Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
15870465797 e33126cb17 b.jpg
Lokalizacija

Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka
54°40′41″N 25°17′31″E / 54.678°N 25.292°E / 54.678; 25.292 (Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka)Koordinatės: 54°40′41″N 25°17′31″E / 54.678°N 25.292°E / 54.678; 25.292 (Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka)


Respublika: Vėliava Lietuva
Apskritis: Vėliava Vilniaus apskritis
Savivaldybė: Vėliava Vilniaus miesto savivaldybė
Gyvenvietė: Vilnius
Adresas Žirmūnų g. 6
Įkurta 1976 m.

Žiūrėti didesniame žemėlapyje
Interneto svetainė http://www.vcb.lt

Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka – viešųjų savivaldybės bibliotekų tinklas Vilniaus mieste. Šiuo metu sistemoje veikia 17 bibliotekų (filialų). Per metus visoje sistemoje vidutiniškai apsilanko daugiau nei 800 tūkst. lankytojų ir yra surengiama apie 900 renginių, iš jų apie 600 parodų. Centrinės bibliotekos ir jos filialų fondus sudaro 500429 egzemplioriai.

Turinys

Įžanga

2015 m. vilniečiams duris atvėrė naujasis Vilniaus m. savivaldybės centrinės bibliotekos pastatas Žirmūnų g. 6. Centrinės bibliotekos pastato plotas – beveik 1 177 m². Čia yra įsikūrusi administracija ir du skyriai: skaitytojų aptarnavimo, bei bibliografijos ir informacijos. Taip pat 3 skaityklos – periodikos, muzikos ir meno bei interneto. Bibliotekoje lankytojai turi galimybę pasinaudoti nemokama interneto prieiga naudodamiesi 28 kompiuteriais ir 5 skaityklėmis. Taip pat, jie gali imti knygas į namus, jas rezervuoti ar skaityti vietoje, yra didelis periodinių leidinių pasirinkimas, kuriuos galima imti ir į namus. Bibliotekos lankytojams siūloma renginių įvairovė, čia galima ne tik pasiklausyti žymių atlikėjų koncertų, tačiau ir pamatyti įvairaus pobūdžio parodas (per metus bibliotekoje suorganizuojama apie 80 renginių, iš jų apie 50 - parodos). Be šių nemokamų paslaugų, už mažą kainą yra galimybė atsispausdinti ar padaryti reikiamų dokumentų kopijas.

Struktūra

Aukštų schema

Pastatas trijų aukštų, kiekviename jo aukšte vyrauja tam tikra spalva: pirmame aukšte įsikūrusi „raudonoji“ periodikos skaitykla bei „žalioji“ muzikos ir meno skaitykla. Taip pat šiame aukšte yra registracija, kurioje registruojami nauji skaitytojai, išduodamas ir keičiamas LIBIS skaitytojo pažymėjimas ir yra dvi kompiuterizuotos darbo vietos, pritaikytos neįgaliesiems. Antrajame aukšte lankytojams skirta interneto skaitykla ir „mėlynasis“ abonementas bei erdvė parodoms. Trečiajame aukšte yra įsikūrusi administracija bei bibliografijos ir informacijos skyrius, taip pat „geltonoji“ lankytojų laukianti laisvalaikio zona. Abiejuose aukštuose, patalpos pritaikytos parodoms eksponuoti. Rūsyje yra įkurta mokymų klasė skirta organizuoti kompiuterinio raštingumo kursus ir techninės darbuotojų patalpos. Visus šiuos aukštus jungia liftas, kuris labai reikalingas vyresnio amžiaus žmonėms, mamoms su vaikų vežimėliais ir neįgaliesiems. Skaitytojų aptarnavimo skyrius aptarnauja tik suaugusius lankytojus nuo 14 m. (daromos išimtys, muzikos mokyklos mokiniams), tačiau mažiesiems lankytojams yra sukurtos dvi erdvės, kuriose jie gali pažaisti, kol tėvai renkasi knygas. Šalia bibliotekos, lankytojams skirta automobilių stovėjimo aikštelė, dviračių stovas ir skaitytojų jau pamėgtas suoliukas. 2016 m. buvo pastatyta knygų grąžinimo dėžė, kurios dėka žmonės galės atiduoti knygas bet kuriuo paros metu. Taip pat visuose aukštuose galima naudotis bevieliu internetu.

Skyriai ir paslaugos

Skaitytojų aptarnavimo skyrius

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus abonementas

Skaitytojų aptarnavimo skyrius vykdo pagrindinę bibliotekos veiklą, jis yra atsakingas už naujų skaitytojų registravimą ir perregistravimą, LIBIS skaitytojo pažymėjimo išdavimą, keitimą ir bibliografinį informavimą, leidinių skolinimąsi naudotis vietoje ir namuose, knygų rezervavimą, išdavimą ir grąžinimo termino pratęsimą. Jam pavaldžios periodikos, muzikos ir meno skaityklos. Nuo 2015 m., kai biblioteka buvo atidaryta po rekonstrukcijos, į jos sudėtį įeina dar dvi bibliotekos: muzikos ir meno (buvusi Arklių g.) ir britų skaitykla (buvusi Ašmenos g.). Pastarojoje galima rasti grožinės ir mokomosios literatūros anglų kalba.

Bibliografijos ir informacijos skyrius

Šis skyrius ne tik administruoja LIBIS sistemą, tačiau vykdo ir kraštotyrinę veiklą: renka, kaupia, saugo ir platina turimą medžiagą apie Vilnių su kuria galima susipažinti bibliotekos puslapyje, kraštotyros skyrelyje. Taip pat organizuoja kompiuterinio raštingumo kursus senjorams ir ne tik. Registracija į šiuos mokymus galima vietoje, internetu ir telefonu. Jiems vykdyti yra skirta 14 vietų mokymų klasė.

Skaityklos

Muzikos ir meno skaitykla

Muzikos ir meno skaitykla

Muzikos ir meno skaityklos fondus sudaro:

 • meno ir muzikinės tematikos, scenos, kino meno, dizaino spaudiniai;
 • natos: įvairūs lietuvių, rusų, užsienio kompozitorių kūriniai; rinkiniai, senų ir rankraštinių natų kolekcija;
 • fonoteka: CD, vinilo plokštelės;
 • videoteka: muzikos DVD, kompiuterinės laikmenos ir įvairaus žanro filmai.

Skaitykloje galima naudotis visais skyriuje esančiais dokumentais (spaudiniais, garso bei vaizdo įrašais) bei skolinti juos į namus. Sudarytos sąlygos individualiai vaizdo ir garso bei kompiuterinių laikmenų dokumentų peržiūrai, perklausai. Skaitykloje skaitytojai gali savarankiškai naudotis 2 kompiuterizuotomis darbo vietomis su vieša interneto prieiga. Fondas nuolat papildomas naujausiais ir aktualiausiais skaitytojui spaudiniais, garso ir vaizdo įrašais. Užsakomi nauji populiarių atlikėjų natų rinkiniai. Skaitykloje organizuojami įvairūs muzikiniai renginiai, spaudinių ir meno parodos. Čia sudaryta galimybė visiems muzikaliems žmonėms groti, repetuoti, geriau susipažinti su muzikos kūriniais, naudojantis skyriuje esančiu pianinu.

Periodikos skaitykla

Čia galima paskaityti vietoje ar pasiimti į namus mokslinių ir populiariųjų žurnalų bei laikraščių lietuvių, rusų ir anglų kalbomis, naudotis bevieliu internetu. Veikia teminės leidinių parodos.

Interneto skaitykla

Ši skaitykla yra pavaldi bibliografijos ir informacijos skyriui. Ji teikia kopijavimo ir skenavimo paslaugas, konsultuoja įvairiais, su darbu kompiuteriais susijusiais klausimais. Čia lankytojai gali naudotis 14 kompiuterizuotų darbo vietų, prieinamų visiems, dvi iš jų yra pritaikytos negalią turintiems skaitytojams. Joje taip pat galima užsiregistruoti į kompiuterinio raštingumo kursus.

Kultūrinė veikla

Bibliotekoje intensyviai vykdoma kultūrinė veikla. Nuolatos bibliotekoje rengiami naujų knygų pristatymai, koncertai, parodos. Per metus čia suorganizuojama apie 80 renginių, iš jų apie 50 parodų. Daugiausiai skaitytojų dėmesio sulaukia koncertai. Bibliotekoje yra net kelios erdvios galerijos parodų eksponavimui. Tapybos, fotografijos, tekstilės, grafikos parodos eksponuojamos: antrajame ir trečiajame aukštuose. Bibliotekoje nuolatos vykdoma ir projektinė veikla. Rengiami projektai skatina skaitymo kultūrą ir keičia požiūrį į biblioteką kaip į šiuolaikišką ir įvairiapusišką įstaigą.

Kasmet bibliotekoje vyksta tradiciniai renginiai:

 • Nacionalinės bibliotekų savaitės renginiai,
 • iniciatyvos „Knygų Kalėdos“ renginiai,
 • interneto savaitės renginiai.

Kasmet biblioteka dalyvauja Vilniaus knygų mugėje.

Fondai

Bibliotekos fonduose šiuo metu yra 87496 knygos ir serialiniai leidiniai, 8328 natų rinkiniai bei 19614 garsiniai ir regimieji dokumentai (CD ir DVD). Be viso to, lankytojai gali rasti 20000 siekiantį vinilinių plokštelių rinkinį.

Bibliotekos istorija

Bibliotekos vadovai

 • 1977–1979 m. Aleksandras Kubilas
 • 1979–1984 m. Janina Radčenko
 • 1984–1990 M. Vytautas Gudaitis
 • nuo 1990 Rima Gražienė

Bibliotekos filialai

Vaikų bibliotekos

 • Biblioteka „Saulutė“
 • Biblioteka „Papartis“

Suaugusiųjų bibliotekos

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: