Vincė Vaidevutė Margevičienė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Vincė Vaidevutė Margevičienė

Gimė 1949 m. gegužės 12 d. (70 m.)
Irkutsko sritis, Rusija

Sutuoktinis(-ė) Edmundas
Vaikai

Agnė Margevičiūtė, Iveta Pavlovienė


Veikla
biologė, politinė bei visuomenės veikėja
Partija

Alma mater

Vincė Vaidevutė Margevičienė (g. 1949 m. gegužės 12 d. Bajandajo rajonas, Irkutsko sritis, Rusija) – biologė, medicinos darbuotoja, visuomenės ir politikos veikėja, Seimo narė.

Turinys

Kilmė ir šeima

Tėvas - Vincas Kauza, A s. (1896 m. ... d. Lelišių kaimas, Pelesos parapija, Lydos apskritis - 1950 m. spalio 6 d., Bajandajo rajonas, Irkutskas), gydytojas, teismo medicinos ekspertas. Tėvai ūkininkai. Mokėsi Rodunėje, vėliau – Vytauto Didžiojo gimnazijoje Vilniuje. Jo jaunystė sutapo su entuziastingu lietuvių siekiu įtvirtinti 1918 m. paskelbtą Lietuvos nepriklausomybę. Kai želigovskininkai užgrobė Vilnių, Vincas tapo Lietuvos žvalgu. Kai jį ir dar keturis gimnazistus lenkai suėmė, kalėjo 2 metus ir 7 mėnesius Vilniuje. Po kurio laiko jiems buvo surengtas pabėgimas ir taip jis atvyko į Kauną. 1930 m. baigė Medicinos fakultetą ir buvo paliktas dirbti universitete. Buvo aktyvus Šaulių sąjungos narys, skautas. Apdovanotas Vyčio Kryžio 3-io laipsnio ordinu, Lietuvos savanorio ir Nepriklausomybės dešimtmečio medaliais, Šaulių sąjungos žvaigžde bei Skautų medaliu.
Mama - Paulina Valerija Viskantaitė-Kauzienė, A d. (1916, Tryškiai, Telšių rajonas, ūkininkų šeimoje - 2004, Kaunas). Tėvai ūkininkai. Nors Viskantų šeima buvo gausi, tačiau vaikai buvo lavinami - taip ir ji ... m. išvyko mokytis į Kauną.

Vyras (nuo ..., Kaunas) - Edmundas Margevičius (..., Kaunas - 1913.V.03, Kaunas) įžymus sporto treneris, daugelį metų vadovavo sporto mokyklai "Marva". Jo auklėtiniai, įžymus daugiakovininkai Krungolcas, Zadneprovskis ir kt.

Dukros - Inetta Pavlovienė (..., Kaunas), .... Agnė Margevičiūtė (...Kaunas), <>.

Vaikystė

Vincė Vaidevutė Kriauzaitė buvo viena iš tų kelių šimtų vaikų, kurie gimė tremties vagonuose - 1949 m. gegužės 12-os naktį į 13-tą vagone, atkeliavusiame iš Lietuvos į Irkutsko sritį.

Iki 1949 m. kovo 25-osios tremties „Priboj“ Kauzai sutiko gyvendami Kaune, P. Višinskio gatvėje.

Į Sibirą temties traukinys vežė ištisus pusantro mėnesio - Lietuvoje jau žydėjo alyvos, o tenai dar šėlo pūga, traškėjo nuo šalčio tvoros. Įdėjo naujagimę į praplėštą pūkų pagalvėlę peržegnojo ir nutarė – ilgai negyvens. Badas, šaltis ir kiti nepritekliai gniuždė, todėl tebuvo praėję metai ir keturi mėnesiai, kai 1950 m. spalio 6 diena, mirė tėvelis.

Po Stalino mirties 1954 m. likusiems gyviems tremtiniams leido įsigyti pasus. Tada su kitais lietuviai liksui Kriauzos šeima apsigyveno Čeremchove, angliakasių mieste. Mama įsidarbino vaikų darželyje - ji buvo medicinos sesuo, tačiau dėl išminties ir gero būdo ją vadino daktare...

19.. m. - 19.. m. lankė Čeremchovo pradinę mokyklą.

1960 m. su motina grįžo į Lietuvą.

Studijos

1967 m. baigė Vilniaus vakarinę jaunimo darbo mokyklą. 1972 m. baigė Vilniaus valstybinio universiteto Gamtos mokslų fakultetą, įgijo biologijos ir chemijos dėstytojos specialybę.

19971999 m. studijavo Kauno technologijos universiteto Administravimo fakultete ir įgijo viešojo administravimo magistro laipsnį.

Darbinė veikla

19681972 m. Lietuvos mokslų akademijos Biochemijos instituto jaunesnioji mokslinė bendradarbė.

19721985 m. Lietuvos onkologijos dispanserio gydytoja laborantė.

19851995 m. Kauno onkologijos dispanserio gydytoja citologė.

19951997 m. Kauno miesto savivaldybės tarybos narė, Kauno miesto savivaldybės mero pavaduotoja.

19972004 m. Kauno apskrities viršininko administracijos Socialinių reikalų, kultūros ir švietimo departamento direktorė.

2012 m. spalio 14 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai, išrinkta Centro rinkimų apygardoje Nr. 13.


Visuomeninė veikla

19952000 m. Kauno miesto savivaldybės tarybos narė.

1990 m. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos narė.

Nuo 2003 m. Tėvynės sąjungos narė.

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Kauno komiteto pirmininkė, Socialinių inovacijų fondo prezidentė, Lietuvos gyventojų patarėjų sąjungos valdybos narė.

Šaltiniai

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: