Čučhė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką

Čučhė́ (kor. 주체|主體) – oficiali Šiaurės Korėjos ideologija, pirmą kartą paskelbta 1956 m. ir pilnai išstūmusi marksizmą – leninizmą 1972 m.

Etimologija[taisyti]

Korėjiečių – rusų žodynas šį terminą aiškina kaip „pagrindinė dalis“ ir „savarankiškas apsirūpinimas“. Hieroglifai, sudarantys šį žodį, gali būti išversti kaip „šeimininkas“ ir „gamta“. Taigi, galima daryti prielaidą, kad žodis čučhė reiškia „žmogus – visko šeimininkas“ ar „pats save aprūpina“.

Istorija[taisyti]

Pagal 1972 m. konstituciją KLDR – suvereni valstybė, kuri vadovaujasi čučhė idėjomis. Pagal čučhė, visi gyvenimiški klausimai turi būti sprendžiami savarankiškai, savomis jėgomis.

Pagal oficialią KLDR istorikų versiją, čučhė idėjas Kalune, Kinijoje, 1930 m. paskelbė Kim Ir Sėnas, bet dabar priimta manyti, kad čučhė idėjos pradėjo formuotis 1926 m. spalio 17 d., susikūrus „Imperializmo nuvertimo sąjungai“.

XX a. 5 dešimtmečio viduryje paaštrėjus santykiams su TSRS, o 6 dešimtmečio antroje pusėje su Kinija, čučhė idėjos pasitarnavo siekiant valstybės nepriklausomybės ir savarankiškumo.

1980 metais Kim Ir Senas paskelbė straipsnius apie čučhė idėjas, galutinai jas suformulavo kaip filosofinę sistemą. Nors terminas nuolat sutinkamas Kim Ir Seno darbuose, darbas pavadinimu „Apie čučhė idėjas“ buvo parašytas jo sūnaus Kim Čen Iro ir panašėja labiau į trumpą pagrindinių postulatų kursą, o ne į rimtą, didelės apimties teorinį darbą. Po TSRS žlugimo iš čučhė buvo išimtos marksizmo – leninizmo idėjos. Kim Ir Seno mirtis pridėjo religinių elementų (kalbant apie Kim Ir Seną – „esantis nemirtingume“).

Nuo 1997 m. liepos 8 d. KLDR pradėta naujai skaičiuoti čučhė idėjų atsiradimo laiką, atskaitos tašku priėmus 1912, Kim Ir Seno gimimo metus. Tokiu būdu 2006 metai yra 95 čučhė eros metai.

Filosofija[taisyti]

Pagrindinės nuostatos[taisyti]

 • Visuomeninio judėjimo subjektas yra liaudies masės.
 • Nacija, turinti aukštą nacionalinę savimonę, nenugalima.
 • Skirtingai negu kapitalistinėje ekonomikoje, kuri vaikosi tik pelno, pagrindinis socialistinės savarankiškos ekonomikos tikslas – patenkinti valstybės ir tautos poreikius.
 • Kiekvienos valstybės tauta turi kovoti ne tik su agresija ir su plėšikavimu, nuosaikiai ginti savo savarankiškumą, bet ir kovoti prieš imperializmą ir pasikėsinimus į kitų tautų savarankiškumą.
 • Tam, kad būtų sukurta valstybės gynybos sistema, reikia apginkluoti visą liaudį ir valstybę paversti tvirtove.
 • Revoliucija – liaudies masių poreikių ir savarankiškumo realizacija.
 • Sėdėti sudėjus rankas ir laukti reikalingų sąlygų prilygsta atsisakymui nuo revoliucijos.
 • Siekiant teisingo pažiūrio į revoliuciją, atsidavimas partijai ir vadui turi būti auklėjimo pagrinduose.

Bendrafilosofiniai požiūriai[taisyti]

 • Žmogus – pasaulio valdovas, savo likimo šeimininkas
 • Kūryba – aukščiausia žmogaus proto funkcija
 • Gamta – žmogaus darbo objektas ir materialinių gėrybių šaltinis
 • Žmogus, tapęs aklu garbintoju, tampa kvailiu

Kritika[taisyti]

Čučhė lyginama su stalinizmu, nes jos tikslas – sukurti socializmą savo jėgomis (socializmas vienoje atskiroje valstybėje). Taip pat skelbiamos vieno vadovo, militarizmo ir vartotojiško požiūrio į gamtą idėjos. Čučhė – kraštutinis antiglobalizmo, autokratijos ir izoliacijos variantas. Istorijos subjektu skelbiama ne klasė, o nacija.

Nuorodos[taisyti]Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
 • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+4996-15=4981 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti