Vidurinė Lietuva

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Vidurinės Lietuvos teritorija
Generolas Želigovskis su lenkų kareiviais Vilniuje

Vidurinė Lietuva (lenk. Litwa Środkowa) buvo marionetinė valstybė, įkurta 1920 m. spalio 9 d. po inscenizuoto 1-ojo Lietuvos-Baltarusijos pėstininkų divizijos maišto, lenkų generolo L. Želigovskio slaptu įsakymu. Aplink istorinę LDK sostinę sudarytas politinis darinys buvo trumpalaikis ir tarptautinio pripažinimo nepasiekė. 1922 m. kovo 24 d. buvo prijungta prie Lenkijos. Vidurinė Lietuva apėmė Vilniaus krašto dalį ir dalį vakarinės Baltarusijos. SostinėVilnius.

Istorija

Nors pagal 1920 m. spalio 7 d. Suvalkų sutartimi nustatytą demarkacijos liniją Vilniaus kraštas atiteko Lietuvai, jau po kelių dienų L. Želigovskio kariai apėjo demarkacijos liniją (kuri baigėsi ties Bastūnais) ir užimtose žemėse inscenizavo sukilimą prieš Lenkijos valdžią, sudarant įspūdį, kad Vilniaus kraštas nenori priklausyti Lietuvai ir siekia atkurti 1772 m. sienų Abiejų Tautų Respubliką. Valstybės pavadinimas reiškė, kad į vakarus ir rytus esančios atitinkamai Vakarų Lietuva ir Rytų Lietuva taip pat turėtų priklausyti atkuriamai Lenkijos ir Lietuvos valstybei.

Vilniaus kraštą, kurio centru buvo Vilnius, sudarė Ašmenos apskritis, Breslaujos apskritis, Švenčionių apskritis ir Vilniaus apskritis, taip pat dalis Trakų apskrities, iš viso 13 014 km², krašte gyveno 499 554 gyventojai. Valstybės vadovu paskelbtas generolas L. Želigovskis, vykdomoji valdžia priklausė Laikinajai valdančiajai komisijai, veikė karo teismai. Trumpu valstybės gyvavimo laikotarpiu savininkams grąžinti tarybų valdžios nacionalizuoti dvarai ir fabrikai, įvesta cenzūra, teisių suvaržymai.

1922 m. sausio 8 d. įvyko rinkimai į Vidurio Lietuvos seimą, kuriuos dauguma lietuvių, baltarusių ir žydų boikotavo. Išrinktasis seimas nutarė prijungti kraštą prie Lenkijos.

Šaltiniai

  • Zigmantas Kiaupa. The History of Lithuania. Vilnius, 2004
  • Vidurinė Lietuva. Tarybų Lietuvos enciklopedija, T. 4 (Simno-Žvorūnė). - Vilnius: Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1988.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+3425-46=3379 wiki spaudos ženklai).