Vokietijos politinė sistema

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Vokietijos žemių ir VFR politinė sistema

Vokietija yra federacinė respublika. Jos politinę sistemą nustato Pagrindinis Įstatymas (Federacijos Konstitucija, vok. Grundgesetz). Sostinė – Berlynas, kuriame reziduoja Federalinė Vyriausybė.

Turinys

Pagrindiniai principai

Pagrindinis straipsnis – Vokietijos konstitucija.

Vokietijos politinė sistema remiasi Konstitucijoje įtvirtintais žmogaus orumo (1 str.), demokratijos, respublikos, federalizmo ir socialinės valstybės principais (20 str.). Kiti Konstitucijos 20 str. užfiksuoti principai yra valdžių atskyrimas ir parlamentinė demokratija. Pripažįstamos ir ginamos žmogaus teisės. Federaciją sudarančių žemių lygmenyje taip pat yra vykdomoji, įstatymų leidžiamoji ir teisminė valdžia. Pagal VFR Konstitucijos 79 str. 3 paragrafą šie pamatiniai principai negali būti keičiami.

Didelę reikšmę politinėje sistemoje turi partijos. Tiesioginės demokratijos instrumentų Vokietijos konstitucijoje nėra numatyta.

Prezidentas

Pagrindinis straipsnis – Vokietijos Federalinis Prezidentas.
Bellevue rūmai Vokietijos sostinėje Berlyne
Dabartinis vadovas
Postas Vadovas Partija Kadencijos pradžia
Prezidentas Joachimas Gaukas nepartinis Nuo 2012 m. kovo 18 d.

Valstybės galva – Federacijos prezidentas, renkamas bendrai Bundestago ir Bundesrato 5 metams. Paskutiniai rinkimai vyko 2010 m. birželio 30 d. Prezidentas tėra simbolinė figūra, atliekanti reprezentacines ir tarpininkavimo funkcijas. Įstatymų veto teisės prezidentas neturi, skiria ambasadorius ir konsulus. Prezidento rezidencija yra Bellevue rūmai Berlyne ir prezidento vila Villa Hammerschmidt Bonoje.

Vykdomoji valdžia

Federalinio Kanclerio kanceliarija Berlyne
Dabartinis vadovas
Postas Vadovas Partija Kadencijos pradžia
Federalinis Kancleris Angela Merkel CDU 2005 m. lapkričio 22 d.

Federalinių ministrų (Bundesministrų) kabinetui vadovauja Federalinis Kancleris. Vokietijos Federacinės Respublikos federalinis kancleris yra Vokietijos Vyriausybės vadovas. Tai yra svarbiausias politinis postas Vokietijoje. Kancleris renkamas ketveriems metams. Federalinio Kanclerio rezidencija yra Kanclerio kanceliarija Berlyne ir Palais Schaumburg kanceliarija Bonoje. Šiuo metu tai Angela Merkel, poste pakeitusi Gerhardą Šrioderį. Paskutiniai rinkimai vyko 2009 m. rugsėjo 27 d.

Įstatymų leidžiamoji valdžia

Bundestagas
Pagrindiniai straipsniai – Vokietijos Bundestago prezidentas ir Bundestagas.
Dabartinis vadovas
Postas Vadovas Partija Kadencijos pradžia
Bundestago prezidentas Norbertas Lamertas CDU 2005 m. spalio 18 d.

Nacionalinis parlamentas, kuris yra įsikūręs Berlyne, vadinasi Bundestagas. Tai yra vienintelis Konstitucinis organas, kuris piliečių yra renkamas tiesiogiai. Bundestago rezidencija yra Reichstago pastatas Berlyne. Įstatymiškas parlamentarų skaičius yra 598, bet deputatų skaičius dažnai būna didesnis. Dabartiniame, 17-tas Bundestagas susidaro 622 deputatų.

Bundesratas
Dabartinis vadovas
Postas Vadovas Partija Kadencijos pradžia
Bundesrato prezidentas Jensas Bernzenas SPD 2009 m. lapkričio 1 d.

Konstitucinė Vokietijos institucija, atstovaujanti Vokietijos žemes yra Bundesratas. Rezidencija yra Preußisches Herrenhaus Berlyne. Bundesratas buvo įkurtas 1949 m. gegužės 23 d.

Partijos

Nuorodos

Portal
Vikisritis: Vokietija
Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: