Zoroastrizmas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Senovės civilizacija: Senovės Persija
(Ērān)
Persepolis The Persian Soldiers.jpg
Istorija
Menas:
Architektūra, Dailė, Literatūra
Religija
Raštas
Zoroastristų šventykla Irane

Zoroastrizmas (pers. ﺖﺸﺗﺭﺯ; taip pat vadinama mazdizmu) – religija, apie 1400 m. pr. m. e. Baktrijoje susiformavusi ir paplitusi dabartinio Irano teritorijoje. Irane iki šiol yra išlikę šios religijos pasekėjų. Tai seniausia žinoma monoteistinė religija.

Religijos pradininku laikomas Zaratustra, Vakaruose žinomas kaip Zoroastras. Zaratustra parašė ir dalį religijos šventosios knygos – Avestos. Tai buvo oficiali Sasanidų Persijos religija ir turėjo didelę reikšmę Achemenidų laikais.

Zoroastrizmas remiasi dualizmo principu – egzistuoja dvi jėgos. Gėrio jėga yra tikrasis dievas - Ahūra Mazda (Išmintingasis Viešpatis), o blogio jėga yra piktoji dvasia, vadinama Angra Mainjumi. Pasaulyje nuolatos vyksta šių dviejų jėgų kova ir kiekvienas žmogus pasirenka į kurią pusę stoti. Zoroastrai tiki, kad galų gale laimės Ahūra Mazda.

Zoroastrizmas akcentuoja teisumą ir teisingumą, tačiau atmetami celibatas ir asketiška gyvensena. Tikintieji praktikuoja įvairius ritualus, tarp kurių yra ir ugnies garbinimas, tačiau vienas keisčiausių šios religijos ritualų yra mirusiuosius pririšti prie medžių ir palikti sulesti grifams.

Istorija

Nors zoroastrizmas pačiam Zaratustrai gyvam esant nebuvo labai populiarus, vėliau jį praktikavo Persijos karaliai (Persijai tuo metu priklausė ir Iranas). Vėliau Persijos teritoriją užėmė Aleksandras Makedonietis ir zoroastrizmas beveik išnyko, tačiau jis vėl atgijo Persijai atgavus nepriklausomybę (apie 226 m. e. m.) ir tapo valstybine Persijos religija. Vėliau arabai užkariavo Persiją ir daugelis gyventojų atsivertė į islamą. Tačiau dalis zoroastriečių emigravo į Indiją, kur įkūrė savo bendruomenę, gyvuojančią iki šiol. Irane zoroastrizmas taip pat vis dar praktikuojamas.


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Zoroastrizmas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka




Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+5190-110=5080 wiki spaudos ženklai).