Vladislavas Gomulka

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Vladislavas Gomulka
Wladyslaw Gomulka na trybunie.jpg

Gimė 1905 m. vasario 6 d.
Bialobžegai
Mirė 1982 m. rugsėjo 1 d.
Varšuva

Tautybė lenkas

Veikla
komunistinio judėjimo veikėjas
Pareigos buvęs LJDP Generalinis sekretorius

Vladislavas Gomulka (lenk. Władysław Gomułka, 1905 m. vasario 6 d. netoli Krosno – 1982 m. rugsėjo 1 d. Varšuvoje) – Lenkijos valstybės ir komunistinio judėjimo veikėjas, 19561970 m. – Lenkijos jungtinės darbininkų partijos (LJDP) Pirmasis sekretorius, faktinis šalies vadovas.

Turinys

Biografija

19261929 m. vadovavo chemijos pramonės darbininkų profsąjungai, dalyvavo pogrindinėje komunistinėje veikloje, du metus už tai kalėjo. 19341935 m. mokėsi Lenino mokykloje Maskvoje. Antrojo pasaulinio karo metais dalyvavo pasipriešinimo judėjime prieš nacius.

1943 m. lapkričio mėn. išrinktas Lenkijos darbininkų partijos Generaliniu sekretoriumi. 1944 m. liepos mėn. tapo prokoministinio Lenkijos nacionalnio išsivadavimo komiteto nariu. 1944 m. gruodžio mėn. paskirtas ministro pirmininko pavaduotoju ir sugrąžintų teritorijų reikalų ministru. Dėl ypatingo aktyvumo kopijuojant tarybinę santvarką buvo vadinamas „mažuoju Stalinu“.

1949 m. apkaltintas „dešiniuoju nacionalistiniu nuokrypiu“, nušalintas nuo vadovavimo partijai ir iš visų valstybinių postų. Lapkričio mėn. pašalintas iš susikūrusios LJDP. 1951 m. liepos mėn. suimtas ir kalintas iki 1954 m.

1956 m. rugpjūčio mėn. grąžintas į LJDP, o spalio mėn. išrinktas partijos CK Pirmuoju sekretoriumi. V.Gomulka buvo „lenkiškojo kelio į socializmą“ ideologu: pakeitė LJDP agrarinę politiką (likvidavo daugumą kolūkių), normalizavo santykius su katalikų bažnyčia, sušvelnino cenzūrą, bandė vystyti „darbininkų savivaldą".

1970 m. neramumų metu bandė darbininkų pasipriešinimą malšinti karine jėga. Gruodžio mėn. pasinaudojus jį ištikusiu infarktu, atleistas iš LJDP Generalinio sekretoriaus pareigų. Vėliau politinėje veikoje nebedalyvavo.[1]

Papildoma informacija

Nuorodos

Šaltiniai

Postas
Prieš tai:
Edvardas Ochabas
Lenkijos jungtinės darbininkų partijos pirmasis sekretorius
19561970
POL PZPR logo.svg
Po to:
Edvardas Gerekas


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: