm./km²
ISO 3166-2: MX-VER

Verakrusas (isp. Veracruz), kitaip Verakrus de Ignasijo de la Ljavė (Veracruz de Ignacio de la Llave) – valstija rytų Meksikoje, nusidriekusi palei Meksikos įlankos pakrantę. Ribojasi su Tamaulipasu šiaurėje, su San Luis Potosi šiaurės vakaruose, su Idalgu ir Puebla vakaruose, su Oachaka, Čiapasu ir Tabasku pietryčiuose. Valstijos sostinė – Chalapa.

Geografija

Didžiąją valstijos dalį užima pakrantės žemuma, palei įlanką yra nemažai lagūnų (Tamiahvos, Alvardo, Pueblo Vjecho). Vakariniu pakraščiu driekiasi Rytų Siera Madrė, kurioje yra aukščiausias ne tik valstijos, bet ir visos Meksikos kalnas – Orisaba (4922 m). Be to, pakrantėje yra nedidelis izoliuotas Tustlos masyvas. Verakruso valstija teka daug upių, kurių dauguma prasideda Rytų Siera Madrėje, svarbiausios: Panukas, Tuspanas, Kasonesas, Aktopanas, Chamapa, Papaloapanas, Koatsakoalkosas.

Turizmas

Verakrusas – istoriniu ir archeologiniu atžvilgiu turtinga valstija. Čia gyvavo totonakų, olmekų kultūros. El Tachine (įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldą) yra išlikusios totonakų piramidės. Sempoala yra kita svarbi totonakų archeologinė radimvietė. Tres Sapotesas – olmekų archeologinė radimvietė su stelomis, išraižytoms olmekų raštu. Tuo tarpu Verakruso miestas buvo ispanų vykdytos Meksikos kolonizacijos centru.

Didžiausi miestai

Didžiausi Verakruso valstijos miestai (tūkst. gyv., 2005 m.):Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: