Viktoras Uspaskich

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Viktor Uspaskich)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Viktoras Uspaskich
Vuspaskich.jpg

Gimė 1959 m. liepos 24 d. (60 m.)
Urdoma, Archangelsko sritis, Rusija

Sutuoktinis(-ė) Jolanta Blažytė
Vaikai

Justė, Laura, Julija, Eduardas


Veikla
politinis bei visuomenės veikėjas
Partija Darbo partija

Alma mater Kauno technologijos universitetas

Viktoras Uspaskichas (rus. Виктор Викторович Успасских, g. 1959 m. liepos 24 d.) – verslininkas, Lietuvos ir Vilniaus miesto savivaldybės politinis bei visuomenės veikėjas, Darbo partijos lyderis, 2009˜2012 m. Europos Parlamento narys.

Turinys

Biografija

Gimė Rusijos šiaurėje, nedidelėje Archangelsko srities Urdomos gyvenvietėje, miško darbininko šeimoje. 1976 m. baigė Urdomos vidurinę mokyklą.

Baigęs Ufos suvirintojų mokyklą dirbo naftos ir dujų pramonės srityje brigadininku meistru, vadovavo suvirintojų brigadai. Kaip specialistas 1985 m. buvo komandiruotas dirbti į Suomiją. Įvertinus jo darbo rezultatus buvo pasiūlyta dirbti toliau. Dirbdamas suvirintoju studijavo Maskvos Plechanovo akademijoje, kur 1993 m. neva baigė ekonomiką. 1999 m. Kauno technologijos universitete baigė ekonomikos magistrantūros studijas. Nuo 2000 m. Kauno technologijos universiteto doktorantas.

Nuo 1987 m. dirbo suvirintoju tiesiant dujotiekį Kėdainiuose. 1990 m. Kėdainiuose įregistravo pirmąją būsimojo koncerno įmonę UAB „Efektas“. 19931996 m. buvo UAB „Vikonda“ direktorius, 1996–2000 m. – koncerno UAB „Vikonda“ prezidentas. 19972003 m. Lietuvos darbdavių asociacijos pirmininkas.

Politinė veikla

Į Lietuvą pirmą kartą atvyko 1985 m, o Lietuvai atgavus nepriklausomybę, 1991 m. tapo Lietuvos piliečiu. 2000 m. Kėdainių vienmandatėje apygardoje išrinktas LR Seimo nariu kaip nepartinis Naujosios sąjungos kandidatas. Nuo 2000 m. ėjo LR Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pareigas, iš kurių 2003 m. atsistatydino ir ėmėsi kurti naują Darbo partiją.

Bandė rinkti parašus referendumui, kad visi Seimo nariai būtų renkami vienmandatėse apygardose. VRK nustatė, kad nemažai pateiktų parašų suklastoti, todėl referendumas neįvyko.

V. Uspaskicho įkurta Darbo partija[1] 2004 m. Seime gavo daugiausiai vietų (39). Sudarė koaliciją su socialdemokratais, socialliberalais (Naująja Sąjunga) bei Valstiečių ir naujosios demokratijos partijų sąjunga. Ši koalicija sudarė vyriausybę, kurioje Darbo partija gavo penkis ministrų portfelius, o V. Uspaskichas tapo ūkio ministru. Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijai priėmus sprendimą, kad jis supainiojo viešuosius ir privačius interesus, 2005 m. birželio mėn. atsistatydino iš ūkio ministro pareigų ir atsisakė LR Seimo nario mandato. Netrukus koalicija subyra.

20082009 m. Seimo narys, opozicinės Darbo partijos frakcijos pirmininkas. 2009 m. birželį atsisakė mandato, nes buvo išrinktas į Europos Parlamentą[2][3]. 2011 m. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys, mandato atsisakė. [4] Nuo 2012 m. Seimo narys. [5]

Kaltinimai neteisėtu buhalterinės apskaitos tvarkymu

2006 m. gegužę atsistatydino iš Darbo partijos pirmininko pareigų ir dėl pradėto prokuratūros tyrimo dėl klaidingos buhalterijos pabėgo į Rusiją. Neatsiliepė į šaukimus į teismą, vengė bendrauti su žurnalistais. Prokuratūra gavo Tarptautinį sulaikymo orderį ir kreipėsi į Rusijos pareigūnus su prašymu sulaikytį V. Uspaskich. Rugsėjo 15 d. naktį jį, važiuojantį automobiliu, sulaikė specialaus Rusijos milicijos dalinio pareigūnai. Tą pačią dieną V. Uspaskich buvo paleistas. Būdamas Rusijoje, prašėsi politinio prieglobsčio. 2007 m. rugsėjo 4 d. V. Uspaskichui leista kandidatuoti į Seimą. Grįžusį į Lietuvą, oro uoste sulaikė teisėsaugos pareigūnai. [6]

2007 m. rugsėjo 21 d. Viktoras Uspaskichas Maskvoje organizavo spaudos konferenciją „Žmogaus ir piliečių teisių pažeidimai Europoje – pasikėsinimas pagrobti ir nužudyti kandidatą į LR Seimo narius Viktorą Uspaskich“, kurioje specialiai sukviestiems Kremliui palankios žiniasklaidos atstovams[7][8] viešai kaltino Lietuvos teisėsaugą neva pažeidinėjant žmogaus teises, nepagrįstai jį persekiojant[9].

2011 m. gen. prokuratūros atstovai Viktorą Uspaskich įvardino kaip nusikalstamos organizuotos grupės dalyvį. Pasak prokuroro Sauliaus Versecko, 2004–2006 metais jis, siekdamas neteisėto partijos finansavimo ir norėdamas išvengti finansavimo kontrolės, organizavo neteisėtą buhalterinės apskaitos tvarkymą, todėl negalima iš dalies nustatyti 2004–2006 m. įsipareigojimų vykdymo ir struktūros. 2004–2006 metų laikotarpiu Darbo partijos dokumentuose nefiksuota apie 25 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, susijusių su turtu, įsipareigojimais ar struktūros pasikeitimais.[10]

Šeima

Žmona Jolanta Blažytė (g. 1965 m.), verslo vadybininkė, UAB „Vikonda“ bendraturtė. Su žmona Jolanta Blažyte augina dukteris Laurą ir Justę. Iš pirmosios santuokos turi du vaikus – dukterį Juliją ir sūnų Eduardą, kurie šiuo metu mokosi JAV.

2006 m. dienraštis „Lietuvos rytas“ paskelbė[11], jog Viktoras Uspaskich Vilniuje nuo 2002 metų gyvena kartu su 24 metų drauge Anželika Filipovič, kuri jo dėka taip pat gavo darbą Ūkio ministerijoje. Darbo partijos lyderiui nuo Lietuvos teisėsaugos slapstantis Maskvoje užfiksuota, jog tuo metu Anželika Filipovič dažnai jį lankė Maskvoje, nors ten Viktoras Uspaskich turėjo naują gyvenimo draugę Olgą Krasilnikovą.[12]

Šaltiniai

Vikicitatos

Nuorodos

Postas
Prieš tai:
Petras Čėsna
Lietuvos ūkio ministras
2004 - 2005
Po to:
Kęstutis Daukšys
Partijos politinės pareigos
Prieš tai:
-
DP pirmininkas
2003 - dabar
Po to:
-


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: