Vilniaus televizijos bokštas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Vilniaus televizijos bokštas

Vilniaus televizijos bokštas yra Vilniuje, Karoliniškėse, ant šlaito prie Neries upės. Jo aukštis – 326,4 metro, veikia nuo 1981 m. sausio 31 d.

165 m aukštyje įrengta kavinė „Paukščių takas“.

Istorija

Bokšto statybos

Bokšto projekto autorius - V. Obydovas, inžinerinio korpuso autorius - K. Balėnas. Pirmas betono kubas į bokšto pamatus buvo supiltas 1974 m. gegužės 31 d., o Valstybinės komisijos priėmimo eksploatuoti aktas pasirašytas 1980 m. gruodžio 30 d., Lietuvos TSR Ministrų Taryba šį aktą patvirtino 1981 m. sausio 30 d.

Vilniaus TV bokšto statybos užbaigimas suteikė galimybes:

Kalėdinės eglutės įžiebimas
  • padidinti vienu metu veikiančių televizijos programų skaičių iki keturių, padidinti jų priėmimo aprėptį iki 80 km;
  • žymiai pagerinti vaizdo priėmimo kokybę;
  • padidinti radiofonijos programų, transliuojamų ultratrumpųjų bangų diapazone, skaičių iki keturių, padidinti jų priėmimo aprėpties zoną ir pagerinti garso kokybę.

Įvykiai

1991 m. sausio 13 d. sovietiniai tankai apsupo bokštą ir siekė jėga užimti jį, kad vėliau būtų galima nekliudomai transliuoti sovietinę propagandą. Tūkstančiai beginklių žmonių bandė tai sutrukdyti, keturiolika jų žuvo. Bokšto papėdėje gynėjų atminimui įrengtas paminklas. Sausio 13 d. Lietuvoje yra vadinama "Laisvės gynėjų diena" ir yra valstybinė šventė.

Nuo 2000 m. ant šio bokšto įžiebiama viena didžiausių pasaulyje kalėdinių eglių. 2006 metais per pasaulio krepšinio čempionatą Japonijoje ant bokšto buvo įžiebtas didžiausias pasaulyje krepšinio lankas.

Techninė informacija

TV bokštas su pamatu sveria 25000 t, jo aukštis - 325,5 m, užstatymo aikštelė užima - 3355 m² plotą. Viršutinis statinys sveria 3500 t. Jo metalinis karkasas, sveriantis 100 t, buvo surinktas ant žemės ir per pusantros valandos pakeltas į 160 m aukštį. Viršutinio statinio laikančioji dalis - gelžbetoninė taurė susideda iš 16 elementų. Jie buvo išbetonuoti bokšto papėdėje specialiame stapelyje, ir pakelti į projektinį aukštį. Viršutinio statinio sienos apšiltintos ir padengtos vario lakštais. Bokšto pagrindas - apskritimo formos 38 m diametro ir 1,5 m storio padas. Pamatas įgilintas - 8,25 m, jo svoris - 11500 t.

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 111% (+4723-478=4245 wiki spaudos ženklai).