Windows XP

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Windows XP
Vaizdas:Windows Server 2003 logo without wordmark.svg Windows XP wordmark.svgWindows XP.PNG
Tipinis Windows XP darbastalis
Kūrėjas Microsoft
OS šeima Microsoft Windows
Kodo modelis Uždaras kodas / Prieinamas kodas
Paskutinė versija 5.1 Service Pack 2 (SP2) / 2004 m. rugpjūčio 6 d.
Branduolio tipas Hibridinis branduolys
Licencija Microsoft EULA
Svetainė www.microsoft.com/windowsxp

Windows XP yra Microsoft kompanijos sukurta komercinių operacinių sistemų serija, skirta bendrosios paskirties kompiuterių sistemoms, įskaitant namų ir verslo stalinius kompiuterius, nešiojamuosius kompiuterius, bei kompiuterius skirtus daugialypės terpės peržiūrai (angl. Media center). Raidės „XP“ kilo iš angliško žodžio eXPerience, reiškiančio patirtį.[1] Pradinės versijos kodinis pavadinimas buvo „Whistler“ – taip buvo pavadinta pagal Britų Kolumbijoje (Kanada) esantį turistinį Vistlerio miestelį, kadangi daug Microsoft darbuotojų slidinėjo būtent šio miestelio Whistler-Blackcomb slidinėjimo kurorte vykstant OS vystymo darbams. Windows XP yra Windows 2000 ir Windows Me (Millennium Edition) „įpėdinis“ bei pirma Microsoft pagaminta į vartotojus orientuota operacinė sistema, sukurta naudojant Windows NT branduolį ir architektūrą. Windows XP buvo išleista 2001 m. lapkričio 25 d., ir iki šių dienų oficialiais duomenimis yra naudojama virš 400 milijonų Windows XP kopijų visame pasaulyje, remiantis 2006 metų IDC skaičiavimais.[2] Po Windows XP versijos yra sukurta nauja operacinė sistema Windows Vista, kurios versija verslo klientams išleista 2006 m. lapkričio 8 d., o versija masinei rinkai išleista 2007 m. sausio 30 d.

Yra keletas pagrindinių Windows XP išleidimo versijų: Windows XP Home Edition – apkarpyta Windows XP versija, skirta namų vartotojams, o Windows XP Professional – versija, kuri turi tokių papildomų ypatybių kaip Windows Server domain ir dvigubų branduolių kompiuterių palaikymą, bei ji savo ruožtu nukreipta į turtingesnius namų bei į verslo klientus. Windows XP Media Center Edition turi papildomų daugialypės terpės ypatybių, kurios išplečia galimybes įrašinėti bei žiūrėti TV laidas, patobulinta DVD peržiūra bei muzikos klausymasis. Windows XP Tablet PC Edition yra sukurtos veikti ant Tablet PC platformos. Taip pat buvo išleistos dvi atskiros Windows XP 64 bitų versijos: Windows XP 64-bit Edition skirta IA-64 (Itanium) procesoriams bei Windows XP Professional x64 Edition skirta x86-64 procesoriams.

Windows XP yra žinoma kaip Windows sistema, kurioje buvo ženkliai pagerintas stabilumas bei efektyvumas palyginus su ankstesnėmis versijomis. Ši operacinė sistema taip pat pristatė naują papildytą grafinę vartotojo sąsają, kurią Microsoft reklamavo kaip labiau „draugiška vartotojui“, bei kuri pakeitė nuo Windows 95 nesikeitusią vartotojo sąsajos išvaizdą. Naujos operacinės sistemos programų valdymo galimybės buvo pristatytos kaip vengiančios ankstesnių su „dll“ bibliotekomis susijusių problemų, kurios buvo ankstesnių Windows versijų silpnoji vieta. Taip pat tai yra pirmoji Windows versija naudojanti produkto aktyvaciją, skirtą kovoti su nelegaliais naudotojais, nors ši aktyvacijos sistema taip pat susilaukė ir kritikos iš sistemos privačių naudotojų ir advokatų. Windows XP taip pat buvo kritikuota dėl saugumo spragų, taip pat dėl per glaudžios tokių programų kaip Internet Explorer ir Windows Media Player integracijos, bei vartotojo sąsajos kai kurių aspektų.

Šaltiniai

  1. "Microsoft Announces Windows XP and Office XP." Microsoft PressPass. Microsoft: 2001 m. Vasario 5 d.. Nuoroda tikrinta 2006-05-13.
  2. Jeremy Kirk (2006 m. sausio 18 d.). "Analyst: No effect from tardy XP service pack." ITworld.com.


Nuorodos


Crystal Clear app kllckety.png Microsoft Windows istorija
Windows: 1.0 | 2.0 | 3.x | NT | 95 | 98 | Me | 2000 | XP | Server 2003 | CE | Mobile | Vista | Server 2008 | 7



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+6627-55=6572 wiki spaudos ženklai).
  • Tautvydas Miliūnas – redaktorius – 1% (+56-0=56 wiki spaudos ženklai).