Viazma

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Šablonas:City/RUS Viazma (rus. Вязьма) – miestas Rusijoje, Smolensko srityje, prie Viazmos upės, maždaug pusiaukelėje tarp Smolensko (175 km) ir Maskvos (210 km). Rajono centras. Geležinkelių mazgas (kertasi linijos MaskvaBrestas ir ToržokasBrianskas), netoliese praeina Minsko plentas, pro miestą – senasis Smolensko kelias, taip pat keliai į Zubcovą, Kalugą. Mašinų, statybinių medžiagų, tekstilės, maisto pramonė, geležinkelių aptarnavimas. Veikia kraštotyros ir istorijos muziejus.

Viazmoje gausu senų cerkvių: Šv. Odigitrijos Smolenskietės cerkvė (XVI a. pab., perstatyta 1621 m.), Šv. Trejybės soboras (XVI a. pab., perstatytas XVII a.), Išganytojo cerkvė (1692 m.).

Istorija

Viazma pradėjo kurtis apie IXX a., o rašytiniuose šaltiniuose minima nuo 1239 m. Miestas 14031494 m. buvo pavaldus LDK. Veržiantis Napoleono kariuomenei į Rusiją, 1812 m. lapkričio 3 d. dėl miesto įvyko Viazmos mūšis. Taip pat 1941–1942 m. vykstant mūšiui dėl Maskvos, prie Viazmos vyko didelės kautynės.[1]

Šaltiniai

  1. Viazma. Lietuviškoji tarybinė enciklopedija, XII t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1984. T.XII: Vaislapėlis-Žvorūnė. - 199–200 psl.

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: