Šešupė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Šešupė
Šešupė ties Kudirkos Naumiesčiu
Šešupė ties Kudirkos Naumiesčiu
Ilgis 297,6 km
Baseino plotas 6104,8 km²
Vidutinis debitas 34,2 m³/s
Ištakos Lenkija
Žiotys Nemunas
Šalys Lenkija, Lietuva, Rusija
Commons-logo.svg Vikiteka: ŠešupėVikiteka

Šešupė (lenk. Szeszupa, vok. Scheschuppe arba Ostfluss, rus. Шешупе) – upė, tekanti Lenkijos, Lietuvos ir Kaliningrado srities teritorija; kairysis Nemuno intakas.

Pavadinimo kilmė[taisyti]

Šešupė Lietuvos žemėlapyje

Šešupės vardo kilmė yra neaiški, nors versijų sukurta bent keletas:[1]

 • vardas siejamas su skaičiumi šeši: liaudies etimologija teigia, kad upę sudarą 6 intakai – Kirsna, Dovinė, Pilvė, Višakis, Nova, Siesartis;
 • galbūt anksčiau ji vadinosi Šeškupe – tokiu atveju ją galima būtų sieti su gyvūnu šeškas, mat tokių pavadinimų Lietuvoje esama (pavyzdžiui, Šeškinė, Šeškupis);
 • Lietuvoje nemažai vandenvardžių, prasidedančių Šeš-, kurį galima sieti su žodžiu šešėlis, o pastarąjį – su sanskrito žodžiu šiširas („vėsus metų laikas nuo sausio vidurio iki kovo vidurio“) ar net žodžiu šaltas;
 • Vytautas Mažiulis pasiūlė upėvardį sieti su baltų žodžiu kaśā („šviesuma, mirgėjimas“).

Tėkmė[taisyti]

Šešupė ties Pilviškiais

Upės ištakos yra Šešupėlės kaime, prie Suvalkų, šiaurės rytų Lenkijoje, Baltijos aukštumose. Pradžioje teka giliu senslėniu į šiaurės rytus aukštumomis per Lenkiją (27 km), toliau 158 km per Lietuvą: pradžioje teka į šiaurės rytus Kalvarijos savivaldybės teritorija, nuo Želsvos (Marijampolės savivaldybė) vingiuoja į šiaurę, nuo Gavaltuvos pasuka į vakarus ir teka daugiausia Vilkaviškio ir Šakių rajonų riba. Už Kudirkos Naumiesčio pasuka į šiaurės vakarus, 51 km sudaro Lietuvos (Šakių raj.) – Rusijos (Kaliningrado sr.) sieną. Nuo santakos su Jotija iki pat žiočių teka Rusijos teritorija (62 km). Įteka į Nemuną 85 km nuo jo žiočių, į rytus nuo Ragainės, ties Lugovojė kaimu.

Upės slėnis 0,3-0,7 km pločio, negilus. Vagos plotis aukštupyje ~20 m, toliau – 25–40 m. Būdingas vagos gylis – 1,5 m.

Baseinas[taisyti]

Šešupės baseinas užima 6104,8 km² plotą (Lietuvai jo tenka 4899 km²). Upės baseinas apima beveik visą Užnemunės žemumą, vakarinę Sūduvos aukštumos pusę. Dešinioji vidurupio baseino dalis ežeringa (priklauso Žuvintas, Dusia, Amalvas, Žaltytis). Dešiniojoje baseino pusėje gausu pelkių ir miškų, tačiau kairioji pusė sausa ir nemiškinga.

Intakai:

Hidrologija[taisyti]

Šešupė nevandeninga, sausomis vasaromis ir žiemą smarkiai nusenka, pavasarį patvinsta, išsilieja iš krantų. Upės vaga mažai įsigraužusi į nelaidžią molingą dirvą, didesnėje baseino dalyje miškų ir ežerų nedaug, todėl po liūčių dažnai kyla poplūdžiai. Srovės greitis 0,2-0,3 m/s.

Šešupės žemupyje (ties Dolgojė) metinis nuotėkis pasiskirsto taip: pavasarį nuteka 45 % vandens, vasarą 10 %, rudenį 18 %, žiemą 27 %. Metinė vandens lygio svyravimo amplitudė: ties Kalvarija 2,5 m, ties Marijampole 3,8 m, ties Kudirkos Naumiesčiu 7,0 m.

Debitas, m³/s ties Kalvarija ties Marijampole ties Kudirkos
Naumiesčiu
ties Dolgojė
Vidutinis 2,92 8,81 17,9 32,0
Maksimalus 39,2 166 267 679
Minimalus 0,18 ? 0,047 ?
Šešupė ties Krasnoznamensku

Šešupė paprastai užšąla gruodžio pabaigoje, ledus laužia tarp kovo ir balandžio vidurio. Išbūna užšalusi vidutiniškai 75 d. Didžiausias Šešupės ledo storis užfiksuotas 1954 m. (102 m, Kalvarijoje) bei 1947 m. (68 cm Marijampolėje ir 58 cm K. Naumiestyje). Ilgiausiai buvo užšalusi 1941 m. (147 dienas)[2].

Šešupė patvenkta 4 vietose:

 • ties Kalvarija (245 km nuo žiočių);
 • ties Marijampole (201 km nuo žiočių, susidaręs Marijampolės tvenkinys);
 • ties Gavaltuva (177 km nuo žiočių, susidaręs Antanavo tvenkinys);
 • ties Kudirkos Naumiesčiu (116 km nuo žiočių).

Ties Lenkijos-Lietuvos pasieniu Šešupė yra antra pagal švarumą Lietuvos upė (2006 m.; I kokybės klasė). Vandens matavimo stotys veikia Liubave ir Kudirkos Naumiestyje[3].

Reikšmė[taisyti]

Nuo XV a. Šešupė su savo intakais Širvinta ir Liepona sudaro vieną stabiliausių sienų Europoje – iš pradžių tarp Teutonų ordino vakaruose ir LDK rytuose, vėliau – tarp Prūsijos bei Vokietijos ir Rusijos imperijos, dabar tarp Rusijos ir Lietuvos.

Vokiškai upė vadinta Scheschupe, tačiau nacionalsocialistams pradėjus pervadinti Rytprūsių vietovardžius šis pavadinimas kaip ir daugelis kitų, turėjusių lietuviškas, prūsiškas ar mozūriškas-lenkiškas šaknis, neįtiko ir 1938 m. Šešupė buvo pervadinta į Ostfluss.

Didesnės gyvenvietės, įsikūrusios prie Šešupės: Rutka Tartakas (Lenkija), Liubavas, Kalvarija, Bukta, Liudvinavas, Marijampolė, Antanavas, Pilviškiai, Kudirkos Naumiestis, Slavikai (Lietuva), Zarečnojė, Vyskojė, Krasnoznamenskas, Tušinas (Rusija).

Nuorodos[taisyti]

 1. Algirdas Sabaliauskas. Iš kur jie? // Vilnius, Lietuvių kalbos institutas, 1994. p. 335.
 2. Šešupė. Tarybų Lietuvos enciklopedija, T. 4 (Simno-Žvorūnė). - Vilnius: Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1988. - 174 psl.
 3. http://www.meteo.lt/steb_hidro_tinklas.php

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
 • Vitas Povilaitis – autorius – 94% (+7741-0=7741 wiki spaudos ženklai).
 • KS – redaktorius – 6% (+481-17=464 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti