Virtuali enciklopedija: šviesiu žvilgsniu į Lietuvą

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    2013 02 15 Seimininke4.jpg 2013 02 15 Seimininke5.jpg

    Virtuali enciklopedija: šviesiu žvilgsniu į Lietuvą (2013 m. vasario 15 d.)[1] – darbai ir atradimai

    Virtuali enciklopedija: šviesiu žvilgsniu į Lietuvą

    Jau trečius veiklos metus pradėjo virtuali „Enciklopedija "Lietuvai ir pasauliui", kuriama keleto entuziastų, buvusių aktyviausių „Vikipedijos" autorių. Tuo tarpu, kai akademinė visuomenė purtosi darbo be atlygio, Šveicarijoje gyvenantis vienas iš autorių Audrius Meškauskas įsitikinęs natūralu padėti savo kraštui. „Norisi palikti prasmingus darbus, dėl to ir gyvename", - teigia ir šiaulietis Rimantas Lazdynas, atkakliai kovojantis su liga. 0 daugelį metų dirbantis enciklopedininko darbą vilnietis Vitas Povilaitis tęsia gimines tradicijas.

    Rita ŠEMELYTĖ

    BE NEIGIAMŲ FAKTŲ

    „Mūsų nuostata - rašyti be neigiamų faktų, jie lieka tik straipsnių aptarimų stadijoje", - paaiškina nuostatą vienas iš „Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui“ autorių šiaulietis Rimantas Lazdynas. Jo teigimu, pas mus ir taip per daug negatyvių dalykų. Jau nebemokame gražiai žiūrėti į savo kraštą, nieko nematome teigiamo, todėl tautiečiai ir bėga iš Lietuvos.

    Tokia pozicija atsirado kaip atsakas į virtualios enciklopedijos „Vikipedija“ nuostatą pateikti apie Seimo narius kompromituojančią medžiagą. R. Lazdynas, anksčiau dirbęs žurnalisto, prieš 25-erius metus taip pat knaisiojosi po nešvarius politikų apatinius.

    Kelerius metus plušėjęs „Vikipedijoje“, R. Lazdynas kartu su aktyviausiais autoriais nusprendė palikti enciklopedijos komandą ir kurti internete naują projektą „Enciklopedija Lietuvai ir pasauliui".

    „Vikipedijoje“ dirba studentai, net lietuviškais rašmenimis nemokantys rašyti. Jie sukūrė ir „Pipediją“, kurioje prirašyta visokių nesąmonių. Administracija eliminavo aktyviausius autorius, o mes nesame kovotojai, norime dirbti, todėl pasitraukėme nesiveldami į konfliktus“, - teigia R. Lazdynas.

    Buvęs „Vikipedijos“ administratorius vilnietis Vitas Povilaitis įvardija ir kitas atsiskyrimo priežastis: „Trūko kai kurių technologinių priemonių, nors tai ne tik lietuviškosios „Vikipedijos" problema. Vargino šios enciklopedijos formatas, nes redaguoti galėjo visi norintieji. o tai labiau gadino straipsnius, nei padėjo dirbti. Dar vienas trūkumas galima publikuoti tik tokius straipsnius, kurie turėjo nuorodą į internetinį šaltinį. Tai labai apribojo straipsnių pasirinkimą.

    ELEKTRONINIS GYVENIMAS VERDA

    „Enciklopedija Lietuvai ir pasauliui“ iš pradžių buvo priglausta Amerikos serveriuose. vėliau perkelta į Vilniaus universiteto tinklus - projektą parėmė Lietuvos kompiuterijos sąjunga.

    Lietuviškoji enciklopedija internete sukurta atviro kodo technologija. t. y. prieinama visiems. Todėl svetainė prašo registruotis, kad lankytojas būtų realus žmogus, turėtų veikiantį elektroninį paštą.

    „Registracija apsaugo ir nuo virusinių atakų. Matome, kad bandoma prisijungti įvairiais adresais iš viso pasaulio ir sugadinti informaciją“. ~ paaiškina V. Povilaitis.

    Prie enciklopedijos dirba šeši aktyvūs nariai ir dar keliolika bendradarbių, tempai kosminiai. Kraštotyrininkas Algirdas Vilkas iš Mažeikių kartu su V. Povilaičiu sukūrė Gyvosios gamtos enciklopediją, dabar ją perkelia į „Enciklopediją Lietuvai ir pasauliui" - po 1000 straipsnių per dieną. Po mėnesio šis darbas turi būti baigtas. Toliau laukia sporto puslapiai, kuriuos kuruoja gydytojas Kastytis iš Kauno, nenorintis skelbti savo pavardės. nes ši veikla nieko bendro neturi su medicina.

    R. Lazdynas perkėlė sukauptą informaciją apie Mažosios Lietuvos gyvenvietes su originaliais žemėlapiais, taip pat kraštotyrinę, istorinę medžiagą. Naujiena ir tai, kad į enciklopediją galima įkelti net natas.

    Daug dėmesio skiriama tautiniam paveldui, pateikiami raktiniai žodžiai ir nuorodos. Kitos enciklopedijos, net „Didysis lietuvių kalbos žodynas", tokios galimybės nesuteikia.

    „Mūsų toks principas - kiekvienas straipsnis turi turėti nuorodą į šaltinį. Būtų gerai. kad susisietų visos internetinės svetainės, sako R. Lazdynas. - Pastebiu. kad „Vikipedijoje" dažnai pasitaiko, jog paspaudus nuorodą, atsidaro neaktyvus puslapis".

    NUO LIGOS GELBĖJA DARBAS

    „Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui" komanda dirba visuomeniniais pagrindais, be jokio atlygio. „Iš pensijos dar susimoku už elektrą ir internetą“, - šypteli Rimantas. Gyvenimą jis matuoja ne pinigais, o prasmingais darbais. „Kiek man dar liko gyventi, noriu per tą laiką padaryti kuo daugiau". ~ teigia šiaulietis. Iš balso žvaliai ir linksmai kalbantis Rimantas iš tiesų sunkiai serga. „Kai gydytojai diagnozavo onkologine ligą, jau buvo ketvirta stadija. Išgyti vilties yra mažai. bet aš esu Optimistas“. - nepraranda vilties R. Lazdynas.

    Šiaulietį nuo liūdnų minčių gelbėja darbas. „Jei gulėčiau lovoje, visokių nesąmonių prisigalvočiau. - sako Rimantas. - Nors dirbti jėgų lieka vis mažiau. bet kai sekasi. nejaučiu nuovargio. Kas valandą turiu daryti pertrauką. Kai nueinu į parduotuvę duonos. grįžęs namo turiu pailsėti. Gyvenimas vis tiek kažkada baigiasi. Tik norisi palikti prasmingus darbus. dėl to ir gyvename."

    R. Lazdynas nori paskatinti visus galinčius prisidėti prie enciklopedijos darbo, nešvaistyti laiko veltui. geriau padirbėti visų labui.


    Labai trūksta kraštotyrininkų: tarybiniais metais kiekvienas kolūkis, kiekviena įmonė turėjo savo metraštininkus. Kur dabar dingo šie darbai? Per 10 metų išnyko 1 000 kaimų, kur jų istorijos?

    „Nieko nežinome apie Lietuvos išradėjus, o jų tikrai yra. Aš pats turiu penkis diplomus iš baldų dizaino srities. Teko daug ką išbandyti, mano toks principas - kas 4-5 metus keisti veiklos pobūdį, kad gyvenimas nebūtų nuobodus. - teigia R. Lazdynas. Mūsų profesūra nenori dirbti be atlygio, nors, pavyzdžiui, vokiškoje „Vikipedijoje" 2007 metais dirbo du šimtai profesorių. Visuomenė mus išugdė, dabar laikas jai atiduoti skolą. Lietuva išsivaikščioja. tegul lieka nors virtuali..."

    PADEDA SAVO KRAŠTUI

    „Enciklopedija Lietuvai ir pasauliui" kuria ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje gyvenantys entuziastai - Audrius Meškauskas dirba Šveicarijoje.

    „Nors „Vikipedijos" enciklopedija anaiptol ne be trūkumų. padeda ne vien straipsnių turiniu. bet ir gana vykusiai atrinktomis nuorodomis. Aš pats dažniausiai naudoju anglišką bei vokišką „Vikipediją" - lietuviškos apimtis bei lygis palyginti vargingi, - elektroniniame laiške rašo A. Meškauskas. - Tačiau pamatęs. jog gal ne visi Lietuvoje laisvai skaito dviem trim užsienio kalbomis. nusprendžiau padėti savo kraštui rašydamas lietuviškai straipsnius. kuriuose sujungiau. ką radau geriausia angliškos. vokiškos bei rusiškos „Vikipedijų“ puslapiuose. lš viso parašiau kelis šimtus tokių straipsnių. Ilgainiui enciklopedininkų bendruomenės kažkaip savaime buvau patvirtintas ir lietuviškos „Vikipedijos" administratoriumi. nors man tai niekada nebuvo svarbiausia. Šiuo metu aktyviai dalyvauju dar poroje lietuviškų projektų - Lietuvai.lt bei Bostono enciklopediją tvarkančiame lituapedija.net. Šiems tenka pagelbėti ne vien turinio rašymu. bet ir pačių serverių tvarkymu bei konfigūravimu."

    Kaip svarbu susirasti patikimą ir kvalifikuotą enciklopedinę informaciją. už tai nesumokant pernelyg brangiai. A. Meškauskas įsitikino dirbdamas Šveicarijoje. Net ir prestižiniame Ciuricho technologijų institute (ETHZ), kuriame dirba profesoriai iš viso pasaulio, Nobelio premijos laureatai. pirmiausia stengiamasi ne ką nors tiesiogiai paaiškinti. o išmokyti disciplinuotai dirbti ir pačiam susirasti visą informaciją.

    Paklaustas, kokia neatlygintino darbo enciklopedijoje motyvacija. A. Meškauskas atsako paprastai: „Žmogui natūralu padėti savo kraštui. tautai - tam nereikia nei labai didelės motyvacijos. nei kitų ypatingų priežasčių.

    FAKTŲ KALBA

    • „Enciklopedija Lietuvai ir pasauliui" (Lietuvai.net) - 2012 metais internete pradėjusi veikti nekomercinė visuotinių žinių kaupykla, kuria nemokamai gali naudotis kiekvienas. Joje siekiama sujungti informaciją, skelbtą spausdintose ir virtualiose enciklopedijose, specializuotuose žinynuose, mokslo darbuose, žodynuose, bibliotekų ir muziejų saugyklose. Norint užtikrinti straipsnių kokybę, rašyti ir redaguoti galima užsiregistravus per elektroninį paštą. Paruošti straipsniai peržiūrimi tos srities specialistų arba tematikos atsakingų redaktorių.
    • Šiuo metu enciklopedijoje yra per 713 tükst. straipsnių ir 55 793 nuotraukos, sukaupta 1 terabaitas duomenų.
    • Per metus svetainėje apsilankė apie keturis milijonus lankytojų.
    • Atskira enciklopedijos kūrėjų veiklos sritis - Lituapedija.net. Tai Bostone leistos

    lietuviškos enciklopedijos 37 tomų perkėlimas į lietuviškus serverius, susitarus su autorinių teisių paveldėtojais - Juozo Kapočiaus šeima. Enciklopedijos puslapiai jau nuskenuoti, tačiau programa neatpažįsta lietuviškų rašmenų, visus tekstus reikia tvarkyti.

    SUVlENIJO VEIKLA

    Vitas Povilaitis buvęs „Vikipedijos“ administratorius. Gyvosios gamtos enciklopedijos ir enciklopedijos lituapedija.net įkūrėjas. „Wiktionary“ žodynų. futbolo ir kitų žinynų talkininkas, taikomosios matematikos magistras. V. Povilaitis tęsia giminės tradicijas: jo dėdė Bronius Povilaitis nepriklausomos Lietuvos laikais prisidėjo kuriant lietuvišką enciklopediją. Vėliau, pasitraukęs į Kanadą, dirbo Bostono enciklopedijos žemės ūkio redaktoriumi.

    Rimantas Lazdynas - buvęs žurnalistas, politinis ir visuomeninis veikėjas. Lietuviškoje „Vikipedijoje“ pradėjo dirbti 2005 metais. parašė 20 tūkst. straipsnių. įkėlė 3 tūkst. nuotraukų. Anksčiau bendradarbiavo su ispanų ir vokiečių "Vikipedijomis".

    Audrius Meškauskas - Vilniaus universiteto gamtos mokslų daktaras bei Ciuricho technologijų instituto centro aukštesniųjų informatikos studijų magistras. A. Meškauskas dalyvauja daugelyje sistemų biologijos bei bioinformatikos projektų kaip programuojantis mokslininkas. Firma, kurioje dirba, taiko matematinius modelius naftai bei kitoms naudingoms iškasenoms numatyti.


    Šaltiniai

    1. Rita Šėmelytė. Virtuali enciklopedija: šviesiu žvilgsniu į Lietuvą. Šeimininkė, 2013 m. vasario 15-21 d. Nr. 7.


    Parengė: Redaktorė – Rita Šemelytė – Ūkininko patarėjo priedo „Šeimininkė“ korespondentė.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+684-0=684 wiki spaudos ženklai).